Částečné uzavření federálních úřadů v USA, které trvá již pátý týden, představuje celostátní krizi, konstatuje vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Washington Post tvrdí, že krizí naopak není od absence zdi na hranici s Mexikem, jak mnozí argumentují.
Počet nelegálních přechodů jižní hranice USA od roku 2000 poklesl o 75%, přistěhovalci dodržují zákon více než rodilí Američané a většina drog se do Spojených států dostává přes legální hraniční přechody, konstatuje Boot. Dodává, že podobně to vidí například republikánský kongresman Will Hurd, který označil hraniční krizi za mýtus a navrhovanou zeď za řešení problému 21. století opatřením ze 3. století.
Představitelé výkonné moci nemají neomezené množství času a energie, zdůrazňuje historik. Americký prezident Donald Trump se pak podle něj zaměřuje na neexistující krizi, zatímco jiné, skutečné krize ignoruje.
Za první Boot označuje klimatickou změnu a odkazuje na nedávné zprávy americké vlády i OSN odrážející konsensus mezi klimatology, kteří varují před akcelerací globálního oteplování. "Nové studie ukazují, že americké emise skleníkových plynů v roce 2018 vzrostly o 3,4% a oceány se ohřívají o 40% rychleji, než OSN očekávala před pouhými pěti lety a led v Grónsku a Arktidě taje mnohem rychleji, než se předvídalo," pokračuje komentátor. Připomíná, že dochází k vzestupu hladiny moří, který může vést k zaplavení mnoha ostrovů, likvidaci životního prostředí a ohrožení zdrojů pitné vody.
Druhou krizí je násilí za pomoci střelných zbraní, míní historik. Připomíná, že v USA převyšuje počet zbraní stav obyvatel a v roce 2017 si střelba v zemi vyžádala životy 40 tisíc lidí, což je nejvíce za 50 let. Téměř dvě třetiny smrtelných zranění si oběti přivodí samy a podle organizace Everytown for Gun Safety převyšuje počet takých sebevražd ve Spojených státech osminásobně jiné vyspělé země, poukazuje expert. Dodává, že podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění je pak míra vražd zastřelením v USA pětadvacetkrát vyšší než v ostatních vyspělých zemích, přičemž v případě amerických dětí a dospívajících jde o druhý nejčastější důvod úmrtí.
Historik dále zmiňuje opiáty, které v USA zabíjejí ještě více lidí než zbraně. Na předávkování v roce 2017 zemřelo rekordních 70 tisíc Američanů a důvodem je popularita fentanylu, látky padesátkrát silnější než heroin, konstatuje Boot. Nastiňuje, že počet případů předávkování fentanylem stoupl od roku 2013 o 833%, což přispívá k propadu průměrné délky dožití v USA a je nejčastější příčinou smrti u lidí mladších 55 let.
Další krizí je podle historika zadlužení, přičemž nezisková organizace Committee for a Responsible Federal Budget upozorňuje, že navzdory dobré ekonomické kondici USA má jejich rozpočtový deficit letos dosáhnout bilion dolarů a veřejný dluh do roku 2050 vzroste na 160% HDP. Do roku 2041 mají náklady na sociální programy, zdravotní péči a úroky převýšit veškeré rozpočtové příjmy, což bude znamenat, že všechny veřejné investice budou financovány pomocí půjček, vysvětluje odborník. Dodává, že okolo roku 2050 budou úroky z dluhu tvořit největší položku federálního rozpočtu.
Krizí je také růst autoritářského populismu, jehož představitelé vládnou v zemích jako Bolívie, Brazílie, Maďarsko, Nikaragua, Filipíny, Polsko, Srbsko či právě USA, varuje historik. Konstatuje, že diktátoři nedávno zničili demokracie v Egyptě, Rusku, Thajsku, Turecku či ve Venezuele. Podle organizace Freedom House demokracie celosvětově ustupuje, včetně Spojených států, připomíná Boot. Dodává, že populisté nemusejí oslabovat demokracii jako takovou, ale vedou válku proti dobrému vládnutí, v důsledku čehož nemá Británie stále plán na odchod z EU a USA zažívají nejdelší omezení činnosti federálních úřadů.
Další krizí vytvářejí Čína a Rusko, jejichž prezidenti jsou největšími světovými propagátory autoritářství, deklaruje komentátor. Podotýká, že Rusko napomohlo zvolení Trumpa a brexitu, Čína rozšiřuje svůj vliv od Austrálie po Afriku a obě země posilují své ozbrojené síly a vedou agrese proti svým sousedům - ať již v Gruzii a na Ukrajině či v Jihočínském moři. V obou zemích také sílí represe, a to v podobě uvěznění více než milionu čínských Ujgurů či podezřelých vražd ruských opozičních lídrů a novinářů, uvádí Boot.
"To je můj, pochopitelně subjektivní seznam našich nejurgentnějších krizí," píše historik. Domnívá se, že by na něj šlo snadno zařadit také jiné problémy, například zanedbanou infrastrukturu, kybernetickou bezpečnost, terorismus, stagnaci mezd a nedostupnou zdravotní péči. Za depresivní považuje, že Trump se z uvedených otázek snaží řešit pouze opiátovou krizi, když loni v říjnu podepsal příslušný zákon.
Trumpův twitterový účet však ukazuje, jaké jsou prezidentovy priority, jelikož o opiátech se prezident na sociální síti zmínil pouze šestnáctkrát, zatímco o situaci na hranici s Mexikem více než šestsetkrát, poukazuje Boot. I to je podle něj úspěch, protože klimatickou změnu Trump považuje za vtip a odmítá smysluplná omezení držení zbraní, jelikož je oddán Národní asociaci držitelů zbraní.
Šéf Bílého domu sice vystupuje proti Číně v otázce obchodu, ale nezmiňuje situaci Ujgurů či dění v Jihočínském moři, většinou poklonkuje Putinovi a vůči dluhové krizi je indiferentní, protože podle svých slov "zde nebude", až problém nastane, kritizuje Boot. Dodává, že v případě autoritářského populismu je Trump součástí problému a zůstává otázkou, jak může jeho administrativa řešit nejpalčivější krize, kterým USA čelí, když prezident ani neuznává jejich existenci.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Drogy , Rusko , populismus , Čína
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek