To bylo křiku. Proč Trump přestal strašit karavanou migrantů?

Okolo 1500 středoamerických migrantů dorazilo do mexického města Tijuana na hranicích s USA. Jedná se o předvoj asi 6000 karavany migrantů. Mluvčí Special Purpose Marine Ground- Air Taskforce 7 pověřené ochranou hranic, kapitán Guster Cunningham III, řekl agentuře Reuters, že je armáda nepovažuje za nebezpečí.

„Nepovažuji je za vojenského nepřítele, ani armáda Spojených států, která tuto práci vykonává. Jsou to prostě migranti v karavaně pohybující se směrem ke Spojeným státům, kteří hledají lepší způsob života a azyl, uvedl Cunningham III. „Armáda je nepovažuje za nepřítele v jakémkoliv způsobu, tvaru či formě.“

Jeho slova jsou v jistém rozporu s převažujícím Trumpovým slovníkem, který se o karavaně migrantů vyjadřuje jako o „invazní síle.“ Trump z toho důvodu nechal na hranice s Mexikem poslat vojáky, kterých je zde nyní okolo 5800. Pentagon uvedl, že jejich účelem není jakákoliv interakce s migranty. Podle amerických zákonů nemůže armáda zadržet žádné civilisty a to ani nelegální migranty. Armáda tak se soustředí na stavění bariér a pomoc pohraniční stráži.

Proč Trump přestal mluvit o karavaně?

Trump dlouhodobě označuje karavanu migrantů za bezpečností hrozbu. Právě jeho slova k ní obrátily pozornost médií. Podle řady komentátorů se Trump cíleně zveličoval údajnou nebezpečnost karavany, která dle ně má skrývat extremisty, aby pomohl Republikánům dosáhnout lepšího výsledku v proběhlých volbách do Kongresu.

Podle televize CTV se pozornost Trumpa a s ním spojených médií po parlamentních volbách obránila k jiným tématům, jakmile bylo téma karavany migrantů využito. Ta byla užitečným nástrojem v volbách, tvrdí oslovení poradci z Bílého domu, kteří si nepřáli být jmenováni.  

Podle serveru Daily Beast to však platí o Trumpovi a např. konspiračnímu serveru Infowars. Trumpova oblíbená stanice Fox News, prezentující převážně republikánský pohled na řadu politických a kulturních událostí v USA, se tématu stále věnuje.

Stejně tak i zpravodajský web Breibart, založený bývalým Trumpovým poradcem Stephenem Bannonem a spojovaný s krajní pravicí a konspiračními teoriemi, se tématu dále věnuje. V jeho posledním článku server tvrdí, že se někteří migranti měli přiznat, že nehledají azyl, ale pouze práci a že to jsou bývalý kriminálníci.  

Marc Lotter, člen poradního výboru Trumpovy prezidentské kampaně na rok 2020 a bývalý tiskový sekretář viceprezidenta Mika Pence, potvrdil serveru Daily Beast, že Trump o záležitosti karavany migrantů mluví mnohonásobně méně než před a během voleb, dle něj je to však zcela pochopitelný jev vzhledem k časté fluktuaci zpráv. Tvrdí, že se tomu Bílý dům stále věnuje, ačkoliv ne tak zřetelně.

Jeho slova potvrzuje Hogan Gidley, zástupce tiskového tajemníka Bílého domu, podle něhož „ adresování této nebezpečné situace zůstává vrchní prioritou napříč Administrativou.“ Gidley zkritizoval zavedená média z toho, že věnovala celé měsíce bagatelizaci  „hrozbě naší suverenitě, bezpečnosti a celého imigračnímu systému“, kterou má karavana představovat.

Migranti jsou už na hranicích USA

Karavana je z velké části tvořena lidmi z Hondurasu, kteří odtamtud prchají před násilím a chudobou. New York Times upozorňují, že okolo 80 migrantů jsou příslušníci sexuálních menšin, tj. lesbičky, gayové, bisexuálové a transgender jedinci. Tito lidé hledají v USA politickou ochranu.

Příchod migrantů se neobešel v Tijuaně bez problémů. Město nemá dostatek přístřešků, aby bylo schopné migranty ubytovat, zvláště pokud dorazí zbytek karavany. Už nyní je rychle vytvořené stanové městečko na pokraji jeho kapacity. Město proto muselo utvořit další přístřešky v kostelech a dalších místech.

Většina migrantů nicméně odmítla nabídku radnice na jejich převoz do sportovního centra, kde bylo zřízeno dočasné přístřeší. Migranti tvrdí, že se bojí žít v přístřešcích za zavřenými dveřmi a kontrolováni migrační policí a raději spí venku v parcích a na pláži.

Přítomnost migrantů ve městě vytváří značné napětí. Podle deníku Jornada se ve středu s nimi střela skupina místních obyvatel, zahrnující i členy místní domobrany. Požadovala odchod migrantů. Policie a nevládní organizace nakonec celou situaci uklidnily.

Související

Karen Brinson Bellová Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby

Americké prezidentské volby probíhají také v hurikánem poničené Severní Karolině na jihozápadě USA. Šéfka místní Státní volební rady Karen Brinson Bellová exkluzivně pro EuroZprávy.cz vylíčila, jak se vše daří zorganizovat. Lidé podle ní mají motivaci jít k volbám – a očekává dokonce rekordní účast.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) migrace karavany migrantů FOX NEWS Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy