Manafort dostal 47 měsíců vězení za podvody, verdikt vyvolal pobouření

Bývalý šéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl v noci na dnešek SEČ odsouzen ke 47 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody. Prokuratura navrhovala 24 let. Federální soudce také Manafortovi nařídil zaplatit pokutu 50.000 dolarů (asi 1,1 milionu Kč) a vrátit více než 24 milionů dolarů (asi 549 milionů Kč). Podle prezidenta Donalda Trumpa soud ukázal, že žádná tajná spolupráce jeho volebního týmu s Ruskem neexistovala.

Soudce Thomas Selby Ellis potrestal někdejšího politického stratéga republikánů za několik daňových úniků a podvodů při sjednávání bankovních půjček. Tyto trestné činy odhalil zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller při rozkrývání údajné předvolební spolupráce Trumpova týmu s Ruskem. Účast Manaforta na údajných volebních kontaktech s Moskvou ale vyšetřovatelé neprokázali.

"Soudce i advokát v kauze Paula Manaforta řekli nahlas celému světu, že nebyla žádná tajná spolupráce s Ruskem, Hon na čarodějnice ale pokračuje... Je to pro naši zemi tak špatné!" napsal dnes Trump na twitteru.

Both the Judge and the lawyer in the Paul Manafort case stated loudly and for the world to hear that there was NO COLLUSION with Russia. But the Witch Hunt Hoax continues as you now add these statements to House & Senate Intelligence & Senator Burr. So bad for our Country!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 8. března 2019

Nejviditelnějším Manafortovým prohřeškem v projednávané kauze bylo zamlčení více než 16 milionů dolarů (360 milionů korun) obdržených za politické konzultace na Ukrajině. Peníze, které Manafort ukryl před zdaněním, dostal za rady bývalému proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi.

Devětašedesátiletý politický lobbista čelí i druhé kauze, ve které mu hrozí až desetiletý trest a ve které má rozsudek padnout příští středu ve Washingtonu. Pokud bude i v tomto případě odsouzen k odnětí svobody, bude na soudkyni Amy Bermanové Jacksonové, zda oba tresty sečte, nebo zda umožní jejich souběžné odpykání.

#Manafort: 47 months for a lifelong carnival of criminality.Petraeus: 0 days for trading the country's highest secrets for a more favorable biography.Manning: 35 YEARS for revealing evidence of actual war crimes to the press.Your sentence derives from your proximity to power.

— Edward Snowden (@Snowden) 8. března 2019

Manafort, oblečený do zelené vězeňské uniformy, byl dovezen do soudní síně na kolečkovém křesle, které používá od podzimu, neboť má podle svého právníka zdravotní problémy kvůli podmínkám ve věznici. Trpí prý dnou. Muž, který míval vlasy černé jako uhel a chodil v exkluzivních oblecích, v poslední době zešedivěl a celkově fyzicky sešel.

Před vynesením verdiktu Manafort žádal soudce o shovívavost a poděkoval mu za spravedlivý proces. Nevyjádřil ovšem podle Reuters lítost nad svými činy, čehož si všimnul i soudce Ellis. Obžalovaný hovořil o tom, jak tíživě celá kauza dopadá na něj a na jeho rodinu: jeho život se profesně a finančně ocitl v troskách a je slabé slovo tvrdit, že byl ponížen a zostuzen, prohlásil Manafort.

Soudce Ellis zdůraznil, že Manafortovy skutky přímo nesouvisejí s volební kampaní z roku 2016, kterou pro Trumpa vedl, ani s údajným ruským ovlivňováním amerických prezidentských voleb. Trest mezi 19 až 24 lety shledal soudce přehnaným, vytvořil by podle něj "neospravedlnitelné rozdíly" oproti jiným případům.

Uložený trest je dokonce nižší, než doporučovala obhajoba, která soudce vybídla, aby Manaforta potrestal 51 až 63 měsíci ve vězení. Někteří právníci již vyjádřili překvapení nad touto shovívavostí. "Je to obrovská porážka pro zvláštního vyšetřovatele," usoudil bývalý federální prokurátor David Weinstein.

Podle komentáře televize CNN je rozsudek "příšernou zprávou pro veřejnost ohledně našeho justičního systému". Trest prý neodpovídá tomu, že Manafort dlouhé roky schválně páchal řadu trestných činů.

Reuters připomněl, že soudce Ellis během procesu čelil kritice za poznámky, pokládané za zaujaté proti obžalobě. Kupříkladu opakovaně žádal prokurátory, aby nepoužívali výraz "oligarcha" při popisu Manafortových partnerů, protože to zní "opovrženíhodně". "Není zločin mít hodně peněz a rozmařile je utrácet," namítal proti snaze ukázat porotcům snímky Manafortových luxusních předmětů. Manafort už americkým úřadům předal několik svých domů a bytů, stále však zůstává bohatým člověkem, poznamenala CNN.

Od trestu se má Manafortovi podle soudce odečíst čas, který již strávil ve vězení, kde je od loňského června.

Manafort je pouze jedním ze 34 lidí a tří podniků, pohnaných Muellerem k soudu. Několik dalších, včetně bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna či bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena, již bylo shledáno vinnými.

Trump, který popírá tajné dohody s Rusy a odmítá Muellerovo vyšetřování jako politický "hon na čarodějnice", loni v listopadu nevyloučil, že Manafortovi udělí milost. "To bych nevylučoval," řekl prezident.

Související

Paul Manafort

Trump omilostnil dalších 26 lidí, jsou mezi nimi i exporadci Manafort a Stone

Americký prezident Donald Trump ve středu omilostnil 26 dalších lidí a třem odsouzeným zmírnil tresty, informuje zpravodajský portál BBC. Mezi omilostněnými je také bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort, Trumpův exporadce Roger Stone nebo Charles Kushner, realitní magnát a otec prezidentova zetě.

Více souvisejících

Paul Manafort Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy