Svět je pobouřen tím, že USA odstoupily od důležité dohody o jaderných zbraních s Ruskem, poukazuje Michelle Bentleyová v komentáři pro server The Independent. Expertka na mezinárodní vztahy z University of London tvrdí, že přesně takovou reakci chtěl americký prezident Donald Trump vyvolat.
Obvinění nejsou nová
Odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu (INF) oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, připomíná odbornice. Nastiňuje, že smlouvu v roce 1987 podepsali americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov, přičemž obě strany se v ní zavázaly k zničení střel schopných nést jaderné hlavice s doletem mezi 500 a 5.500 km.
Bílý dům tvrdí, že od smlouvy odstoupil, protože ji Rusko porušuje, poukazuje Bentleyová. Dodává, že Rusko je obviňováno z vývoje raket, kterými by mohlo zastrašovat Evropu a bývalé státy SSSR, nynější spojence Západu.
Americké rozhodnutí údajně padlo po vzrušených jednáních obou zemí na počátku tohoto týdne, kde Rusko vehementně odmítalo americká obvinění, uvádí expertka. Odkazuje na slova Pompea, že státy musí být hnány k odpovědnosti, když porušují pravidla, kterými reagoval na ruskou obhajobu.
"Americké odstoupení od smlouvy INF jednoznačně není dobré pro úsilí zbavit svět jaderných zbraní ba dokonce pokusy dostat tyto děsivé zbraně pod kontrolu," píše akademička. Vyjadřuje naději, že nikdo nechce návrat k "temným dnům" studené války, kdy tyto arzenály vysely nad světem jako Damoklův meč.
Tvrzení, že Rusko smlouvu INF porušuje, nejsou nová, zdůrazňuje expertka. Podotýká, že se objevila okolo roku 2014, a proto pokládá otázku, proč Trumpovi trvalo tak dlouho, než s tím začal něco dělat.
Šéf Bílého domu se ve skutečnosti o 30 let starou smlouvu nezajímá, konstatuje Bentleyová. Dodává, že Trump se stará pouze sám o sebe a momentálně ho znepokojují problémy, které Rusko přináší jeho prezidentství.
Trump chce zachránit sám sebe
Trumpova administrativa je dlouhodobě obviňována, že její představitelé - včetně prezidenta - mají s Kremlem příliš vřelé vztahy, připomíná odbornice. Poukazuje, že vyšetřování vedené Robertem Muellerem, které má tato tvrzení ověřit, se dostává stále blíže a blíže k Trumpovi.
Mueller si tento týden připsal další cenný "skalp", tentokrát kontroverzního politického konzultanta a lobbistu Rogera Stonea, který úzce spolupracoval s Trumpem a republikánskou stranou, konstatuje akademička. Zdůrazňuje, že Trump sice čelí mnoha skandálům, například kauze pornoherečky Stormy Daniels, ale žádný ho zatím neohrozil, zatímco Muellerovo pozvolné vyšetřování začíná z jeho pohledu vypadat jako reálné nebezpečí a potenciální důvod k vyvolání impeachmentu.
Jelikož údajná tajná dohoda s Ruskem ohrožuje jeho prezidentství, Trump získal pádný důvod k útoku na Vladimira Putina a zaujetí tvrdého postoje v otázkách zahraniční politiky, myslí si Bentleyová. Americký prezident podle ní potřebuje ukázat, že není "přítel Rusů" a vypovězení smlouvy INF ho prezentuje jako politika, který se Rusku postavil, a zároveň vytváří dojem, že při tomto dokonce neváhal opustit dobré zvyklosti diplomacie.
"V tomto případě je útok nejlepší formou obrany," pokračuje expertka. Domnívá se odstoupení od smlouvy INF nikterak nesouvisí s přístupem k jaderným zbraním, ale má pouze prohloubit propast mezi Bílým domem a Kremlem.
Trump ovšem tímto krokem ohrožuje režim kontroly jaderného zbrojení, konstatuje odbornice. Připomíná, že ačkoliv američtí představitelé tvrdí, že odstoupení od smlouvy posílí možnosti USA odstrašit Čínu, zrušení jakékoliv smlouvy týkající se jaderných zbraní je problematické a vysílá špatný signál vůči zoufalým snahám o jejich kontrolu.
V případě Trumpa ovšem mluvíme o člověku, který jaderné strategii a důsledkům svých činů naprosto nerozumí, varuje Bentleyová. Pokládá řečnickou otázku, proč bychom se měli obávat konce světa, když je potřeba zachránit Trumpovu pověst.
Aktualizováno před 3 hodinami
Související
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 37 minutami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 1 hodinou
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 1 hodinou
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 3 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Aktualizováno před 3 hodinami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 4 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 6 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.
Zdroj: Libor Novák