Washington - Americký prezident Barack Obama v sobotu hájil vojenskou operaci v Libyi. Je podle něj "jasná, soustředěná a limitovaná" a už nyní ušetřila tisíce lidských životů, informovala agentura Reuters.
Obama, kterého někteří američtí kongresmani viní, že dostatečně nezdůvodnil cíl mise, zdůraznil, že spojenecké nálety měly zejména chránit libyjské civilní obyvatelstvo a tento účel splnily. "Díky tomu, že jsme jednali rychle, zastavili jsme humanitární katastrofu a vyhnuli se ztrátě bezpočtu životů civilistů - nevinných mužů, žen a dětí," hájil zásah Obama.
Účast USA na zásahu v Libyi se americkým zákonodárcům nelíbí, protože Spojené státy vedou válečné operace v Afghánistánu a Iráku. Intervencí v Libyi armáda vstupuje do třetího konfliktu, u nějž nelze určit, jak dlouho potrvá a co bude Američany stát.
Americký prezident prohlásil, že si je vědom toho, že Spojené státy "by neměly a nemohou" zasahovat v každé krizové situaci. V případě Libye však měly povinnost podpořit akci mezinárodního společenství.
"Jsem pevně přesvědčen, že pokud se brutálně zasahuje proti nevinným lidem a někdo jako Kaddáfí hrozí krvavou lázní, může to rozkolísat celý region. A pokud je mezinárodní společenství připraveno se sjednotit, aby zachránilo mnoho tisíců životů, pak je naším národním zájmem konat," vysvětlil.
"Naše vojenská mise v Libyi je jasná a omezená," uvedl prezident. Připomněl, že se zásahem západních států v Libyi souhlasily i arabské země.
Libyjští povstalci bojují proti režimu Muammara Kaddáfího od února. Po prvních úspěších začali rebelové ztrácet a armáda Kaddáfího je vytlačovala z dobytých měst. Minulou sobotu začaly podpůrné nálety západních spojenců a povstalci díky tomu znovu získali město Adžedábíja.
Související
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 1 hodinou
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 1 hodinou
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 2 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 3 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 3 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 4 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 5 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 5 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 6 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 7 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 8 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
Ruská invaze na Ukrajinu přinesla ruské armádě rostoucí personální ztráty, které podle zpráv z počátku letošního roku překročily hranici jednoho milionu vojáků. Vzhledem k tomu, že se Kreml snaží najít nové zdroje lidské síly a zároveň se vyhnout vyhlášení další velké vlny mobilizace, začíná se v zemi projevovat nový trend v podobě rostoucího náboru žen. Přestože ženy v ruských ozbrojených silách tradičně zastávaly spíše podpůrné funkce, současné náborové kampaně, propaganda na sociálních sítích i zprávy státních médií ukazují, že armáda usiluje o jejich zapojení do operačních rolí, zejména v oblasti obsluhy bezpilotních letounů a dalších technických specializací.
Zdroj: Libor Novák