Válečná sekyra zakopána? Bílý dům nečekaně upustil od postihu Acosty, CNN stáhla žalobu

Bílý dům v pondělí nečekaně upustil od záměru blokovat přístup zpravodaje televize CNN Jima Acosty na tiskové konference prezidenta Donalda Trumpa a stanice v reakci stáhla žalobu. Mluvčí prezidenta zároveň zveřejnila požadavky na chování novinářů v sídle hlavy státu s tím, že narušitelé nebudou mít do Bílého domu přístup.

Acosta přišel o novinářskou akreditaci počátkem měsíce, kdy se na tiskovce s Trumpem dožadoval práva na navazující otázku a přetahoval se krátce s asistentkou o mikrofon. Prezident ho označil za "příšerného člověka", za něhož by se CNN měla stydět. Krátce nato mluvčí Sarah Sandersová oznámila, že Acosta přišel o akreditaci a do Bílého domu nesmí.

Stanice CNN podala na toto rozhodnutí žalobu a soud v předběžném opatření rozhodl, že prezidentská kancelář musí až do řádného líčení Acostovi akreditaci vrátit. Bílý dům reagoval prohlášením, že jakmile platnost předběžného opatření vyprší, zpravodaj o svá práva znovu přijde.

Incident, který vyvolal bouřlivé stížnosti amerických médií na chování Bílého domu, ale nakonec skončil smírem. Sandersová dopisem Acostu informovala, že Bílý dům od jeho postihu upustil. CNN krátce nato svou žalobu na prezidentskou kancelář stáhla.

"Komunikace Bílého domu s novináři je a měla by být záležitostí přirozené vzájemné vstřícnosti," napsala Sandersová Acostovi. "Prezident Trump je rozhodným stoupencem prvního ústavního dodatku (o svobodě slova) a podle toho se k novinářům chová. Byla by velká škoda, kdybychom místo vstřícnosti a důvěry v profesionalitu novinářů v Bílém domě museli zavést dlouhý a podrobný kodex chování," uvedla mluvčí.

Jak dnes upozornila agentura DPA, prezidentská kancelář nakonec přece jen podobný kodex vydala. Uvádí se v něm, že novináři na tiskových konferencích s prezidentem smějí položit otázku jen v případě, že budou vyzváni. Bude na prezidentovi či pracovnících Bílého domu, zda novináři povolí navazující otázku. Po položení dotazu musí tazatel vrátit mikrofon asistentům. Narušitel podle těchto regulí přijde o akreditaci.

Tiskovky s Trumpem bývají občas hlučné a novináři podle desetiletí zavedeného zvyku pokládali dosud běžně hlavě státu navazující otázky bez předchozího povolení. Pravidelně na tiskových konferencích či při jakékoli jiné příležitosti reportéři na prezidenta otázky vykřikovali, aniž by byli tázáni. Prezidenti podle okolností na některé dotazy odpovídali, jiné ignorovali.

Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) nová pravidla odmítlo a dalo najevo, že se jimi nehodlá řídit. "Od doby, kdy Bílý dům pořádal tiskové konference, zpravodajové vždy pokládali navazující otázky. Očekáváme, že tato tradice bude pokračovat, protože svobodná a nezávislá média jsou nezbytná pro prospěch této země," uvedlo v prohlášení WHCA.

Někteří novináři, napsala dnes agentura AP, mají k Acostově chování výhrady. Vyčítají mu, že v Bílém domě místo pokládání otázek prezentuje politická prohlášení. Televize CNN, pro niž pracuje, patří v USA k hlavním kritikům Trumpa a vysloužila si za to několikrát prezidentské pokárání jako "nepřítel lidu" a zdroj falešných zpráv.

Související

Donald Trump

Trump vrací úder. Bílý dům chystá novou "zbraň" proti novinářům

Personál Bílého domu pracuje na pravidlech chování zpravodajů amerických médií při setkání s prezidentem, která dnes server Politico označil za "novou zbraň v dlouhé válce proti médiím". Donald Trump nedávno prohlásil, že pokud reportéři nebudou pravidla respektovat, skončí to žalobou. "A my soud vyhrajeme," dodal.

Více souvisejících

Jim Acosta (novinář) CNN Bílý dům USA Donald Trump Prezident USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy