Spolupráce s demokraty? Trump je optimistický, dokonce pochválil Pelosiovou

Americký prezident Donald Trump si dovede představit spolupráci s demokraty při rozvoji hospodářství, obchodu a infrastruktury nebo v rámci snahy snížit ceny léků na recepty. Šéf Bílého domu to prohlásil na dnešní tiskové konferenci, když komentoval výsledky voleb do Kongresu, v nichž Demokratická strana získala většinu ve Sněmovně reprezentantů. Trump zároveň varoval před tím, aby demokraté v kongresové komoře zahajovali vyšetřování jeho aktivit, protože by to prý zablokovalo legislativní procesy.

"Myslím, že exituje dobrá šance, že se to stane," odpověděl Trump na otázku, zda si skutečně myslí, že demokrati a republikáni mohou po vývoji z posledních let najít společnou řeč. Prezident zároveň vyjádřil uznání možné budoucí předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové, která podle něj tvrdě pracuje a post v čele komory si zaslouží.

Poté, co začalo být jasné, že republikáni po volbách ztratí kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, začala americká média spekulovat o možných vyšetřováních nejrůznějších Trumpových aktivit, která nyní budou moci demokrati v Kongresu spouštět. Trump ale před tímto scénářem varoval, vedl by podle něj k zablokování Washingtonu. Také řekl, že Senát, kde si republikáni většinu udrželi, může rovněž "hrát tuto hru", a takový vývoj by nakonec mohl být pro jeho osobu prospěšný, protože "jsem v tom lepší".

Trump místo toho navrhl spolupráci například v oblasti zdravotnictví, které bylo podle průzkumů pro největší procento Američanů v těchto volbách nejdůležitějším tématem. Dále uvedl, že důležité je pro něj i životní prostředí, ačkoli jeho vláda dosud rušila ekologická opatření předchozí administrativy a Trump rozhodl o odchodu Spojených států z pařížské dohody o globálním oteplování.

Americký prezident během dlouhé tiskové konference pokrývající pestrou paletu témat hovořil také o vyšetřování možné spolupráce jeho kampaně v prezidentských volbách s Ruskem. Řekl, že tato záležitost jej vůbec neznepokojuje, protože jde o "kachnu". Zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera by prý mohl kdykoli odvolat, z politického hlediska je to však nežádoucí.

Na úvod tiskové konference označil šéf Bílého domu úterní kongresové volby za "neskutečný den" a "fantastických úspěch" - republikáni podle něj překonali očekávání a "nepřátelské zpravodajství médií". Jmenoval několik úspěšných kandidátů, které v posledních týdnech podpořil na setkáních s voliči, také se však zmínil o některých republikánech, kteří prý jeho podporu nepřijali a kteří pak ve volbách prohráli.

Na konflikt se zástupci médii došlo i dnes, když se reportér televize CNN Jim Acosta ptal, proč v závěru kampaně Trump označoval jako invazi karavanu migrantů mířící k USA ze střední Ameriky. Acosta se dlouho nechtěl vzdát mikrofonu a prezident jej poté nazval "neslušným a hrozným" člověkem, za kterého by se CNN měla stydět. Když před položením otázky další novinář Acostu hájil jako poctivého a pracovitého reportéra, reagoval Trump slovy: "Upřímně, tebe taky zrovna nemusím."

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Volby USA Kongres USA Sněmovna reprezentantů kongresu USA Senát USA Nancy Pelosiová (politička USA)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy