Osud Trumpova vyšetřovatele Muellera visí na vlásku. Senát zahájil slyšení nového ministra

Osud zvláštního týmu FBI řízeného vyšetřovatelem Robertem Muellerem je hlavním tématem dvoudenního jednání v právním výboru amerického Senátu, kam se dnes dostavil kandidát Bílého domu na uvolněnou funkci ministra spravedlnosti William Barr. Mueller už víc než půldruhého roku prošetřuje podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v USA v roce 2016. Barr, bude-li v Senátu schválen, bude mít právo Muellerův tým řídit.

Na vedení ministerstva na žádost prezidenta Donalda Trumpa počátkem loňského listopadu rezignoval dosavadní ministr Jeff Sessions. Práci Muellerova týmu řídil jeho zástupce Rod Rosenstein, protože Sessions se jakéhokoli vlivu na vyšetřování ruského vlivu vzdal. Během volební kampaně v roce 2016 se totiž dvakrát sešel s ruským velvyslancem ve Washingtonu a informace o tomto kontaktu zamlčel.

Pokud Senát Barra ve funkci schválí, což se očekává, bude moci na práci Roberta Muellera dohlížet on a Rosenstein podle všeobecného očekávání z ministerstva odejde. Liberální média a opoziční demokraté se obávají, že Barr může ustoupit Trumpově tlaku a práci Muellerova týmu zastavit. Prezident sám to udělat nemůže, exministra Sessionse k tomu několikrát bezúspěšně vyzýval. Trump vyšetřování tvrdě kritizuje a označuje za hon na čarodějnice.

Barr řekl dnes senátorům, že tento názor nesdílí. "Nevěřím, že pan Mueller se podílí na honu na čarodějnice," uvedl kandidát na ministra spravedlnosti, který se s Muellerem dlouhá léta zná. "Pod mým dohledem bude moci Bob (Robert Mueller) svou práci dokončit," prohlásil Barr, který funkci ministra spravedlnosti zastával již počátkem 90. let ve vládě George Bushe staršího.

Barr rovněž připustil, že sám zvažuje možnost vzdát se stejně jako Sessions dohledu nad Muellerovým vyšetřováním. Poradí se prý o tom s ministerskými odborníky na etiku. "Rozhodnu se podle nejlepšího svědomí na základě práva a faktů," řekl. Úřadující ministr spravedlnosti Matthew Whitaker, který dočasně úřad spravuje po Sessionsově odchodu, se dohledu nad Muellerovým týmem nevzdal, i když ho k tomu demokraté vyzývali.

Barr se dnes snažil zaplašit obavy demokratických senátorů, že Muellerova finální zpráva, která je údajně před dokončením, bude v celém rozsahu nebo částečně tajná. Všemožně se prý bude snažit o to, aby se co nejvíc z jejího obsahu dostalo na veřejnost. Trump prý nebude mít možnost zprávu doplňovat ani měnit.

Republikáni mají ve stočlenné horní komoře Kongresu 53 hlasů a Barrovu kandidaturu podporují i někteří demokraté. Analytici proto nepochybují, že Senát nominaci schválí.

Související

George Papadopoulos

Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.
Donald Trump

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Flynn dosud nebyl odsouzen. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Robert Mueller (exšéf FBI) Donald Trump William Barr USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy