Skandály, rozvrat a polarizace v USA. Respektovaný deník nešetří kritikou

Rozhodnutí Jamese Mattise opustit post amerického ministra obrany podtrhuje neutěšenou pravdu o Donaldu Trumpovi, deklaruje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník tvrdí, že současný prezident USA vládne stejným stylem, jakým kandidoval do úřadu - tedy jako podněcovatel hněvu, nikoliv jako někdo, kdo formuluje politiku.

Každodenní divadlo

Mattis, široce respektovaný voják a diplomat, prokazoval svou kompetenci a dobrý úsudek v Bílém domě, který obojí očividně postrádá, konstatuje britský server. Dodává, že rozhodnutí čtyřhvězdičkového generála námořní pěchoty odejít naplnilo novinové titulky a posílilo dojem chaosu.

"Naneštěstí taková situace sedí nestálému prezidentovi," pokračuje editorial. Tvrdí, že Trumpova administrativa, stejně jako jeho předvolební kampaň, je orientována na vytváření každodenního divadla pomocí skandálů, rozvratu a především polarizace.

Cílem je posilovat emoce a předsudky  Trumpových zastánců i kritiků, míní prestižní deník. Dodává, že toto divadlo má pouze utvrdit přesvědčení o Trumpových příznivcích a nepřátelích a nejde v něm o politiku.

Trumpův příkaz stáhnout všech dva tisíce amerických vojáků ze Sýrie během měsíce a tisíce dalších z Afghánistánu nemá podle liberálního serveru žádný rozumný důvod a nepřišel v důsledku porážky Islámského státu na Blízkém východě ani dokončení mise ve střední Asii.

"Ani zdaleka. Krok však uspíší krizi doma i v zahraničí. Spojené státy jsou nyní připravené opouštět přátele bez varování," kritizuje The Guardian. Vysvětluje, že stažení amerických vojsk ze Sýrie ponechá americké spojence Kurdy na pospas tureckým a syrským jednotkám podporovaným Ruskem a Íránem a oslabuje americké pozice v regionu.

V Sýrii, kde zuří téměř 8 let válka, může nastat dramatický posun v rozložení sil, obává se renomovaný deník. Připomíná, že také afghánská vláda je částečně závislá na západních vojenských jednotkách a Mattis si oprávněně myslel, že americká přítomnost je nezbytná k porážce teroristů v obou zemích a zajištění prostředí nutného k dojednání trvalejšího míru.

Udeř a uteč

Trumpova zahraniční politika je proti tomu vedena ve stylu "udeř a uteč", útoku na nepřítele se zdrcující silou a následným rychlým stažením vojsk, které nastolení pořádku nechává na jiných, deklaruje The Guardian. Poukazuje, že šéf Bílého domu dle svých slov hodlá ustoupit od tradiční vůdčí role Spojených států ve světě a podpory, kterou poskytují na pravidlech založenému světovému řádu.

"USA měly dlouho pocit výjimečnosti. Nesporně usilovaly o multilaterální řád, aby nad ním uplatňovaly kontrolní vliv," píše prestižní server. Podotýká, že předchozí američtí prezidenti se snažili tento cíl racionálně hájit s odkazem na demokracii, vládu práva a liberální hodnoty a Trump je prvním prezidentem v poválečné éře, který tak nečiní a místo toho obdivuje diktátory.

Mattis ve svém rezignačním dopisu správně uvedl, že Čína a Rusko jasně usilují osvět, který je v souladu s jejich autoritářským modelem a kde by mohly uplatňovat veto v otázce ekonomických, diplomatických a bezpečnostních zájmů jiných zemí, připomíná editorial. Vysvětluje, že Mattis naznačil, že pokud USA nebudou autoritářskému modelu čelit, riskují jeho podporu.  

"Toto je skutečná výtka Trumpovi, narcistickému lháři se silným smyslem pro mafiánskou etiku," nebere si servítky The Guardian. Prezident si podle něj myslí, že vláda spočívá v hraní divadla pro své příznivce, nikoliv službě všem, a tak jeho vláda prohlubuje nerovnosti a podporuje opatření potlačující vůli voličů.

Pokud bude tento trend pokračovat, americké demokracii hrozí, že se bude odvíjet od zmanipulovaných voleb, nikoliv od politické soutěže, varuje britský deník. Podotýká, že Trump slíbil rozvrat a svět by se neměl divit, že to naplňuje.

Související

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) James Mattis Donald Trump Sýrie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy