Závěry Muellerovy vyšetřovací zprávy se alespoň částečně dostaly na veřejnost skrze čtyřstránkový výtah amerického ministra spravedlnosti a zdá se, že nepadnou žádná další obvinění ohledně možného bránění spravedlnosti americkým prezidentem Donaldem Trumpem, poukazuje profesor Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z think tanku Royal United Services Institute dodává, že se nenašel ani žádný důkaz o tom, že Trumpova kampaň byla jakkoliv spojena s ruskou vládou.
Kauza není u konce
Moskva stále není z obliga, jelikož jsou dobře zdokumentovány její aktivity na sociálních sítích i hackerské útoky a podíl na úniku emailů volebního štábu Hillary Clintonové, ale tvrzení, že se Trump spřáhl s Putinem, aby "ukradli" úřad amerického prezidenta, bylo zřejmě vyvráceno, tvrdí odborník. Neočekává však, že by šlo o konec celé kauzy.
Předně, dokud nebude zveřejněna celá Muellerova zpráva, budou zaznívat hlasy, že Trumpem dosazený americký ministr spravedlnosti William Barr mohl výtah sestavit selektivně, aby očistil svého šéfa, míní Galeotti. Dodává, že s ohledem na těsné Trumpovo volební vítězství budou mnozí dál hledat příčiny miliardářova zvolení v ruských zásazích než v jeho pochybné protikandidátce, její chybné předvolební strategii a nespokojenosti se stavem věcí, kterého dokážou demagogové využít.
"Konečně, je faktem, že i bez tajné dohody se Moskva snažila volby ovlivnit," pokračuje profesor. Domnívá se, že Kreml nechtěl, aby Trump zvítězil a ani neočekával, že to je možné, a byl spíše přesvědčen, že prezidentkou se stane Clintonová, která bude usilovat o změnu režimu v Rusku, a tak se jí snažil co nejvíce zkomplikovat situaci, aby měla značné potíže a nepouštěla se do větších dobrodružství.
To byl podle Galeottiho důvod ruské internetové a hackerské kampaně. Podobně jako v mnoha dalších případech - od rozdmýchání povstání v Donbasu po otravu agenta Skripala v Británii - Moskva zřejmě vycházela z předpokladu, že se již nachází v politické válce se Západem a řídila se válečnou logikou, že je lepší zkusit štěstí, než promrhat příležitost, spekuluje expert. Soudí, že výsledek ovšem nebude pro Rusko příznivý a stane se obětním beránkem, na kterého budou svalovány problémy a polarizace v USA.
Poučení z aféry "Russiagate" zní, že ve skutečnosti šlo čistě o americký problém, ve kterém hrály roli prodejnost, populismus, oportunismus a podvody, deklaruje profesor. Připomíná, že Rusové sice tlumočili nabídky své vlády, ale všichni vyšetřovaní lidé z Trumpova okolí byli nakonec shledáni vinnými kvůli lhaní, bránění spravedlnosti a finančním podvodům, přičemž neměli nic společného s kremelskými machinacemi.
Vinit cizího nepřítele je vždy snazší
"Na tom však sotva záleží v záležitosti, která se stala hluboce polarizující a emotivní," píše Galeotti. Poukazuje, že se již objevují hlasy, podle kterých vyšetřovatel Robert Mueller ztratil nervy, případně spolčení přesvědčivě nevyvrátil a nevyloučil možnost, že k němu došlo.
Je totiž vždy snazší vinit hanebného cizího nepřítele, k čemuž dal Kreml zelenou svými otevřenými i tajnými zásahy do voleb, bez ohledu na to, zda ovlivnil jejich výsledek, konstatuje odborník. Očekává, že demokraté v Kongresu se budou snažit odvádět pozornost tímto směrem a vyjadřovat své pobouření, přičemž ani republikáni nebudou vůči Rusku shovívaví, a tak nejsou vyloučeny další sankce či jiná opatření vůči Moskvě.
Podobně jako ruští ultranacionalisté otevírali šampaňské po Trumpově zvolení, i po zveřejnění výtahu Muellerovy zprávy zaznívaly z Moskvy posměšné poznámky, uvádí expert. Domnívá se, že bychom jim neměli přikládat velký význam, protože profesionální ruští diplomaté a bezpečnostní představitelé se po Trumpově volbě oprávněně drželi zpátky, jelikož tušili, že USA přestanou být předvídatelným protivníkem, a stejně tak nejásají ani dnes.
Americko-ruské vztahy totiž zůstanou rukojmím domácího vývoje v obou zemích, vysvětluje Galeotti. Podotýká, že v USA budou nadále útoky na Moskvu prostředkem útoků na Trumpa jelikož ti, kteří věří, že za veškeré ponížení a neúspěchy může Kreml, nemají důvod změnit názor, zatímco v ruští jestřábi formulující politiku zůstávají přesvědčeni, že probíhá zásadní geopolitický boj o spravedlivé postavení jejich země ve světě a budou veškeré kroky Washingtonu posuzovat touto zkreslující optikou.
"Trumpovo rozhodnutí uznat izraelskou anexi Golanských výšin je například již některými americkými experty zpochybňováno coby 'dárek' Putinovi, protože Rusové budou zřejmě toto prezentovat jako precedent pro Krym," pokračuje profesor. Vysvětluje, že krok zároveň připoutává Washington více k Izraeli, který se v tichosti stal jedním z klíčových ruských spojenců na Blízkém východě, a tak část odborníků v Moskvě považuje americké rozhodnutí za pokus toto spojenectví oslabit.
Podobně Trumpovy necitlivé a z historického hlediska ignorantské útoky na evropské spojence z NATO kvůli jejich nedostatečným výdajům na obranu nepochybně vytváření transatlantické napětí, které kritici šéfa Bílého domu prezentují jako prospěšné Rusku, uvádí expert. Podotýká, že Moskva naopak toto chápe jako americké práskání bičem, snahu Washingtonu posílit kontrolu nad svými klienty a poukazuje na neustálý nárůst vojenských výdajů NATO.
Muellerova zpráva tedy nepochybně přestavuje velký posun v americké politické občanské válce, ale na rusko-americké vztahy nebude mít zřejmě žádný vliv, jelikož jim vládne vzájemná paranoia, nedůvěra a snaha hledat obětního beránka, shrnuje Galeotti.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Robert Mueller (exšéf FBI)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák