Návrat do temných dnů studené války? Expertka hovoří o Damoklově meči

Svět je pobouřen tím, že USA odstoupily od důležité dohody o jaderných zbraních s Ruskem, poukazuje Michelle Bentleyová v komentáři pro server The Independent. Expertka na mezinárodní vztahy z University of London tvrdí, že přesně takovou reakci chtěl americký prezident Donald Trump vyvolat.

Obvinění nejsou nová

Odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu (INF) oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, připomíná odbornice. Nastiňuje, že smlouvu v roce 1987 podepsali americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov, přičemž obě strany se v ní zavázaly k zničení střel schopných nést jaderné hlavice s doletem mezi 500 a 5.500 km.

Bílý dům tvrdí, že od smlouvy odstoupil, protože ji Rusko porušuje, poukazuje Bentleyová. Dodává, že Rusko je obviňováno z vývoje raket, kterými by mohlo zastrašovat Evropu a bývalé státy SSSR, nynější spojence Západu.

Americké rozhodnutí údajně padlo po vzrušených jednáních obou zemí na počátku tohoto týdne, kde Rusko vehementně odmítalo americká obvinění, uvádí expertka. Odkazuje na slova Pompea, že státy musí být hnány k odpovědnosti, když porušují pravidla, kterými reagoval na ruskou obhajobu.

"Americké odstoupení od smlouvy INF jednoznačně není dobré pro úsilí zbavit svět jaderných zbraní ba dokonce pokusy dostat tyto děsivé zbraně pod kontrolu," píše akademička. Vyjadřuje naději, že nikdo nechce návrat k "temným dnům" studené války, kdy tyto arzenály vysely nad světem jako Damoklův meč.  

Tvrzení, že Rusko smlouvu INF porušuje, nejsou nová, zdůrazňuje expertka. Podotýká, že se objevila okolo roku 2014, a proto pokládá otázku, proč Trumpovi trvalo tak dlouho, než s tím začal něco dělat.

Šéf Bílého domu se ve skutečnosti o 30 let starou smlouvu nezajímá, konstatuje Bentleyová. Dodává, že Trump se stará pouze sám o sebe a momentálně ho znepokojují problémy, které Rusko přináší jeho prezidentství.

Trump chce zachránit sám sebe

Trumpova administrativa je dlouhodobě obviňována, že její představitelé - včetně prezidenta - mají s Kremlem příliš vřelé vztahy, připomíná odbornice. Poukazuje, že vyšetřování vedené Robertem Muellerem, které má tato tvrzení ověřit, se dostává stále blíže a blíže k Trumpovi.  

Mueller si tento týden připsal další cenný "skalp", tentokrát kontroverzního politického konzultanta a lobbistu Rogera Stonea, který úzce spolupracoval s Trumpem a republikánskou stranou, konstatuje akademička. Zdůrazňuje, že Trump sice čelí mnoha skandálům, například kauze pornoherečky Stormy Daniels, ale žádný ho zatím neohrozil, zatímco Muellerovo pozvolné vyšetřování začíná z jeho pohledu vypadat jako reálné nebezpečí a potenciální důvod k vyvolání impeachmentu.   

Jelikož údajná tajná dohoda s Ruskem ohrožuje jeho prezidentství, Trump získal pádný důvod k útoku na Vladimira Putina a zaujetí tvrdého postoje v otázkách zahraniční politiky, myslí si Bentleyová. Americký prezident podle ní potřebuje ukázat, že není "přítel Rusů" a vypovězení smlouvy INF ho prezentuje jako politika, který se Rusku postavil, a zároveň vytváří dojem, že při tomto dokonce neváhal opustit dobré zvyklosti diplomacie.

"V tomto případě je útok nejlepší formou obrany," pokračuje expertka. Domnívá se odstoupení od smlouvy INF nikterak nesouvisí s přístupem k jaderným zbraním, ale má pouze prohloubit propast mezi Bílým domem a Kremlem.       

Trump ovšem tímto krokem ohrožuje režim kontroly jaderného zbrojení, konstatuje odbornice. Připomíná, že ačkoliv američtí představitelé tvrdí, že odstoupení od smlouvy posílí možnosti USA odstrašit Čínu, zrušení jakékoliv smlouvy týkající se jaderných zbraní je problematické a vysílá špatný signál vůči zoufalým snahám o jejich kontrolu.

V případě Trumpa ovšem mluvíme o člověku, který jaderné strategii a důsledkům svých činů naprosto nerozumí, varuje Bentleyová. Pokládá řečnickou otázku, proč bychom se měli obávat konce světa, když je potřeba zachránit Trumpovu pověst.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

Více souvisejících

Jaderné zbraně USA (Spojené státy americké) Rusko Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 37 minutami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy