To bylo křiku. Proč Trump přestal strašit karavanou migrantů?

Okolo 1500 středoamerických migrantů dorazilo do mexického města Tijuana na hranicích s USA. Jedná se o předvoj asi 6000 karavany migrantů. Mluvčí Special Purpose Marine Ground- Air Taskforce 7 pověřené ochranou hranic, kapitán Guster Cunningham III, řekl agentuře Reuters, že je armáda nepovažuje za nebezpečí.

„Nepovažuji je za vojenského nepřítele, ani armáda Spojených států, která tuto práci vykonává. Jsou to prostě migranti v karavaně pohybující se směrem ke Spojeným státům, kteří hledají lepší způsob života a azyl, uvedl Cunningham III. „Armáda je nepovažuje za nepřítele v jakémkoliv způsobu, tvaru či formě.“

Jeho slova jsou v jistém rozporu s převažujícím Trumpovým slovníkem, který se o karavaně migrantů vyjadřuje jako o „invazní síle.“ Trump z toho důvodu nechal na hranice s Mexikem poslat vojáky, kterých je zde nyní okolo 5800. Pentagon uvedl, že jejich účelem není jakákoliv interakce s migranty. Podle amerických zákonů nemůže armáda zadržet žádné civilisty a to ani nelegální migranty. Armáda tak se soustředí na stavění bariér a pomoc pohraniční stráži.

Proč Trump přestal mluvit o karavaně?

Trump dlouhodobě označuje karavanu migrantů za bezpečností hrozbu. Právě jeho slova k ní obrátily pozornost médií. Podle řady komentátorů se Trump cíleně zveličoval údajnou nebezpečnost karavany, která dle ně má skrývat extremisty, aby pomohl Republikánům dosáhnout lepšího výsledku v proběhlých volbách do Kongresu.

Podle televize CTV se pozornost Trumpa a s ním spojených médií po parlamentních volbách obránila k jiným tématům, jakmile bylo téma karavany migrantů využito. Ta byla užitečným nástrojem v volbách, tvrdí oslovení poradci z Bílého domu, kteří si nepřáli být jmenováni.  

Podle serveru Daily Beast to však platí o Trumpovi a např. konspiračnímu serveru Infowars. Trumpova oblíbená stanice Fox News, prezentující převážně republikánský pohled na řadu politických a kulturních událostí v USA, se tématu stále věnuje.

Stejně tak i zpravodajský web Breibart, založený bývalým Trumpovým poradcem Stephenem Bannonem a spojovaný s krajní pravicí a konspiračními teoriemi, se tématu dále věnuje. V jeho posledním článku server tvrdí, že se někteří migranti měli přiznat, že nehledají azyl, ale pouze práci a že to jsou bývalý kriminálníci.  

Marc Lotter, člen poradního výboru Trumpovy prezidentské kampaně na rok 2020 a bývalý tiskový sekretář viceprezidenta Mika Pence, potvrdil serveru Daily Beast, že Trump o záležitosti karavany migrantů mluví mnohonásobně méně než před a během voleb, dle něj je to však zcela pochopitelný jev vzhledem k časté fluktuaci zpráv. Tvrdí, že se tomu Bílý dům stále věnuje, ačkoliv ne tak zřetelně.

Jeho slova potvrzuje Hogan Gidley, zástupce tiskového tajemníka Bílého domu, podle něhož „ adresování této nebezpečné situace zůstává vrchní prioritou napříč Administrativou.“ Gidley zkritizoval zavedená média z toho, že věnovala celé měsíce bagatelizaci  „hrozbě naší suverenitě, bezpečnosti a celého imigračnímu systému“, kterou má karavana představovat.

Migranti jsou už na hranicích USA

Karavana je z velké části tvořena lidmi z Hondurasu, kteří odtamtud prchají před násilím a chudobou. New York Times upozorňují, že okolo 80 migrantů jsou příslušníci sexuálních menšin, tj. lesbičky, gayové, bisexuálové a transgender jedinci. Tito lidé hledají v USA politickou ochranu.

Příchod migrantů se neobešel v Tijuaně bez problémů. Město nemá dostatek přístřešků, aby bylo schopné migranty ubytovat, zvláště pokud dorazí zbytek karavany. Už nyní je rychle vytvořené stanové městečko na pokraji jeho kapacity. Město proto muselo utvořit další přístřešky v kostelech a dalších místech.

Většina migrantů nicméně odmítla nabídku radnice na jejich převoz do sportovního centra, kde bylo zřízeno dočasné přístřeší. Migranti tvrdí, že se bojí žít v přístřešcích za zavřenými dveřmi a kontrolováni migrační policí a raději spí venku v parcích a na pláži.

Přítomnost migrantů ve městě vytváří značné napětí. Podle deníku Jornada se ve středu s nimi střela skupina místních obyvatel, zahrnující i členy místní domobrany. Požadovala odchod migrantů. Policie a nevládní organizace nakonec celou situaci uklidnily.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) migrace karavany migrantů FOX NEWS Donald Trump Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy