Trumpovo prezidentství u konce? Smyčka se stahuje, tvrdí profesor

Zatčení Rogera Stonea je tvrdá politická rána americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, soudí politolog Julian Zelizer. Profesor z prestižní Princeton University v komentáři pro server CNN tvrdí, že Demokratické straně se nabízí možnost urychlit příslušné vyšetřování, které nepochybně vyvolá obavy mezi republikány, kteří nadále stojí za Trumpem.

Problematická skutečnost

Obvinění Stonea kvůli údajné spolupráci s osobami blízkými Trumpovi v kauze ukradených emailů Demokratické strany rozšiřuje počet stíhaných spolupracovníků šéfa Bílého domu na šest, připomíná odborník. Vysvětluje, že většina obvinění se týká způsobu, jakým tyto osoby lhaly ohledně svých kontaktů na Rusko během volební kampaně v roce 2016, a jejich role ve snaze mařit následné vyšetřování.

Tisková mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová se okamžitě pokusila Stoneovo obvinění distancovat od Trumpa a prohlásila, že kauza nemá co do činění s prezidentem, poukazuje Zelizer. Deklaruje však, že Stoneova kauza poskytuje další důkazy o mimořádně pochybných aktivitách v Trumpově okolí během předvolební kampaně v roce 2016 a vznáší otázky, nakolik daleko zašel Trump ve snaze volby vyhrát a následné snaze zahladit příslušné stopy.

„Skutečnost, že Stone byl v Trumpově okolí tak dlouho je sama o sobě problematická,“ píše akademik. Nastiňuje, že Stone se více než čtyři desetiletí pohyboval v jádru Republikánské strany a již od dob prezidenta Ronalda Reagana byl průkopníkem „špinavých triků“, neboli využívání dezinformací k politickým ziskům, přičemž se ukazuje, že byl ochoten nabídnout své služby komukoliv, kdo byl ochoten naslouchat.

Republikáni se na Stonea obraceli od 70. let, což platí i o Ronaldu Reaganovi během jeho prezidentské kampaně v roce 1980, připomíná Zelizer. Dodává, že ačkoliv republikáni rádi hovoří o tvrdém postoji v otázkách bezpečnosti USA a ideologii volného trhu, velké množství členů strany dokázalo tyto názory zmírnit, pokud se zvýšila šance na volební vítězství.

Během své práce pro prezidenty Nixona a Reagana i lobbistické aktivity pro Paula Manoforta, který spolupracoval s množstvím zahraničních autoritářů, Stone nikdy neváhal dostat se na hranu zákona, aby zajistil volební vítězství svých zákazníků, zdůrazňuje politolog. „Je lepší být nechvalně známý než se nikdy neproslavit…co je bráno jako špinavý trik, může být někdy politickým krokem,“ cituje Stoneova slova.

Politické i právní důsledky

Trump a Stone se znají desítky let a Stone se účastnil jednání, která vyústila v Trumpovu prezidentskou kandidaturu, uvádí odborník. Pokládá otázku, jaký dopad může Stoneovo obvinění mít a obratem přiznává, že odpověď zatím nelze předjímat, stejně jako to, jak Stoneova role zapadá do událostí, které se vyšetřovatel Robert Mueller snaží rekonstruovat.

Z politického hlediska ale není pochyb, že událost poškodí republikány, míní expert. Zdůrazňuje, že přišla ve chvíli, kdy se strana snaží chránit Trumpa, jehož podpora propadla v důsledku omezení činnosti federálních úřadů. Republikáni, kteří se potýkají s volebním vítězstvím Demokratů v loňském roce a perspektivou voleb v roce 2020, se obávají škod, které může výraznější ignorování Stoneova skandálu napáchat, konstatuj profesor.

„Od začátku byl výsledek celého (Muellerova) vyšetřování stejně politický jako jeho právní rozměr a tato dynamika se zásadně změnila, když demokraté ovládli Sněmovnu (reprezentantů),“ pokračuje Zelizer. Konstatuje, že prezident si mohl udělat obrázek o tom, jak tvrdě bude vůči jeho administrativě vystupovat šéfka demokratického klubu Nancy Pelosiová, během zmatků, které způsobila jeho vláda během uzavření federálních úřadů.

Mnoho výborů v americkém Kongresu se nyní zabývá různými kauzami směrujícími k Trumpovi a Stoneovo obvinění nás přibližuje základní otázce, jaká spolupráce se odehrávala mezi Trumpovou kampaní a ruskými představiteli, tvrdí politolog. Dodává, že jde o studenou sprchu pro Trumpovi obhájce, kteří najednou nemají jak argumentovat.

„Zdá se, že každý týden přináší další informace o nekalé činnosti lidí, kterými se Trump obklopil, lidí, kterým věřil při vedení své kampaně a kteří pro něj vždy pracovali,“ deklaruje Zelizer.

 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) Rusko Roger Stone

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy