Zavražděný novinář Chášukdží kritizoval i Trumpa, pustil se do něj kvůli Putinovi

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží, který byl zavražděn začátkem října na konzulátu své země v Istanbulu, nekritizoval jen saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, ale i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Napsal to dnes na svém webu týdeník Newsweek.

Podle Newsweeku se Chášukdží do Trumpa pustil například v listopadu 2016 na konferenci ve Washingtonu, kde kritizoval "rozporuplnou" blízkovýchodní politiku čerstvě zvoleného prezidenta. "Až mu jeho poradci ukáží mapu, uvědomí si, že podporou (ruského prezidenta Vladimira) Putina podporuje i Írán?" ptal se tehdy Chášukdží.

Právě v té době, koncem listopadu 2016, se saúdskoarabská oficiální média distancovala od komentářů dříve prominentního novináře Chášukdžího a státní tisková agentura tehdy uvedla, že jeho vyjádření "jsou pouze jeho osobním názorem". Začátkem prosince 2016 zrušil panarabský list Al-Haját Chášukdžímu politický sloupek, který mu v těchto novinách, patřících jednomu ze saúdskoarabských princů, vycházel každou sobotu skoro pět let.

V polovině roku 2017 Chášukdží opustil Saúdskou Arábii a usadil se ve Spojených státech, kde psal pro deník The Washington Post. V něm kritizoval vedení Saúdské Arábie, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, mimo jiné za účast ve válce v Jemenu.

Chášukdží pocházel z dříve prominentní saúdskoarabské rodiny. Jako novinář pracoval od 80. let v řadě arabských deníků, v 90. letech byl zahraničním zpravodajem mimo jiné v Afghánistánu, v Kuvajtu či v Súdánu. Několikrát pořídil i rozhovor s bývalým vůdcem teroristické sítě Al-Káida Usámou bin Ládinem. Chášukdží pracoval také jako poradce saúdskoarabského velvyslance ve Washingtonu, prince Turkího Fajsala, který předtím léta řídil saúdskoarabskou tajnou službu.

Zavražděn byl Chášukdží 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel pro doklady kvůli svatbě. Rijád dva týdny tvrdil, že novinář odešel z konzulátu živý, než přiznal vraždu. Saúdskoarabské nejvyšší vedení ale odmítá, že by o vraždě věděl korunní princ.

Prezident Trump tento týden prohlásil, že USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou Chášukdžího stojí korunní princ bin Salmán.

Související

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve čtvrtek navrhla americkému soudu, aby saúdskoarabskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi přiznal imunitu v občanskoprávním řízení týkajícím se vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Bin Salmán je faktickým vládcem své země a nově také premiérem, což by mu mělo zajistit imunitu, uvedla administrativa podle dnešního článku deníku The Guardian. Agentura AP to označila za zásadní změnu v postoji USA.

Více souvisejících

Džamál Chášakdží (novinář) Donald Trump Saúdská Arábie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy