Rusko bude chtít zadrženého Američana vyměnit? Do kauzy se vložil Pompeo

Spojené státy žádají okamžité propuštění bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Paula Whelana, který byl kvůli podezření ze špionáže minulý týden zadržen v Rusku. V brazilském hlavním městě, kde se účastnil inaugurace nového prezidenta Jaira Bolsonara, to dnes prohlásil ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Rusko mezitím Spojeným státům dalo souhlas s konzulárním přístupem k zadrženému, kterého následně podle amerického ministerstva zahraničí navštívil velvyslanec v Rusku Jon Huntsman.

Whelan, který se narodil před 48 lety v Kanadě, je šéfem bezpečnostní služby společnosti BorgWarner Group, výrobce automobilových součástek se sídlem poblíž Detroitu. Do Moskvy přicestoval kvůli sňatku bývalého kolegy z námořní pěchoty s Ruskou. Rodina o něm od pátku neměla žádné zprávy, o jeho zatčení se dozvěděla až v pondělí z médií.

Pompeo dnes v brazilské metropoli hovořil o tom, že vláda USA se snaží o zajištění konzulárního kontaktu se zadrženým. Rusko následně oznámilo, že potřebný souhlas vydalo. Americké ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že požádalo o přístup k Whelanovi podle ženevské úmluvy, která na potřebný souhlas stanovuje lhůtu 72 hodin. Ta v tomto případě dodržena nebyla.

Americké ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters kvůli průtahům s vydáním souhlasu ke konzulárnímu přístupu již skrze diplomatické kanály dalo Rusku najevo své znepokojení. Zadrženého Američana nakonec navštívil velvyslanec Huntsman. "Vyjádřil panu Whelanovi podporu a nabídl mu pomoc ambasády," uvedlo ministerstvo zahraničí USA. Huntsman podle Whelanova bratra Davida hovořil i s jeho rodinou.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová předtím televizi CNN řekla, že američtí konzulární pracovníci dnes odpoledne dostali možnost Whelana navštívit. Podrobnosti ale neuvedla.

Američtí konzulární pracovníci Američanům zadržených v cizině obvykle poskytují seznam místních právníků hovořících anglicky a seznamují je s možnostmi americké pomoci. Kontrolují také, zda zadržení mají přístup k lékařské péči, uvedla CNN.

Whelanovi v Rusku hrozí až dvacet let vězení. O povaze jeho údajné špionážní činnosti ruské úřady nevydaly žádnou zprávu. Americká média spekulují, že Rusové budou chtít Whelana vyměnit za Mariju Butinovou, souzenou ve Washingtonu za spiknutí proti USA. Butinová se přiznala, že se snažila proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a předat je do Moskvy.

This arrest could possibly be tied to a potential swap of recently charged #Butina, but more information will be needed on the nature of #Whelan’s espionage allegations #US Demands Immediate Return of Ex-Marine Detained in #Russia on Spy Charges: https://t.co/oOX8iFsm4D

— Eugene Chausovsky (@eugenechausovsk) 2. ledna 2019

Deník The Washington Post napsal, že na řešení Whelanova případu může mít dopad nynější finanční spor mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Kongresem USA, kvůli kterému mnohé federální úřady pracují v nouzovém režimu.

Ačkoli velvyslanectví a ambasády nadále fungují, část zaměstnanců je kvůli finančnímu provizoriu na nucené dovolené. To může znamenat, že velvyslanectví nebude mít na Whelanův případ dostatečnou personální kapacitu.

Whelan podle vyjádření svého bratra navštěvoval Rusko pravidelně od roku 2007. Z námořní pěchoty byl propuštěn v roce 2008 kvůli špatnému chování poté, co byl usvědčen z několika obvinění souvisejících s krádežemi, poznamenal The Washington Post.

Související

Více souvisejících

Paul Whelan (údajný špión) Mike Pompeo USA (Spojené státy americké) Rusko špionáž Marija Butinová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy