Před 25 lety zemřel kontroverzní spisovatel Charles Bukowski, život „Starého prasáka“ dodnes není objasněn

Jeden z nejslavnějších spisovatelů světa a rovněž populární autor v tuzemsku. Zemřel přesně před 25 lety (9. března 1994). Americký spisovatel tvrdil, že má německé kořeny, ovšem český překladatel jeho díla tvrdí, že se narodil na Ostravsku.

Před 25 lety zemřel kontroverzní spisovatel Charles Bukowski, život „Starého prasáka“ dodnes není objasněn

V Česku jeden z nejoblíbenějších spisovatelů 90. let, jehož naturalistická nebo lépe řečeno sprostá tvorba byla symbolem uvolnění po pádu komunistického režimu. Život spisovatele byl plný turbulencí. Bitky, sex, alkohol a divoké večírky patřily jak k životě autora, tak k jeho tvorbě.

Narodil se 16. 8. 1920 v německém Andernachu, kde tehdy sloužil jeho otec Heinrich Bukowski v americké armádě, na což ve svých dílech Bukowski často upozorňoval. Ve svých autobiografiích popisoval, že jeho otec byl starý lampasák a jeho matka německá štětka. Ovšem překladatel Bukowskiho díla Bob Hýsek na základě studia archivních materiálů tvrdí, že slavný spisovatel se ve skutečnosti narodil v části Slezska, která je dodnes součástí České republiky. Konkrétně mělo jít o vesnici Pazderna u Žermanic nikoliv Andernach Germany, což zmanipuloval až posléze sám autor.

Hýsek totiž v archivních materiálech našel rukopisy podepsané Karel Henryk Bukowski. Anglickou podobu jména Henry Charles Bukowski získal spisovatel až v Americe. Nutno podotknout, že v meziválečném období bylo Slezsko etnicky německou oblastí. I když Hýskova teorie není obecně přijímaná, sám tvrdí, že má dostatek důkazů k tomu, aby ji prokázal.

O životě spisovatele se dozvíme množství informací z jeho autobiografických povídek a románů, i když si řadu věcí přibarvoval. Autor byl posedlý provokacemi a odmítáním běžně přijímaných stereotypů. Například na vysoké škole se hlásil k Hitlerovi a obdivoval Německo, jen proto, že mainstreamová média tehdejšího válečného nepřítele USA intenzivně kritizovala. Když zemřel jeho otec, tak to spisovatel oslavoval.

Bukowski měl velmi problematický vztah k ženám. Pravděpodobně za něho mohlo trauma ze znetvoření způsobené extrémně agresivním akné, kterým spisovatel trpěl. Ovšem i když psal a publikoval od útlého věku, musel se živit podřadnými profesemi. Za nejhorší zaměstnání na světě označil práci na poště, o které napsal knihu Poštovní úřad. Paradoxně tato kniha ho proslavila a udělala z Bukowskiho profesionálního spisovatele. Nicméně už mu bylo 50 let.

Ve svých knihách pro sebe používal alter-ego pod jménem Hank Chinaski. Jméno Hank používali k oslovení Bukowskiho lidé, kteří spisovatele dobře znali a právě podle vymyšleného příjmení se pojmenovala známa současná česká kapela Chinaski.

Ke sklonku života trpěl Bukowski tuberkulózou a leukémií, což mu znemožnilo pít alkohol. Proměnila se tím a zintenzivnila jeho tvorba. Před smrtí tak napsal svoje nejznámější romány Hollywood a Škvár.

 

 

Charles Bukowski (spisovatel) USA (Spojené státy americké) spisovatelé chinaski

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy