Rebelie v Bílém domě? Trump popírá spekulace, že ho podřízení odmítají poslouchat

Americký prezident Donald Trump dnes popřel, že by jeho podřízení odmítali poslouchat jeho příkazy. Reagoval tak na dotazy, které se týkaly pasáže ze zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera zveřejněné ve čtvrtek. V ní stojí, že snahy prezidenta ovlivnit Muellerovo vyšetřování byly většinou neúspěšné, ovšem jen díky neochotě jeho spolupracovníků plnit jeho sporná nařízení.

"Nikdo neodmítá uposlechnout mé příkazy," reagoval Trump na dotazy novinářů během tradičního velikonočního koulení vajec v Bílém domě.

Více než čtyřsetstránková Muellerova zpráva naznačuje, že právě neochota podřízených uposlechnout jeho kontroverzní příkazy pomohla ochránit prezidenta před porušením zákona.

Jako příklad zpráva uvádí chování poradce Dona McGahna, kterého Trump pověřil, aby zvláštního vyšetřovatele Muellera zbavil funkce. McGahn příkaz odmítl splnit, neboť se obával dalšího "masakru sobotní noci", jak se v amerických dějinách označují události kolem odvolání zvláštního vyšetřovatele aféry Watergate v době úřadování prezident Richarda Nixona.

Mueller ve své zprávě po téměř dvouletém vyšetřování uvedl, že nenalezl důkaz, že by Trumpova kampaň koordinovala před volbami v roce 2016 svůj postup s Rusy. Zpráva nicméně uvádí, že se podařilo "identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu".

V závěrech zprávy se uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti. "A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje," píše se v textu.

Na otázku, zda má obavy, že by na něj mohla být podána ústavní žaloba, takzvaný impeachment, dnes Trump řekl, že "ani trochu".

Že by měl být proces impeachmentu zahájen, je přesvědčena například jedna z předních demokratických uchazeček o nominaci do nadcházejícího prezidentského klání, senátorka Elizabeth Warrenová. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ale dnes uvedla, že názory členů Demokratické strany na to, jak po zveřejnění Muellerovy zprávy postupovat, se různí.

Sám Trump dnes na twitteru vyjádřil pochybnosti, že by jej mohli demokraté pomocí impeachmentu sesadit.

Only high crimes and misdemeanors can lead to impeachment. There were no crimes by me (No Collusion, No Obstruction), so you can’t impeach. It was the Democrats that committed the crimes, not your Republican President! Tables are finally turning on the Witch Hunt!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 22. dubna 2019

"Nespáchal jsem žádné zločiny (žádná tajná dohoda, žádné bránění průchodu spravedlnosti), tak mě nemůžete pohnat před soud. Byli to demokraté, kteří spáchali zločiny, ne váš republikánský prezident!" napsal Trump.

"Situace se v honu na čarodějnice obrací," dodal. Vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb v roce 2016 Trump označil za hon na čarodějnice opakovaně.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA Robert Mueller (exšéf FBI) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy