Mexiko vytvoří národní banku DNA, má pomoci identifikovat tisíce mrtvol

Mexická vláda spustila tento týden program, jehož cílem je pomoci najít rodinám více než 40.000 pohřešovaných jejich blízké. Základem programu bude založení Národního forenzního institutu, který zjednoduší identifikaci asi 26.000 těl nalezených v předchozích letech v hromadných hrobech, informoval španělský deník El País.

Přestože ve 130milionovém Mexiku každým rokem stoupá počet vražd (loni bylo v zemi zavražděno v průměru rekordních 90 lidí denně), má každý ze třicítky států mexické federace vlastní databanky vzorků DNA neidentifikovaných těl a chybí centrální evidence. Ve státě Jalisco, který je v těchto tragických statistikách na předních příčkách tabulek, byly rodiny blízkých tak zoufalé, že před lety založily vlastní neoficiální databanku.

Consuelo Velázquezová ztratila manžela v listopadu 2015 a od té doby chodila do forenzního institutu státu Jalisco identifikovat těla, jež by mohla patřit jejímu sedmačtyřicetiletému muži. "Na ten hrozný zápach v márnici jsem si už zvykla," řekla deníku El País. Po několika měsících pravidelného docházení do márnice jí institut povolil prohlížet si v počítači pouze fotky neidentifikovaných těl.

Consuela si posléze začala zapisovat základní údaje o mrtvolách, například výšku, barvu vlasů, oblečení a k tomu specifické údaje. "Fotky dělat nesmíme, ale rozhodli jsme se zapisovat si různé charakteristiky, například tetování, zubní protézy," uvedla Velázquezová, která je členkou občanského sdružení Por amor a Ellxs (Pro lásku k nim). To funguje už několik let a má výsledky. Například loni v srpnu informovalo, že se podařilo identifikovat muže díky Consuelinu obrázku číslo 229; měl vytetovaného tygra na jedné paži.

Národní banka vzorků DNA ulehčí život i Rose Cisnerosové, která hledá svou dceru, ta se pohřešuje od května 2012, kdy jí bylo 21 let. "Nechala jsem už minimálně na devíti místech vzorky DNA, mimo jiné ve státě Tamaulipas, Jalisco či Veracruz. Někde mi je odebírali vícekrát, protože prý můj vzorek ztratili," popsala Cisnerosová.

Se vznikem Národního forenzního institutu, na nějž vláda jen tento rok vyčlenila 400 milionů pesos (asi 480 milionů Kč), se má zlepšit koordinace mezi státy mexické federace a předpokládá se rovněž sjednocení pravidel pro sběr biometrických dat. "Potřebujeme jednotné standardy, abychom mohli spolupracovat mezi sebou i s jinými zeměmi," uvedla bývalá šéfka forenzní laboratoře generální prokuratury Martha Acelaová.

Myšlenka na jednotnou mexickou databázi, která by usnadnila identifikaci mrtvých, není nová. Přišel s ní například v roce 2015 místní Červený kříž. Za čtyři roky se k této iniciativě ale připojilo jen asi 15 institucí v zemi. Nová mexická vláda, která je v úřadu od prosince, chce sjednocení nařídit dekretem, jenž má platit od března.

Důsledkem vysoké kriminality v Mexiku jsou mimo jiné přeplněné márnice. Loni v září šokoval zemi skandál, když byl ve státě Jalisco u města Guadalajara nalezen odstavený kamion se 157 mrtvolami. Posléze vyšlo najevo, že kamion jezdil v oblasti několik týdnů, než ho řidič odstavil za městem. Když si místní začali stěžovat na zápach, přiznaly úřady, že forenzní ústav státu Jalisco neměl pro mrtvoly dostatek místa, a tak dočasně najal soukromou firmu s mrazícími pojízdnými boxy.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko DNA Vraždy v Mexiku

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy