Světová ekonomika zažívá skvělé časy. Po propadu zapříčiněném ekonomickou krizí, která začala v roce 2007, totiž od roku 2009 bez ustání roste. Ekonomové a další odborníci se tak stále častěji dohadují, kdy dojde k nové recesi. Takto vytrvalý růst ještě nepamatujeme a lidé z oboru se shodují, že nemůže pokračovat do nekonečna. Podle některých bude zlomovým právě rok 2019.
George F. Will, americký komentátor, který vystudoval na univerzitách v Princetonu a Oxfordu a později získal Pulitzerovu cenu, v komentáři pro Washington Post varuje, že se blíží další ekonomický kolaps. „Expanze, kterou nyní zažíváme trvá již 111tý měsíc (téměř dvojnásobek poválečného průměru) a trvá příliš dlouho. Pokles se pravděpodobně objeví, až americký schodek rozpočtu přesáhne 1 bilion dolarů.“
Takový stav se přitom očekává právě v roce 2019. Dalším rizikem je pak rostoucí dluh Spojených států. Mezi ekonomy se vedou debaty, co se stane, když státní dluh převýší výši HDP. Podle předpokladů by se tak vysoko mohl v USA dluh vyšplhat v následující dekádě.
Analýza Mezinárodního měnového fondu (MMF) upozorňuje, že jsou přitom Spojené státy jedinou vyspělou ekonomikou, u které poměr dluhu k HDP v následujících pěti letech poroste. I podle předsedy Rady guvernérů Fedu Jeroma H. Powella je současná fiskální politika země neudržitelná.
S tím, že hrozí nová krize, souhlasí i Charles Hugh Smith, spisovatel a populární bloger, který se věnuje ekonomickým tématům. V článku zveřejněném na specializovaném webu Daily Reckoning uvádí, že se „po deseti letech bezprecedentního růstu ekonomika začíná přehřívat.“
Smith například zmiňuje, že investoři, kteří byli „zoufalí investovat do ziskových aktiv (...) přesunuli raději své prostředky do trhu s nemovitostmi, kde díky tomu extrémně vzrostly ceny.“ Důvodem byly podle Smitha kroky centrálních bank, které nízkými úrokovými mírami devalvovaly ziskovost mnohých aktiv. „Každý, kdo se v době této bubliny upsal k dlouhodobému pronájmu, v roce 2019 zbankrotuje. Recese totiž zmenší příjmy, ale výdaje zůstanou stále ohromné,“ varuje.
Právě takové situace pak mohou v dnešním pevně provázaném systému světové ekonomiky vést k nepředvídaným důsledkům. „Podobně vlastně středně velký trh s hypotékami (v hodnotě 500 miliard dolarů), téměř položil globální finanční trh (v hodnotě 200 bilionů dolarů) při krizi v letech 2007/9,“ dodává Smith.
Ne všichni jsou však ve svém pohledu na budoucnost tak skeptičtí. Bill Conerly, který získal doktorát z ekonomie na Dukeově unvierzitě a zabývá se finančním a obchodním poradenstvím, neočekává v příštím roce zhroucení ekonomiky. „Primárním spouštěčem rozsáhlého pádu ekonomiky by byla finanční krize. Nemyslím si však, že je něco takového v dohledu.“ Americké banky jsou navíc podle Conerlyho lépe připraveny, než před minulou krizí. Mají více kapitálu v poměru k aktivům a podnikly další opatření, která by jim měla pomoci se s případnými problémy lépe vyrovnat.
Varuje nicméně před možnou recesí. Jako možný důvod zmiňuje chybné kroky Fedu nebo mezinárodní problémy, například obchodní válku mezi USA a Čínou. „Nejčastějším faktorem, který v posledním století ve Spojených státech způsobil recesi, byly chybné kroky Federální správy rezerv. Očekávám, že bude Fed nadále zvyšovat úrokové sazby a to mě znervózňuje.“
Bill Conerly nicméně upozorňuje, že nikdo nedokáže přesně předpovědět, co přijde. „Ti, kdo tvrdí, že to zvládnou, se obvykle pletou. Ti, kdo tvrdí, že se jim to podařilo v minulosti, většinou opakovali stejnou hrozbu několik let, až se skutečně strefili.“ Ekonomika je totiž extrémně provázaná, a proto také nevyzpytatelná. Přestože tedy on sám zásadní ekonomický propad v příštím roce neočekává, ani ho úplně nevylučuje.
Související
Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček? Hlavně „obyčejný člověk“
Inflace v Česku je stále nebetyčně vysoká, MF by mělo zapomenout na změny DPH. Ty totiž dále inflaci zvýší
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák