K USA dorazila část karavany migrantů, jsou v ní především gayové

K hranicím USA dorazili první středoameričtí běženci z takzvané karavany, která před měsícem vyrazila z Hondurasu za lepším životem do Spojených států. Do mexického hraničního města Tijuana přijelo 85 migrantů, kteří se od skupiny už dříve oddělili. Zbytku karavany, která čítá na pět tisíc lidí, zbývá k hranicím USA ještě přes dva tisíce kilometrů. Informují dnes místní média.

Skupina 85 běženců se od karavany oddělila mimo jiné proto, že se cítila diskriminována pro svou homosexuální orientaci. "Nenapadali nás fyzicky, ale slovně, jako je to zvykem v naší zemi," řekl novinářům Hondurasan César Mejía. Právě diskriminaci kvůli sexuální orientaci chtějí uvést jako jeden z důvodů své žádosti o azyl v USA. Do Tijuany dorazili jako první i díky tomu, že jeli autobusy, které jim prý zaplatili američtí právníci.

Hlavní část karavany migrantů, kteří utíkají s celými rodinami před chudobou a násilím ve svých zemí, jde většinu cesty pěšky. Občas se svezou autostopem na kamionech. Tato skupina, v níž většinu tvoří Hondurasané, čítá asi 5000 lidí, včetně 1700 dětí a nezletilých. Minulý týden strávila několik dní v mexické metropoli, kde se rozhodla pokračovat dál do USA.

Norma & daughter Yesica Carolina start their day in #CDMX while her 2 other children sleep. They come from #Copan,#Honduras, & are fleeing b/c her husband was murdered by local gangs. She hopes buses will be available b/c traveling by foot has been difficult #CaravanaMigrante pic.twitter.com/lIKnoIeQZF

— Voices in Movement (@VIM_Media) 11. listopadu 2018

Menší část karavany, která z mexického hlavního města vyrazila v pátek, je nyní ve městě Tepic (mexický stát Nayarit), a do Tijuany jí zbývá na 2000 kilometrů. Druhá část o asi 4000 běženců, která z metropole vyrazila v sobotu, se chystá dnes odpočinout ve městě Irapuato (stát Guanajuato), vzdáleném od hranic s USA asi 2500 kilometrů.

Mexická vláda už před dvěma týdny nabídla lidem z karavany ubytování, školy pro děti a dočasné pracovní povolení, pokud zůstanou na jihu Mexika. Většina běženců to ale odmítla.

Tato karavana migrantů byla větší, když dorazila na hranice Mexika s Guatemalou. Asi tři tisíce běženů ale přijalo nabídku vlády získat roční humanitární vízum, s nímž mohou v zemi pracovat, dokud se nevyřídí jejich žádost o uprchlický status.

Karavany migrantů ze Střední Ameriky k hranicím USA se organizují už několik let, nynější situace je ale podle mexických úřadů bezprecedentní. Až do letoška také nepřitahovaly tyto karavany příliš velký zájem médií, dokud proti nim nezačal letos na jaře ostře vystupovat americký prezident Donald Trump. Ten je označuje za bezpečnostní hrozbu.

Trump už poslal na hranice s Mexikem několik tisíc vojáků, aby zabránili vstupu středoamerických migrantů do země. Minulý týden podepsal také nařízení, podle něhož nebudou moci získat azyl migranti, kteří do USA vstoupí nelegálně. Americká unie občanských práv (ACLU) už toto nařízení napadla u soudu.

Související

Více souvisejících

karavany migrantů Mexiko USA (Spojené státy americké) Homosexuálové

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy