Karavana migrantů se usadila v mexické metropoli. Co bude dál? Už se valí další uprchlíci

Ve sportovním areálu v mexické metropoli je zatím 4800 běženců z karavany, která ze Střední Ameriky putuje za lepším životem do USA. Mezi nimi je i 1730 dětí a nezletilých, informovala dnes podle místních médií nevládní organizace, která migranty v Mexiku doprovází. Podle ní by se měli běženci dnes večer místního času na společné schůzi rozhodnout, zda zůstanou v Mexiku, či zda budou pokračovat k hranicím USA. Ještě předtím se mají jejich zástupci sejít s Manuelem Lópezem Obradorem, který se za tři týdny ujme úřadu mexického prezidenta.

Ti, co se rozhodnou jít k hranicím Spojených států, to budou mít nejkratší cestou do Texasu asi 1200 kilometrů. Pokud budou chtít k přechodu v Kalifornii, budou to mít více než dvakrát tak daleko. U hranic je ale čeká americká armáda, s jejíž pomocí je slíbil americký prezident Donald Trump zastavit a nepustit do USA.

Podle organizace Pueblos sin Fronteras (Národy bez hranic) je nyní ve sportovním areálu v mexické metropoli 4814 migrantů, z toho 85 procent jsou Hondurasané. Kromě nich jsou ve skupině také lidé z Guatemaly či Nikaraguy, kteří utíkají před chudobou a kriminalitou ve svých vlastech.

"Cesta byla velmi náročná a v mexickém hlavním městě si můžeme trochu odpočinout," řekla serveru BBC Mundo mladá Hondurasanka, která vyrazila s karavanou 13. října z Hondurasu. Na cestu se vydala se třemi dětmi poté, co jí kriminální gang doma zabil manžela.

Mexická radnice postavila ve sportovní areálu pro běžence stany, poskytla jim jídlo, přikrývky i zdravotní péči. Oblečení, jídlo či deky ale nosí i obyvatelé města a různé nevládní organizace, které poskytují i psychologickou poradnu a právní pomoc. "Většina z těch, s nimiž jsme mluvili, jsou věřící a doufají proto, že jim Bůh pomůže," uvedla právnička Anna Josephová z organizace pro pomoc ženám-migrantkám. Podle ní spoléhají na "Boha" a většina z nich ani neví, co přesně je na hranicích USA čeká. Mnozí s sebou vzali i domácí mazlíčky.

Members of the #MigrantCaravan traveling with beloved pets. How will the troops at the border greet this terrifying phenomenon? pic.twitter.com/MYOqAO1yeh

— Alice Driver (@DriverWrites) 6. listopadu 2018

Pokud by se rozhodli zůstat v Mexiku, musí podat žádost do 30 dní od vstupu do země, který se u této skupiny uskutečnil 19. října. Pak jim tamní úřady nabízí roční humanitární vízum, s nímž mohou v zemi pracovat, dokud se nevyřídí jejich žádost o uprchlický status. Tuto nabídku už na hranicích Mexika podle tamní vlády přijalo asi 3000 lidí z karavany.

Do metropole Mexika ale míří dalších několik skupin středoamerických běženců, které čítají několik tisíc lidí a které vyrazily z Guatemaly a Salvadoru během druhé poloviny října. Tyto skupiny jsou nyní v jihomexickém státě Oaxaca a první z nich by měla do mexickém metropole podle místních médií dorazit o víkendu.

Karavany migrantů ze Střední Ameriky k hranicím USA se organizují už několik let, nynější situace je ale podle mexických úřadů bezprecedentní. Až do letoška také nepřitahovaly tyto karavany příliš velký zájem médií, dokud proti nim nezačal letos na jaře ostře prezident Donald Trump, který je označuje za bezpečnostní hrozbu.

Související

Více souvisejících

karavany migrantů Mexiko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy