Psychologové si posvítili na Trumpa. Jeho projevy jsou jiné než v minulosti, prokázala analýza

Nynější političtí lídři hovoří daleko jednodušeji a s větší sebejistotou, než jak se mluvilo v minulosti. Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa tento trend ještě zvýraznil. Podle čerstvé studie citované agenturou AP se Trump projevuje méně analyticky a naopak sebejistěji než všichni předchozí američtí prezidenti.

Psychologové z Texaské a Princetonské univerzity využili počítačový program, který počínaje rokem 1789 zanalyzoval tři miliony textů s projevy čelných představitelů Spojených států, Kanady, Británie a Austrálie, ale také obyčejné články z novin, knihy, filmové titulky nebo přepisy zpravodajských pořadů v televizi.

Trumpovy projevy a dokumenty se mezi americkými prezidenty umístily nejvýše, pokud jde o měření sebejistoty. Zde získal o téměř polovinu více bodů než prezident z poloviny 19. století William Henry Harrison. Naopak nejnižší skóre ze všech hlav státu má v oblasti analytického projevu. V této kategorii se umístil poslední, s ani ne polovinou bodů méně než šestý prezident John Quincy Adams. Výrazně zaostává i za svými předchůdci Barackem Obamou a Georgem Bushem mladším.

Psycholožka z Texaské univerzity a autorka studie Kayla Jordanová uvedla, že způsob komunikace státníků se začal měnit zhruba před 100 lety, v době prezidenta Woodrowa Wilsona, kdy se začalo šířit rádio a další masmédia. Není nic špatného na tom mluvit jednoduše, říká Jordanová. "Chcete, aby všichni rozuměli, co říkáte."

Jordanová uvedla, že její tým analyzoval to, jak lídři mluví, nikoliv to, co říkají. Studie zahrnuje všechny projevy - až na tweety -, včetně debat prezidentských kandidátů, a to s cílem minimalizovat vliv profesionálních pisatelů projevů. Zkoumala například používání určitého členu "the" v angličtině či předložky "z", které značí analytičtější myšlení, neboť se často používají ve frázích, jež mají něco vysvětlovat. Naopak slova jako "já" či "nádherný" jsou hodnocena jako méně analytická.

Slova typu "my" a "vy" podle autorů studie znamenají vyšší sebejistotu. Proti tomu slova "ne", "by" či "měl by" indikují méně sebevědomí. Počítačový program je pak schopen všechny tyto indikátory analyzovat a vytvořit z nich konečné skóre.

We are fighting for all Americans, from all backgrounds, of every age, race, religion, birthplace, color & creed. Our agenda is NOT a partisan agenda – it is the mainstream, common sense agenda of the American People. Thank you El Paso, Texas - I love you! https://t.co/4Lz4PUwKzV

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 12. února 2019

"Chápeme, že Trump je velmi odlišný v mnoha dalších ohledech. Zaměřili jsme se pouze na tyto dvě kategorie a v nich nevybočuje z normy," řekla Jordanová. "Nejde o analýzu jeho inteligence či dalších vlastností."

V analytičnosti projevu Trump nasbíral 44 bodů ze 100. Průměrný prezident přitom dosáhl 90 bodů a všichni kromě Trumpa a Obamy měli více než 70. Vůbec nejhorší výsledek v tomto ohledu - 16 bodů ze 100 - zaznamenal Trump v jedné předvolební debatě v prosinci 2015. Až do dob prezidenta Wilsona byl průměrný výsledek prezidentů 97,7 bodu ze 100, od té doby klesl bezmála na 80. Trumpův předchůdce v úřadu Barack Obama dosáhl 69 bodů, což je téměř o 13 bodů méně než George Bush mladší.

Pokud jde o sebejistotu projevu, Trump s 89 body ze 100 této kategorii s přehledem vévodí. V průměru dosáhli američtí prezidenti hodnoty 64. Pouze čtyři prezidenti v dějinách USA překonali laťku 80 bodů - Trump (89), Lyndon Johnson a Barack Obama (oba 81) a George Bush mladší (80).

"Čím je hlavní myšlenka projevu jednodušší, tím snazší je být srozumitelný a sebejistý. Čím více se myšlenka zjednodušuje, tím se také zvyšuje sebejistota," říká profesorka a odbornice na rétoriku Mary Stuckeyová, podle níž se studie dobrala k podobným výsledkům jako další výzkumy. Jiná odbornice na danou problematiku, profesorka Jennifer Merciecaová, je však ohledně výsledků studie skeptická. Podle ní výzkum nebere v potaz například Trumpova zdánlivě protichůdná či ironická prohlášení.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) psychologie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy