Zasáhne svět v příštím roce globální ekonomická krize? Mezi odborníky to vře

Světová ekonomika zažívá skvělé časy. Po propadu zapříčiněném ekonomickou krizí, která začala v roce 2007, totiž od roku 2009 bez ustání roste. Ekonomové a další odborníci se tak stále častěji dohadují, kdy dojde k nové recesi. Takto vytrvalý růst ještě nepamatujeme a lidé z oboru se shodují, že nemůže pokračovat do nekonečna. Podle některých bude zlomovým právě rok 2019.

George F. Will, americký komentátor, který vystudoval na univerzitách v Princetonu a Oxfordu a později získal Pulitzerovu cenu, v komentáři pro Washington Post varuje, že se blíží další ekonomický kolaps. „Expanze, kterou nyní zažíváme trvá již 111tý měsíc (téměř dvojnásobek poválečného průměru) a trvá příliš dlouho. Pokles se pravděpodobně objeví, až americký schodek rozpočtu přesáhne 1 bilion dolarů.“

Takový stav se přitom očekává právě v roce 2019. Dalším rizikem je pak rostoucí dluh Spojených států. Mezi ekonomy se vedou debaty, co se stane, když státní dluh převýší výši HDP. Podle předpokladů by se tak vysoko mohl v USA dluh vyšplhat v následující dekádě.

Analýza Mezinárodního měnového fondu (MMF) upozorňuje, že jsou přitom Spojené státy jedinou vyspělou ekonomikou, u které poměr dluhu k HDP v následujících pěti letech poroste. I podle předsedy Rady guvernérů Fedu Jeroma H. Powella je současná fiskální politika země neudržitelná.

S tím, že hrozí nová krize, souhlasí i Charles Hugh Smith, spisovatel a populární bloger, který se věnuje ekonomickým tématům. V článku zveřejněném na specializovaném webu Daily Reckoning uvádí, že se „po deseti letech bezprecedentního růstu ekonomika začíná přehřívat.“

Smith například zmiňuje, že investoři, kteří byli „zoufalí investovat do ziskových aktiv (...) přesunuli raději své prostředky do trhu s nemovitostmi, kde díky tomu extrémně vzrostly ceny.“ Důvodem byly podle Smitha kroky centrálních bank, které nízkými úrokovými mírami devalvovaly ziskovost mnohých aktiv. „Každý, kdo se v době této bubliny upsal k dlouhodobému pronájmu, v roce 2019 zbankrotuje. Recese totiž zmenší příjmy, ale výdaje zůstanou stále ohromné,“ varuje.

Právě takové situace pak mohou v dnešním pevně provázaném systému světové ekonomiky vést k nepředvídaným důsledkům. „Podobně vlastně středně velký trh s hypotékami (v hodnotě 500 miliard dolarů), téměř položil globální finanční trh (v hodnotě 200 bilionů dolarů) při krizi v letech 2007/9,“ dodává Smith.

Ne všichni jsou však ve svém pohledu na budoucnost tak skeptičtí. Bill Conerly, který získal doktorát z ekonomie na Dukeově unvierzitě a zabývá se finančním a obchodním poradenstvím, neočekává v příštím roce zhroucení ekonomiky. „Primárním spouštěčem rozsáhlého pádu ekonomiky by byla finanční krize. Nemyslím si však, že je něco takového v dohledu.“ Americké banky jsou navíc podle Conerlyho lépe připraveny, než před minulou krizí. Mají více kapitálu v poměru k aktivům a podnikly další opatření, která by jim měla pomoci se s případnými problémy lépe vyrovnat.

Varuje nicméně před možnou recesí. Jako možný důvod zmiňuje chybné kroky Fedu nebo mezinárodní problémy, například obchodní válku mezi USA a Čínou. „Nejčastějším faktorem, který v posledním století ve Spojených státech způsobil recesi, byly chybné kroky Federální správy rezerv. Očekávám, že bude Fed nadále zvyšovat úrokové sazby a to mě znervózňuje.“

Bill Conerly nicméně upozorňuje, že nikdo nedokáže přesně předpovědět, co přijde. „Ti, kdo tvrdí, že to zvládnou, se obvykle pletou. Ti, kdo tvrdí, že se jim to podařilo v minulosti, většinou opakovali stejnou hrozbu několik let, až se skutečně strefili.“ Ekonomika je totiž extrémně provázaná, a proto také nevyzpytatelná. Přestože tedy on sám zásadní ekonomický propad v příštím roce neočekává, ani ho úplně nevylučuje.

Související

Úřad vlády

Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček? Hlavně „obyčejný člověk“

Vládní daňový balíček ještě ve spojení s představenými parametrickými změnami důchodového systému – protože o jeho reformu se věru nejedná – zaplatí hlavně „obyčejný člověk“. Nic moc jiného ale vlastně čekat nešlo. Vždyť vláda sama má ke svým výdajům k dispozici peníze z daní a odvodů občanů a firem. A dluh. Dluh, to jsou ale jen budoucí daně a odvody. Komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Ilustrační foto

Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká, MF by mělo zapomenout na změny DPH. Ty totiž dále inflaci zvýší

Inflace v Česku je přes svůj určitý pokles stále nebetyčná, komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda. V březnu vykázala úroveň patnácti procent v meziročním vyjádření, takže předčila prognózu České národní banky. Ministerstvo financí by proto mělo zase rychle zapomenout na zvýšení DPH. Tento týden vypustilo do éteru veřejné diskuse pokusný balonek – právě ke zvýšení DPH. Ale potázalo se se zlou. Zrušení nejnižší sazby DPH doprovázené kosmetickou redukcí nižší sazby a "škatulaty" s položkami totiž v souhrnu opravdu představuje zvýšení daně.

Více souvisejících

Ekonomická krize Ekonomika

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy