Tisíce uprchlíků útočí na hranici USA. Trump od nich dostal ultimativní dopis

Do Spojených států přešlo ilegálně z Mexika v listopadu asi tisíc středoamerických migrantů a dalších 1100 běženců ze Střední Ameriky zadržela při pokusu o nelegální vstup do USA americká pohraniční stráž, informovalo ve středu mexické ministerstvo vnitra.

Do Mexika dorazilo od října na 10.000 migrantů ze Střední Ameriky, zejména z Hondurasu, kteří utíkají ze svých vlastí před chudobou a násilím. Asi 6000 z nich je nyní v příhraničním mexickém městě Tijuana, odkud se chtějí dostat do USA a žádat tam o azyl. Pohraniční úředníci ale vyřizují jen asi stovku registrací denně.

Tisíce lidí přišly k americko-mexickým hranicím v takzvaných karavanách migrantů, které se organizují už několik let, aby upozornily na problém migrace v regionu. Lidé chodí ve větších skupinách i kvůli nebezpečnému přechodu přes Mexiko, kde působí drogové gangy. Letos karavany získaly větší publicitu díky americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který je označil za bezpečnostní hrozbu a k hranicím poslal několik tisíc vojáků, aby bránili s pohraničníky nelegálním vstupům.

V úterý se asi 150 migrantů vydalo v Tijuaně k místnímu konzulátu USA a předalo tam dopis pro Trumpa, v němž žádají volný vstup do USA, nebo na každého 50.000 dolarů na návrat do svých vlastí. V dopise také viní USA ze zodpovědnosti za migrační vlnu z Hondurasu. "Pokud USA nechtějí další migranty, musí skončit s ekonomickou, politickou a vojenskou intervencí do naší země," píší běženci v dopise Trumpovi.

On Tuesday morning, #MigrantCaravan headed to the U.S. Consulate instead of the border and asked to provide $50,000 for their trips back to their respective home countries if they aren't allowed asylum in the United States. pic.twitter.com/068ORuChLA

— Ask The Truth (@askthetruth24) 12. prosince 2018

Žádají také konec, podle nich autoritářské, vlády honduraského prezidenta Juana Orlanda Hernándeze, kterého USA podporují a který je u moci od ledna 2014. Loni byl zvolen na druhé funkční období, ač mu to ústava zakazuje, povolil mu to ale ústavní soud. Po volbách se konaly v Hondurasu masové protesty, které na přelomu loňského a letošního roku stály život 31 lidí. Nedávno opozice protesty obnovila.

Honduras je ve Střední Americe klíčovým partnerem USA, které tamní vládě v předchozích letech poslaly miliony dolarů na zajištění bezpečnosti a boj proti obchodu s drogami. Někteří experti ale kritizují, že tyto peníze nešly na projekty, které by zlepšily zaměstnanost a snížily tak chudobu.

Migrační vlnu do Mexika nyní řeší tamní prezident Andrés Manuel López Obrador, který se úřadu ujal 1. prosince. Jeho vláda chce spolupracovat s USA, Kanadou a zeměmi Střední Ameriky na podpoře projektů, které by vytvořily ve středoamerických zemích pracovní místa a snížily chudobu. Podle mexické vlády má jít o jakýsi Marshallův plán, obdobu projektu, jímž USA po druhé světové válce pomáhaly zničené Evropě.

Mexická ministryně vnitra Olga Sánchezová ve středu bez bližších podrobností informovala, že vláda chystá lepší ochranu mexické jižní hranice s Guatemalou. Má se tak stát v místech, kde hranici tvoří řeka Suchiate. Tamní přechod vede po mostě, ale v předchozích dvou měsících řada migrantů řeku hromadně přebrodila a policisté jim v tom nebránili.

Podle Sánchezové také mexická vláda chystá kampaň "Vánoce u Tebe doma", s níž chce motivovat migranty k návratu do svých zemí. Podrobnosti ale ministryně nesdělila.

Související

Více souvisejících

karavany migrantů Mexiko Donald Trump USA (Spojené státy americké) Manuel López Obrador

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy