spisovatelé

Knihkupectví, ilustrační foto

Spisovatelé se v Česku neuživí. Vinu nenesou čtenáři

Skoro nikdo z českých spisovatelů se neživí výhradně tvorbou, a to nejen proto, že český trh je omezen svojí velikostí, ale i kvůli tomu, že spisovatelé nedostatečně tlačí na vydavatele, nepropagují svoji tvorbu i nevstupují do aktivního dialogu se čtenáři. Zároveň v Česku jsou nízké náhrady za výpůjčky z knihoven i odměny za vydávání knih
Radka Denemarková

"Buranství Zemana." Kampaň #MeToo v Česku nic nezměnila, zoufá si spisovatelka

Česku dominuje patriarchát a ani kampaň #MeToo nezměnila nic na tom, že se zde bagatelizuje sexuální násilí na ženách, je přesvědčena spisovatelka Radka Denemarková. Přispívají k tomu podle ní i politici jako je prezident Miloš Zeman. Denemarková to řekla ČTK na lipském knižním veletrhu, kde představuje německé vydání svého románu Příspěvek k dějinám radosti. K jeho napsání vedlo Denemarkovou právě i zlehčování utrpení znásilněných žen.
Roberto Saviano (spisovatel)

"Šašek a ministr podsvětí." Spisovatel Saviano bude souzen za urážku Salviniho

Italský spisovatel Roberto Saviano stane před soudem pro urážku. Nazval italského ministra vnitra Mattea Salviniho "ministrem podsvětí" a "šaškem". Jako jeden z prvních se za autora knihy Gomora o neapolské mafii postavil Antoine Gallimard, dědic stejnojmenného francouzského nakladatelského domu. Nesouhlas s procesem vyjádřili dále britsko-indický spisovatel Salman Rushdie či autor pákistánsko-britského původu Hanif Kureishi, napsal deník La Repubblica.
Ilustrační foto

Brexit zasáhl i do literatury. Objevil se nový žánr, není zrovna optimistický

Odchod Británie z Evropské unie a nejrůznější společenské jevy, které s ním souvisejí, inspiroval v poslední době mnohé britské spisovatele. Média tak hovoří o novém literárním žánru. Proud dostal označení brex-lit a zahrnuje dystopické vize vycházející z úzkosti eurofilů, futuristickou satiru i hloubavější romány analyzující trhliny ve společnosti, píše agentura AFP.
Československo

Čeští spisovatelé stáli u zásadních událostí dějin Československa

Praha - Už při vzniku samostatného Československa před sto lety sehráli významnou roli spisovatelé. Manifest z roku 1917 zveřejněný pod názvem Čeští spisovatelé českému poselstvu se stal prvním tuzemským veřejným prohlášením za první světové války, které požadovalo sebeurčení českého národa.
Gott, Karel

Gott vrátil úder spisovatelům: Všechno je jinak, chci očistit své jméno

Praha – Skupina českých spisovatelů se ohradila proti tomu, aby zpěvák Karel Gott vystoupil na Lipském knižním veletrhu 2019 na tzv. Roku české kultury. Napsali proto dopis Martinu Kraflovi, programovému koordinátorovi Moravské zemské knihovny v Brně pro Leipziger Buchmesse 2019. Proti informacím v dopise se ale Gott důrazně ohradil.
Tom Wolfe

Zemřel spisovatel Tom Wolfe, proslavil se knihou Ohňostroj marnosti

Washington - V pondělí ve věku 88 let zemřel americký žurnalista, satirik a spisovatel Tom Wolfe. Oznámila to dnes jeho agentka. Wolfe napsal desítky románů a esejí, k jeho nejznámějším dílům patří Ohňostroj marnosti z roku 1987 nebo Muž na vrcholu z roku 1998. Wolfe byl také známý jako jeden ze zakladatelů "nové žurnalistiky" - směru, který se snažil v článcích a reportážích více využívat nástrojů prózy.
Christopher Paolini Rozhovor

Mám kancelář plnou draků a sešity plné nápadů, říká autor Eragona

ROZHOVOR - Americký spisovatel Christopher Paolini se již jako velmi mladý proslavil svou prvotinou Eragon. Postupně se stal uznávaným autorem fantasy literatury. I po letech a miliónech prodaných kopií stále miluje kontakt s fanoušky a těší se na své další projekty. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, co znamená být profesionálním autorem a prozradil, kde skladuje dárky od fanoušků.

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů.  Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy