Ve státě Washington možná brzy uzákoní novou možnost v pohřbívání, nazývanou nepříliš lichotivě „kompostování lidí“. Podle zastánců tohoto modelu je přístup ve větším souladu s přírodou a může pomoci snížit environmentální zátěž, kterou přináší například běžně rozšířená kremace. Washington by se tak mohl stát prvním státem v USA, kde bude novinka zlegalizována.
Jamie Pedersen je demokratický senátor ve státě Washington, který se snaží nový způsob pohřbívání uzákonit. „Je pro mě ohromující, že v roce 2019 stále máme jen dvě možnosti, jak naložit s těly po zemřelých a obě přitom používáme po staletí. Ve všech jiných oborech již technologie vše změnila,“ řekl pro deník Independent. Věří, že jeho návrh bude zákonodárci přijat. „Myslím, že je tu silná podpora,“ dodal senátor.
„Kompostování lidí“ je proces, během kterého tělo zetleje a promění se v hlínu. Podle průkopníků této metody pak může být tato hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život. Hlavní výhody však vidí zastánci kompostování ve snížení environmentální zátěže pohřbívání.
Při (re)kompostování lidských ostatků se podle studie spotřebuje jen osmina energie potřebné pro kremaci, a ušetří tak více jak jednu metrickou tunu CO2 na osobu. Podle Jima Pedersena by navíc takový pohřeb mohl být až od 2000 dolarů levnější, než je dnes ve Washingtonu běžné.
„S tím, jak se mění hodnoty a životní styl spotřebitelů, se mění i jejich přístup a rozhodování o dostupných produktech a službách – včetně jejich přístupu ke smrti a pohřbívání – a zájem o přírodní varianty pohřbívání bude pravděpodobně narůstat,“ myslí si Národní asociace ředitelů pohřebnictví, celosvětová organizace reprezentující 20 000 lidí. Podle průzkumu této asociace z roku 2017 „53,8 % respondentů projevilo zájem o prozkoumání zelených metod pohřbívání.“
Ve státě Washington se průkopnicí zkoumající novou metodu stala Katrina Spade. V roce 2014 založila „Urban Death Project“, v rámci kterého se snažila vysledovat optimální nastavení procesu. Spojila se přitom s výzkumníky z vysokých škol, mimo jiné s profesorkou půdních věd Lynne Carpenter-Boggs z Washingtonské státní univerzity. Během projektu se s pomocí studentů u šesti darovaných těl pokoušeli vyzkoumat ideální postup, jak ostatky kompostovat přírodní cestou.
Zkoušeli různé substráty, jako je dřevní štěpka nebo sláma, ve kterých by mohla být těla uložena, a které by urychlily celý proces. Také zkoušeli uměle navýšit přívod vzduchu, aby podpořili mikrobiální aktivitu. Podle závěru studie se ostatky rozložily během jednoho měsíce. Katrine Spade poté založila společnost Recompose, která na základě studie tvrdí, že je metoda ideálním řešením.„Bylo zjištěno, že rekompostování lidských těl v půdu je efektivní a bezpečnou alternativou k pohřbívání a kremaci.“
Již dnes ve více jak 15 státech USA umožňují zákony další „zelenější“ možnost naložení s ostatky. Nazývá se „alkalická hydrolýza“, často se o ní však mluví jako o vodní kremaci. Během tohoto procesu se tělo rozloží ve speciálním zařízení za pomoci tlaku, vody, tepla a louhu.
Metoda kompostování by však měla čistě přírodní. „Environmentální realita nás tlačí k tomu, abychom vyvíjeli alternativy k chemickému balzamování, kremaci produkující uhlík a prostorově náročnému pohřbívání na klasických hřbitovech,“ myslí si Katrina Spade. „Rekompostování nabízí alternativu (k těmto způsobům), která je přírodní, bezpečná, udržitelná a povede k výraznému snížení emisí uhlíku a rozsahu využíváné půdní plochy,“ dodává.
Související
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
USA (Spojené státy americké) , pohřebnictví , smrt , Washington, D.C., USA , Pohřební služba
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 31 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák