Bělošský radikál a rasista se doznal. Do davu odpůrců najel úmyslně

Bělošský radikál, který předloni v americkém státě Virginie najel autem do davu odpůrců rasismu a zabil přitom jednu ženu, se ve středu místního času přiznal ke spáchání zločinů z nenávisti, ze kterých je obžalován. Podle dohody o vině nenavrhnou žalobci trest smrti. Oznámily to tiskové agentury.

Jednadvacetiletý James Fields byl loni v prosinci u soudu shledán vinným z vraždy. Nyní se podle ministerstva spravedlnosti přiznal k 29 ze 30 bodů obžaloby. Ten zbývající totiž podle agentury AP hrozil trestem smrti, i když žalobci neoznámili, zda hodlají tento trest požadovat. Podle dohody o přiznání viny žalobci trest smrti nenavrhnou a stáhnou z obžaloby bod, který tímto trestem hrozil.

Fieldsovi obhájci před soudem loni v prosinci tvrdili, že obviněný jednal z obavy o svou bezpečnost. Porota jej však shledala vinným, že úmyslně najel svým autem do davu lidí protestujících proti bělošským nacistům.

Fields u soudu podle AP vypadal smířeně. Opakovaně přitakal "ano, pane", když se jej federální soudce Michael Urbanski ptal, zda se k vině přiznává vědomě a dobrovolně.

Očekává se, že soud vynese rozsudek o výši trestu 3. července.

Univerzitní město Charlottesville ve státě Virginie se v srpnu 2017 stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů za dlouhou dobu, které otřásly celou zemí. Stovky bělošských rasistů a neonacistů procházely centrem města za provolávání rasistických hesel, mnozí hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly. Demonstrace byly oficiálně svolány na protest proti odstraňování konfederačních symbolů.

Když se shromáždil dav místních lidí, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Nejtragičtější okamžik nastal, když se jeden z bělošských extremistů Fields rozjel autem proti skupině odpůrců rasismu a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav. Zabil přitom dvaatřicetiletou obhájkyni práv menšin Heather Heyerovou a tři desítky dalších lidí zranil.

Americký prezident Donald Trump vyvolal celostátní poprask, když v případě Charlottesvillu odmítl přímo odsoudit bělošské rasisty a hovořil o vině "mnoha stran". Po bouřlivých protestech sice v pečlivě formulovaném prohlášení kritizoval členy Ku-klux-klanu a neonacisty jako zločince a bandity, ale o něco později opět hovořil o "obou stranách" jako vinících charlottesvillských nepokojů.

Žalobce Thomas Cullen prohlásil, že doufá, že dohoda o přiznání viny, uzavřená po měsících vyjednávání s Fieldsovými právníky, pomůže obětem pokračovat v životě. "Nenávistí inspirovaný čin domácího terorismu, kterého se obžalovaný dopustil, nejenže ublížil skvělé rodině Heather Heyerové a 28 pokojným demonstrantům, ale také nesmazatelně poznamenal Charlottesville, náš stát a naší zemi," řekl.

Matka Heather Heyerové řekla, že se s otcem Heather dohodli, že nechtějí trest smrti. "Nemá smysl ho zabít. To nám Heather nevrátí," řekla.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) rasismus soudy Nepokoje v americké Virginii

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy