V Mexiku brutálně zavraždili dva mladé imigranty z Hondurasu

Dva teenageři ze střední Ameriky byli uneseni a zabiti, zatímco na mexicko-americké hranici čekali na proces azylového řízení. Jde zřejmě o první případ vraždy, ve kterém figurují lidé z „karavany migrantů“, která se vydala ze zemí Střední Ameriky do USA.

O případu informoval server VICE news. Ke zločinu došlo v Tijuaně, mexickém městě na severu země, které leží na přímo na hranici se Spojenými státy. Americký prezident Donald Trump považuje „karavanu migrantů“, která sestává asi z 6000 lidí, za „invazi zocelených kriminálníků“, a nařídil proto vyslat na hranici více než 5000 příslušníků armády. Imigranti ze Střední Ameriky teď čekají na mexickém území na zahájení (a výsledek) azylového řízení.

Tři mladíci ve věku 16 až 17 let, kteří patřili k této skupině a pocházeli z Hondurasu, byli nalákáni do léčky. Únosci za ně chtěli nejspíš získat výkupné, které se z nich snažili dostat i pomocí mučení. Když zjistili, že jim rukojmí zisk dostatečně rychle nepřinesou, dva z chlapců zabili. Jednomu se podařilo blíže neupřesněným způsobem uprchnout.

Podle Uriela Gonzaleze, ředitele útulku, kde chlapci po dobu řízení zůstávali, nemohl přeživší mladík po návratu přestat křičet a plakat. „Řekl mi, že zbývající dva zabili. Že je zavraždili přímo před jeho očima.“ Těla obou hochů, se stopami po škrcení a bodnými zraněními, byla nalezena o dva dny později. Podle chlapcovi výpovědi jim únosci kolem krku uvázali drát, kterým je mučili. Jak uvádí server VICE news, sám měl ještě stopy způsobené trýzněním viditelné.

Tijuana má, podobně jako mnoho dalších příhraničních měst v Mexiku, vysokou míru kriminality. V počtu vražd na obyvatele je dokonce na první příčce. V roce 2018 tam bylo zabito přinejmenším 2300 lidí, o rok dříve 2000. Imigranti z dalších latinskoamerických zemích jsou pro organizovaný zločin obzvlášť snadnou kořistí. Vůbec nejzranitelnější jsou zhruba dvě stovky dětí a mladistvých, kteří jsou v karavaně sami, bez jakýchkoliv příbuzných.

„Organizovaný zločin ví, že se nemohou bránit. A že nejspíše nebudou mít znalosti, ani potřebné zdroje, aby unikli z nebezpečných situací,“ myslí si Anna Joseph z Institutu pro ženy a migraci, který se některým z mladistvých migrantů pokoušel pomoci. I podle amerických úřadů jsou osamělí a nezletilí často cílem obchodu s lidmi, sexuálního násilí a dalších zločinů.

Anna Joseph kritizuje americkou vládní agenturu Custom and Border Protection (CBP), že nedovoluje nezletilým a osamělým mladistvým čekat na vyřízení procesu v USA. „Tomu, že tyto děti zemřely se dalo zabránit,“ říká. „Jejich krev je na rukách CBP.“

Migranti, kteří míří do USA, se v Mexiku stávají obětmi organizovaného zločinu dlouhodobě. V prosinci však americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti přijalo novou strategii, podle které musejí všichni, kdo o azyl požádají v Mexiku, čekat do vyřízení procesu na mexické straně hranice. Ten však může trvat i několik let. Ministerstvo se nicméně hájí tím, že žadatelé azylového řízení často zneužívají pouze k tomu, aby se do země dostali, a pak se „ztratí“ v populaci.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

EU opět odkládá řešení migrace, potvrdila eurokomisařka. Přednost má ekonomika

Příčin migrační krize v EU je hned několik. Obecně převládá názor, že nejčastější příčinou jsou válečné konflikty, využívání sociálních dávek nebo absence ochrany hranic EU. V řešení problému s migrační krizí by měla pomoci reforma, ale eurokomisařka Ylva Johanssonová uvedla, že návrh musí být znovu odložen. Přednost má v současné době obnova ekonomiky.

Více souvisejících

migrační krize USA (Spojené státy americké) Donald Trump Mexiko zeď Vražda karavany migrantů

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy