Ženy z karavany migrantů drží hladovku, Mexiko chce "Marshallův plán"

Několik desítek žen ze skupiny středoamerických migrantů, kteří se z mexického města Tijuana chtějí dostat do Spojených států, začalo ve čtvrtek držet hladovku. Ženy se tak snaží donutit americké migrační úředníky na hranicích, aby zpracovávali denně více žádostí o azyl. Informují o tom mexická média.

V Tijuaně se za poslední dva týdny nahromadilo přes 6000 migrantů, kteří utíkají ze Střední Ameriky, zejména z Hondurasu, před chudobou a násilím. Jde o několik skupin, takzvaných karavan migrantů, které od poloviny října vyrazily v několika vlnách ze Střední Ameriky k mexicko-americkým hranicím. Nejde o nový fenomén, ale podle místních úřadů je tato karavana migrantů nebývalé veliká.

Organizátoři hladovky tvrdí, že migrační úředníci na hranicích v Tijuaně přijímají jen asi 30 žádostí o azyl denně. Dřívější informace z médií hovořily o necelé stovce přijatých žádostí denně. I tak to znamená, že migranti v přeplněném sportovním areálu v Tijuaně či jinde v ulicích tohoto města stráví několik měsíců.

HAVE A LOOK. I took these photos in, #Tijuana. The #caravan has been sprayed down with rubber bullets and shot at with tear gas! Many injured! The World is WATCHING! @cnnbrk @CNN @cnni pic.twitter.com/qJKNtBpOHP

— Jonathan Cohen (@JonathanCohenj) 27. listopadu 2018

Řešení situace tisíců migrantů u hranic i dalších, kteří se ze Střední Ameriky stále znovu vydávají k mexicko-americké hranici, bude prvním úkolem, který bude muset řešit nová mexická vláda levicového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora. Ten se úřadu ujme v sobotu.

Už v neděli by měl nový mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard jednat o migrantech se svým americkým protějškem Mikem Pompeem. Americký prezident Donald Trump ale proti migrantům ostře vystupuje a už dříve poslal na hranice několik tisíc vojáků, aby pomohl zabránit nelegálnímu vstupu migrantům do USA.

Nový šéf mexické diplomacie Ebrard chce problém migrace řešit i příští měsíc na konferenci OSN o migraci v marockém městě Marrákeš. Podle mexických médií tam chce Spojeným státům, Kanadě a Evropské unii navrhnout jakýsi "Marshallův plán" pro Střední Ameriku, nazvaný podle projektu, jímž USA po druhé světové válce pomáhaly zničené Evropě.

Od plánu rozvoje zejména pro Honduras, Guatemalu či Salvador si Ebrard slibuje investice na podporu zaměstnanosti v těchto zemích, čímž by se podle něj měla zmírnit migrační vlna. Trump ale v souvislosti s poslední migrační vlnou ze Střední Ameriky před nedávnem oznámil, že zastavuje dosavadní finanční pomoc těmto zemím, protože nezabránily odchodu migrantů ze svého území.

Související

Více souvisejících

karavany migrantů Mexiko Manuel López Obrador USA (Spojené státy americké) hranice Donald Trump

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 16 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy