Americe nelze věřit? Profesor si nebere servítky

Obchodní války končívají prázdnými slovy, konstatuje ekonom Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Profesor z prestižní Princetonské univerzity a nositel Nobelovy ceny za ekonomii připomíná, že podle četných zpráv se Spojené státy a Čína blíží k dohodě, která má v praxi ukončit napětí ohledně jejich vzájemného obchodu.

Mnoho povyku pro nic

Zprávy naznačují, že USA odvolají většinu cel, které loni uvalily na čínské zboží, zatímco Čína ukončí platnost odvetných cel, upraví svá investiční a konkurenční pravidla a nařídí svým státním podnikům nakoupit příslušné množství amerických zemědělských produktů a paliv, poukazuje Krugman. Soudí, že Trumpova administrativa bude dohodu vychvalovat jako vítězství, ale ve skutečnosti půjde o mnoho povyku pro nic.

Dohoda, jak je líčena, příliš neřeší skutečné potíže s čínskými praktikami, především systematické krádeže duševního vlastnictví, míní ekonom. Dodává, dohoda neřeší ani Trumpem vyzdvihovaný nepoměr v americko-čínské obchodní bilanci, tudíž byl Trump v zásadě poražen.   

"Pokud je toto konec, jde o opakování toho, čeho jsme byli svědky ohledně NAFTA, kterou Trump haněl jako 'nejhorší ze všech uzavřených obchodních dohod'," pokračuje laureát Nobelovy ceny. Připomíná, že i v tomto případě šéf Bílého domu vyjednal dokument, který v zásadě potvrzoval dosavadní status quo, přičemž obchodní experti ho označují za NAFTA 0.8, tedy prakticky stejný, jako byla původní dohoda, jen o něco horší.

Trumpovy oblíbené akciové trhy nerady slyší slova o obchodní válce a neexistuje ani širší poptávka po protekcionalismu, zdůrazňuje odborník. Doplňuje, že podpora volného obchodu u americké veřejnosti naopak během Trumpova prezidentství roste, navíc čínská odvetná opatření zasáhla především segment Trumpových voličů, především v zemědělských státech USA.     

Dohoda s Čínou však stále není uzavřená, varuje Krugman. Naznačuje, že Trump může otevřít novou frontu v obchodní válce, zaměřenou na evropské automobily, navíc Kongres stále musí ještě schválit nástupce dohody NAFTA, přičemž není zřejmé, jak se prezident zachová, pokud se tak nestane.

Přesto se jeví jako možné, ba dokonce jako pravděpodobné, že během následujících měsíců většina obchodních válek - ne-li všechny - utichne, tvrdí ekonom. Pokládá tedy otázku, zda při zpětném pohledu budou působit jako pouhá přeháňka bez větších dlouhodobých dopadů.

"Ne, nebudou," má jasno Krugman. Vysvětluje, že i kdyby došlo k odvolání většiny cel, Trumpův agresivní přístup k obchodu i tak trvale poškodil americkou pověst a s ní i globální ekonomiku, která závisí na vůdčí roli USA.   

Poučení pro svět

Svět se podle profesora o Spojených státech dozvěděl dvě věci: Zaprvé, že nejde o spolehlivého partnera a smlouvy s ním nemají velkou váhu, jelikož tamní prezident je může pod jakoukoliv záminkou zrušit. Zadruhé, nad USA lze snadno zvítězit, protože jejich prezident sice vede ohledně obchodu silácké řeči, ale pokud je konfrontován, stáhne se.

Jako příklad nespolehlivosti USA uvádí odborník způsob, jakým Washington přistupuje ke Kanadě, zřejmě nejpřátelštějšímu sousedovi, kterého kdy země měla. Navzdory desítkám let skvělých vztahů a obchodních dohod Trump uvalil vysoká cla na kanadský hliník a kanadskou ocel, přičemž mu jako záminka posloužila národní bezpečnost, připomíná Krugman. Prezidentem uváděné důvody označuje za pochybné a odvolává se na jiné Trumpovo prohlášení, kde naopak hovořil o odvetě za kanadskou politiku ohledně mléčné produkce.   

"Poučení pro svět zní, že Americe nelze věřit," píše ekonom. Táže se, proč vlastně uzavírat dohody se zemí, která je ochotná uvalit sankce na své nejbližší spojence a lhát o důvodech svého jednání.

Rychlý ústup od konfrontace s Čínou naopak ukazuje, že USA hřímají, ale mají jen malý bič, tvrdí profesor. Dokázal by pochopit, pokud by Washington změnil postoj z nějakého konkrétního důvodu, ale takto snadné vyklizení pozic světu ukazuje, že nejlepší cestou pro vyjednávání se Spojenými státy nejsou upřímné rozhovory, ale prosté ohrožení Trumpových voličů a případně nabídka jisté politické či jiné oplátky.

Pokud jde o oplátky, autokracie mají oproti zemím, které ctí vládu práva, výhodu, nebere si servítky Krugman. Poukazuje, že Čína zřejmě dosáhne odvolání cel uvalených Trumpem, zatímco cla na dovoz kanadské oceli zůstanou v platnosti.

Tím, že Spojené státy podrývají mezinárodní systém, zhoršují podmínky ve světě i ze svého pohledu, varuje expert. Konstatuje, že důsledky se již projevují - Světová obchodní organizace (WTO) například nedávno dala USA zapravdu ve sporu ohledně čínských zemědělských dotací, ale tento verdikt nebude mít zřejmě velký význam, jelikož Trumpova administrativa se v posledních dvou letech snažila WTO co nejvíc poškozovat a značně oslabila orgán, který má dodržování rozhodnutí organizace vynucovat.

"Ať je jasno: nevést obchodní válku je lepší než alternativa," zdůrazňuje ekonom. Dodává, že Trumpova administrativa se ovšem vydala cestou, která činí Spojené státy méně důvěryhodnými, méně respektovanými a slabšími. "Velké vítězství!" uzavírá ironicky profesor.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Paul Krugman (ekonom) Čína Donald Trump Ekonomika

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3

Jihočeští řidiči se v sobotu dočkali dalších několika desítek nových kilometrů dálnice. Do provozu dnes bylo předáno 28 kilometrů dálnice D3 na Českobudějovicku. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) tak došlo k završení "zlatého měsíce českých dálnic". 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy