Panika, konspirace, hon na čarodějnice. Média v USA zostra komentují Muellerovo vyšetřování

Americká média široce komentují nálady politiků, veřejnosti i novinářů po zveřejnění informace o výsledcích šetření zvláštního týmu FBI vedeného Robertem Muellerem. Přinášíme výtah z některých komentářů:

The Washington Post:

V politických reakcích na zprávu ministra spravedlnosti o prošetřování voleb v roce 2016 téměř chybí klíčový a možná nejdůležitější prvek - země byla v době prezidentských voleb vystavena útoku a vůdci národa musí zajistit, aby se podobný útok ve volbách v roce 2020 neopakoval. Jedním z důvodů, proč vyšetřování vedené Robertem Muellerem nebylo honem na čarodějnice, je fakt, že šlo o nejstřízlivější a zřejmě nejúplnější analýzu ruských nepřátelských akcí v roce 2016. Informace o možném bránění výkonu spravedlnosti ze strany Trumpa jsou stejně důležité jako zjištění o kremelském vměšování do amerických voleb.

Bezpečnostní experti opakovaně varují, že se nepodařilo odradit Rusko od možná ještě vážnějších činů. Nikdy není pozdě zavést tvrdší sankce zaměřené na klíčové kremelské osoby a podkopat mocenské pilíře ruského prezidenta Vladimira Putina jako varování, že za budoucí vměšování do voleb Putin tvrdě zaplatí.

Russia attacked the 2016 election to help Trump. His campaign signaled Moscow it was fine with that, and Trump also lied about the attack and helped Putin get away with it. And most Republicans and conservatives don’t give a damn. This is sad and troubling.

— David Corn (@DavidCornDC) 25. března 2019

Rolling Stone:

Teorie spiknutí vyschla a obyčejný televizní divák může nabýt dojmu, že ho dva roky živily falešné zprávy s cílem převrátit naruby volební výsledky. Trump nemohl dostat výživnější volební dárek a snadnější argument, že "elity" nerespektují demokratickou volbu občanů. Nic horšího si nelze představit. Aby komerční tisk po tomto debaklu obnovil svou důvěryhodnost, měl by aspoň přiznat, že během posledních dvou let uměle vyvolával zvýšená očekávání.

Sotva k tomu ale dojde. Příběh byl pro kabelové stanice tak výdělečný, že ho nebudou chtít opustit. Mají se snad vrátit k pouhému zveřejňování zpráv? Člověk přímo hmatatelně cítí zklamání televizních producentů při takové představě. Vycvičili diváky, že mají očekávat bombu. Co budou prodávat teď?

The Hill:

Muellerova zpráva je daleko méně zdrcující, než lidé očekávali a než mnohá média předpovídala. Znamená to, že se novináři mají Trumpovi omluvit? V žádném případě. Tvrdit, že média chybovala v informování o Muellerově šetření jen proto, že závěrečná zpráva Trumpa z ničeho neobviňuje, je prostě absurdní. O. J. Simpson také nebyl obviněn z vraždy. A média v té době nikdo nevyzýval, aby se omluvila za to, jak o jeho procesu informovala. Ani dnes by se média neměla omlouvat za způsob, jakým psala o Muellerově vyšetřování.

Breitbart:

Jak to mainstreamová média mohla uchopit tak špatně? Jedním důvodem je jistě fakt, že Donalda Trumpa nenávidí tak, že pro oči nevidí. Obrázek hlavy státu odcházející z Bílého domu v želízkách je pro ně tak vzrušující, že veškerá realita jde stranou. Druhým důvodem je skutečnost, že reportéři jsou otroky svých zdrojů, a pokud jsou těmi zdroji demokraté, právě jim důvěřují. V posledních dvou dekádách jsme viděli, kam taková důvěřivost vede. Před iráckou válkou Bushova vláda systematicky šířila pohádky o zbraních hromadného ničení jako důvodu iráckého tažení.

Politico:

Navzdory veškeré pozornosti, které se ruskému vyšetřování dostávalo ve Washingtonu a v kabelových televizích, v první fázi prezidentské kampaně před volbami 2020 je toto téma mnohem méně viditelné. Na předvolebních akcích v Iowě, New Hampshiru nebo Jižní Karolíně se lidé daleko víc ptali na zdravotní péči, změny klimatu, vzdělávání a na daně, než na Muellera a Rusko. I když se lidé o Rusko zajímají, není jisté, zda Muellerova zpráva jejich mínění o Trumpovi změní. Velká většina demokratů věří, že Trump s Moskvou spolupracoval, velká většina republikánů věří v opak. Lidé ve Washingtonu žijí v bublině mimo každodenní problémy Američanů.

The New York Times:

Za poslední tři roky, v éře brexitu, Trumpa a všeobecného vzestupu neomalených sil v západní politice, podléhaly elity trvalé panice kvůli síle paranoidních výstřelků, kvůli šíření konspiračních teorií, tlaku falešných zpráv a nebezpečí alternativních realit.

Teď se ukazuje, že velká část odpůrců Donalda Trumpa - směsice seriózních žurnalistů, televizních moderátorů, popových celebrit, bývalých vládních úředníků, profesionálních aktivistů a politiků - se angažovala přesně v té konspirační alternativní realitě, které sami věřili, že vzdorují.

Související

George Papadopoulos

Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.
Donald Trump

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Flynn dosud nebyl odsouzen. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Robert Mueller (exšéf FBI) Donald Trump Prezident USA The Washington Post USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 30 minutami

před 54 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Rusko je ochotné zvažovat mírové návrhy týkající se konfliktu na Ukrajině, pokud budou „realistické“ a budou zohledňovat zájmy Moskvy i situaci „na místě“.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy