Soudce v Texasu označil Obamacare za neústavní. Trump jásá, demokraté hovoří o krutosti

Federální soudce v Texasu rozhodl, že americký systém zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy známý jako Obamacare je protiústavní. Kauza týkající se Obamacare by mohla skončit až u Nejvyššího soudu USA, napsala agentura Reuters. Televize CNN ale na svém webu poznamenala, že pro Američany se pátečním verdiktem zatím nic nemění. Demokraté se proti němu chtějí odvolat.

Bílý dům rozhodnutí texaského konzervativního soudce uvítal. Prezident Donald Trump na twitteru napsal, že "něco takového předvídal už dávno". "Není to žádné překvapení - velice respektovaný soudce z Texasu právě prohlásil Obamacare za neústavní," napsal šéf Bílého domu a dodal, že to je "skvělá zpráva pro Ameriku".

As I predicted all along, Obamacare has been struck down as an UNCONSTITUTIONAL disaster! Now Congress must pass a STRONG law that provides GREAT healthcare and protects pre-existing conditions. Mitch and Nancy, get it done!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 15. prosince 2018

Republikánská strana reformu od jejího zavedení v roce 2010 kritizuje a chce ji zrušit, odvolání Obamacare přislíbil během předloňské volební kampaně i Trump. Všechny pokusy tento zákon zrušit ale zatím skončily nezdarem. I někteří vysoce postavení republikáni podle agentury AP připouštějí, že nemají v úmyslu sáhnout na některá populární opatření systému, například ochranu již nemocných lidí. Podle AP také Kongres žádnou náhradu za Obamacare neschválí, dokud budou tento systém řešit soudy.

Demokraté označili páteční verdikt za "krutý" a "absurdní". Šéfka parlamentní frakce demokratů v americké Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer již oznámili, že se proti rozsudku odvolají. Pokud by odvolání neuspělo, byla by to podle Schumera katastrofa pro desítky milionů amerických domácností.

Na texaského soudce Reeda O'Connora se obrátilo několik republikánských prokurátorů a guvernérů amerických států, kteří s vlajkovou reformou Obamovy administrativy nesouhlasí. O´Connor ve svém 51stránkovém verdiktu napsal, že loňské zrušení pokuty pro ty, kteří pojištění nemají, narušilo ústavnost reformy. Zbytek Obamacare se bez tohoto ustanovení nemůže obejít, a celý zákon je tak neplatný, tvrdí O´Connor.

Obamovu reformu její obhájci chválí za to, že umožnila milionům dosud nepojištěných Američanů zřídit si zdravotní pojištění. Kritici zase tvrdí, že program Obamacare vedl ke zdražení pojistek a že dotace určené k podpoře systému pokřivily pojistný trh.

Související

Donald Trump

Tajemství Trumpa? Prezident uzavřel nebezpečnou tichou dohodu, varuje profesor

NÁZOR - Mnoho lidí zapomnělo, že Donald Trump coby prezidentský kandidát v roce 2016 sliboval, že bude "jiným" republikánem, konstatuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že Trump tvrdil, že na rozdíl od hlavního proudu strany chce zvýšit daně bohatým a nehodlá omezovat sociální a zdravotní programy, na kterých závisejí běžní Američané.

Více souvisejících

Obamacare Donald Trump USA (Spojené státy americké) Prezident USA Texas, USA

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy