Ceny Grammy 2019: Píseň roku je šokující This Is America od Childish Gambino

Nejvíce cen Grammy - po čtyřech - dostali v posledním ročníku těchto prestižních ocenění rapper Childish Gambino a countryová zpěvačka Kacey Musgravesová, která mimo jiné získala cenu pro album roku za desku Golden Hour. Jako píseň roku a nahrávku roku vybrala americká hudební akademie skladbu This Is America, k níž Childish Gambino natočil drsné video karikující lhostejnost k násilí. Grammy pro objev roku má třiadvacetiletá britská zpěvačka kosovského původu Dua Lipa. Ceny byly vyhlášeny v noci na dnešek v Los Angeles.

Americký hudebník Childish Gambino, vlastním jménem Donald Glover (35), se stal prvním rapperem, který získal Grammy za nahrávku roku. Další ceny dostal za píseň This Is America v kategorii píseň roku, nejlepší rapový výkon spojený se zpěvem a nejlepší videoklip. Právě videoklipem, který začíná zinscenovanou popravou kytaristy a pokračuje tancem prokládaným opět střelbou, vyvolal Glover kontroverzní reakce.

Favoritem letošního rozdílení Grammy byl kalifornský rapper Kendrick Lamar, který měl nejvíc nominací, ale z osmi nakonec proměnil pouze jednu, za nejlepší rapový výkon. Gambino ani Lamar na udílení cen nepřišli, což bylo pravděpodobně reakcí na zklamání z minulých let, kdy společensky kritičtí rapoví umělci pravidelně prohrávali s popovými a R&B zpěváky.

Kromě provokativního rapu triumfovaly na letošním slavnostním večeru Grammy také ženy. Národní akademie hudebního umění a věd tak podle komentátorů odpověděla na kritiky z minulých ročníků ohledně malého zastoupení interpretek mezi nominovanými umělci. Musgravesová byla kromě alba roku oceněna rovněž za nejlepší countryové album a nejlepší píseň a nejlepší sólové vystoupení v žánru country. Tři ceny Grammy si odnesly i zpěvačky Lady Gaga a Brandie Carlileová.

Dvaatřicetiletá Lady Gaga tak má nyní na kontě už devět cen Grammy. Jako spoluautorka písně Shallow z filmu Zrodila se hvězda, která je nominována i na Oscara a za niž už letos dostala Zlatý glóbus, získala Lady Gaga Grammy v kategorii nejlepší píseň pro vizuální média. Se stejnou písní bodovala i v kategorii nejlepší popový duet (s Bradleym Cooperem) a nejlepší popový sólový výkon s písní Joanne (Where Do You Think You're Goin'?).

this is the power of a 9-time #Grammys winner! pic.twitter.com/s0Csgdhcbb

— Lady Gaga (@gaganotifier) 11. února 2019

Posmrtně ocenila hudební akademie zpěváka Chrise Cornella, který spáchal sebevraždu v roce 2017 ve věku 52 let. Cenu za nejlepší rockový výkon za píseň When Bad Does Good převzali jeho syn a dcera. I v předchozích dvou ročnících dostali v této kategorii Grammy interpreti posmrtně: loni Leonard Cohen a předloni David Bowie.

Letošní 61. ročník Grammy zahájila moderátorka večera, zpěvačka Alicia Keysová, patnáctinásobná držitelka Grammy, která si hned na úvod přivedla na pódium i bývalou první dámu Spojených států Michelle Obamovou. Ta v krátkém, feministicky laděném rozhovoru se zpěvačkami Lady Gaga a Jennifer Lopezovou a herečkou Jadou Pinkettovou Smithovou vyzdvihla, jak důležitou roli hraje hudba při podpoře rozmanitosti. "Hudba nám ukazuje, že každý příběh, každý hlas je důležitý," řekla.

Šestadvacetiletá rapperka Belcalis Marlenisová Almánzarová, známá pod pseudonymem Cardi B, se do historie Grammy zapsala jako první žena, která získala Grammy za nejlepší rapové album, za desku Invasion of Privacy. Nejlepším rockovým albem se stala deska From the Fires americké kapely Greta Van Fleet. Cenu za nejlepší album alternativní hudby dostal od hudební akademie osmačtyřicetiletý hudebník Beck za desku Colors.

Svou první Grammy získala zpěvačka Ariana Grandeová (25), která zvítězila v kategorii nejlepší popové vokální album s deskou Sweetener. Mezi vítězi byl letos opět i americký exprezident Jimmy Carter (94), který dostal už potřetí cenu v kategorii nejlepší mluvené slovo, tentokrát za audioverzi své knihy Faith — A Journey for All (Víra - Cesta pro všechny).

Žijícím rekordmanem v historii cen Grammy se stal pětaosmdesátiletý hudebník, producent a skladatel Quincy Jones, který letos dostal svou 28. Grammy, tentokrát za nejlepší hudební film (dokument o něm nazvaný Quincy). Nejvíce Grammy (31) má britský dirigent maďarského původu Georg Solti (1912-1997).

Související

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

Více souvisejících

Grammy Childish Gambino Los Angeles

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy