Ceny Grammy 2019: Píseň roku je šokující This Is America od Childish Gambino

Nejvíce cen Grammy - po čtyřech - dostali v posledním ročníku těchto prestižních ocenění rapper Childish Gambino a countryová zpěvačka Kacey Musgravesová, která mimo jiné získala cenu pro album roku za desku Golden Hour. Jako píseň roku a nahrávku roku vybrala americká hudební akademie skladbu This Is America, k níž Childish Gambino natočil drsné video karikující lhostejnost k násilí. Grammy pro objev roku má třiadvacetiletá britská zpěvačka kosovského původu Dua Lipa. Ceny byly vyhlášeny v noci na dnešek v Los Angeles.

Americký hudebník Childish Gambino, vlastním jménem Donald Glover (35), se stal prvním rapperem, který získal Grammy za nahrávku roku. Další ceny dostal za píseň This Is America v kategorii píseň roku, nejlepší rapový výkon spojený se zpěvem a nejlepší videoklip. Právě videoklipem, který začíná zinscenovanou popravou kytaristy a pokračuje tancem prokládaným opět střelbou, vyvolal Glover kontroverzní reakce.

Favoritem letošního rozdílení Grammy byl kalifornský rapper Kendrick Lamar, který měl nejvíc nominací, ale z osmi nakonec proměnil pouze jednu, za nejlepší rapový výkon. Gambino ani Lamar na udílení cen nepřišli, což bylo pravděpodobně reakcí na zklamání z minulých let, kdy společensky kritičtí rapoví umělci pravidelně prohrávali s popovými a R&B zpěváky.

Kromě provokativního rapu triumfovaly na letošním slavnostním večeru Grammy také ženy. Národní akademie hudebního umění a věd tak podle komentátorů odpověděla na kritiky z minulých ročníků ohledně malého zastoupení interpretek mezi nominovanými umělci. Musgravesová byla kromě alba roku oceněna rovněž za nejlepší countryové album a nejlepší píseň a nejlepší sólové vystoupení v žánru country. Tři ceny Grammy si odnesly i zpěvačky Lady Gaga a Brandie Carlileová.

Dvaatřicetiletá Lady Gaga tak má nyní na kontě už devět cen Grammy. Jako spoluautorka písně Shallow z filmu Zrodila se hvězda, která je nominována i na Oscara a za niž už letos dostala Zlatý glóbus, získala Lady Gaga Grammy v kategorii nejlepší píseň pro vizuální média. Se stejnou písní bodovala i v kategorii nejlepší popový duet (s Bradleym Cooperem) a nejlepší popový sólový výkon s písní Joanne (Where Do You Think You're Goin'?).

this is the power of a 9-time #Grammys winner! pic.twitter.com/s0Csgdhcbb

— Lady Gaga (@gaganotifier) 11. února 2019

Posmrtně ocenila hudební akademie zpěváka Chrise Cornella, který spáchal sebevraždu v roce 2017 ve věku 52 let. Cenu za nejlepší rockový výkon za píseň When Bad Does Good převzali jeho syn a dcera. I v předchozích dvou ročnících dostali v této kategorii Grammy interpreti posmrtně: loni Leonard Cohen a předloni David Bowie.

Letošní 61. ročník Grammy zahájila moderátorka večera, zpěvačka Alicia Keysová, patnáctinásobná držitelka Grammy, která si hned na úvod přivedla na pódium i bývalou první dámu Spojených států Michelle Obamovou. Ta v krátkém, feministicky laděném rozhovoru se zpěvačkami Lady Gaga a Jennifer Lopezovou a herečkou Jadou Pinkettovou Smithovou vyzdvihla, jak důležitou roli hraje hudba při podpoře rozmanitosti. "Hudba nám ukazuje, že každý příběh, každý hlas je důležitý," řekla.

Šestadvacetiletá rapperka Belcalis Marlenisová Almánzarová, známá pod pseudonymem Cardi B, se do historie Grammy zapsala jako první žena, která získala Grammy za nejlepší rapové album, za desku Invasion of Privacy. Nejlepším rockovým albem se stala deska From the Fires americké kapely Greta Van Fleet. Cenu za nejlepší album alternativní hudby dostal od hudební akademie osmačtyřicetiletý hudebník Beck za desku Colors.

Svou první Grammy získala zpěvačka Ariana Grandeová (25), která zvítězila v kategorii nejlepší popové vokální album s deskou Sweetener. Mezi vítězi byl letos opět i americký exprezident Jimmy Carter (94), který dostal už potřetí cenu v kategorii nejlepší mluvené slovo, tentokrát za audioverzi své knihy Faith — A Journey for All (Víra - Cesta pro všechny).

Žijícím rekordmanem v historii cen Grammy se stal pětaosmdesátiletý hudebník, producent a skladatel Quincy Jones, který letos dostal svou 28. Grammy, tentokrát za nejlepší hudební film (dokument o něm nazvaný Quincy). Nejvíce Grammy (31) má britský dirigent maďarského původu Georg Solti (1912-1997).

Související

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

Více souvisejících

Grammy Childish Gambino Los Angeles

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy