Trump vede silnou kampaň proti potratům doma i ve světě. Dotklo se to i rezoluce OSN o sexuálním násilím

USA omezily rezoluci OSN, které má za úkol pomoci obětem sexuálního násilí. Vadila jim zmínky o poskytování zdravotní a reproduktivní péče. Podle USA by se totiž mohlo jednat o skryté poskytování potratů. Současná administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa sveřepě bojuje proti potratům nejenom v zahraničí, ale i na domácí scéně, uvádí rádio Deustche Welle (DW).

Rada bezpečnosti OSN úterý schválila v úterý rezoluci bojující proti sexuálnímu násilí v ozbrojených konfliktech. Neobešlo se to ale bez potíží. USA hrozily, že rezoluci vetují. Nakonec se však jí podpořili. Rezoluce nakonec prošla v poměru 13 hlasů ku 0, Rusko a Čína se hlasování zdržely.

Přijatá rezoluce však na žádost USA neobsahuje zmínky o poskytování „sexuální a reproduktivní zdravotní péče.“ Američané se obávali, že by se mohlo jednat o skrytou podporu umělých potratů. Změnu znění kritizovala Velká Británie a Belgie. Francouzský velvyslanec při OSN Francois Dellattre řekl, že je požadavky Spojených států „znechucen“ a že je považuje za „nepřijatelné a podkopávající důstojnost žen."

Trumpova administrativa v čele s viceprezidentem Mikem Pencem, který je jako velmi konzervativní křesťan zapálený odpůrce potratů, aktivně bojuje proti potratům. Bílý dům tak např. v nedávné době rozšířil tzv. politiku Mexiko City, která ustanovuje pravidla pro financování zahraničních nevládních organizací. Ty nyní nedostanou peníze, pokud neprokážou, že neposkytují umělé potraty ani poradní konzultace.

Podle stanice DW takto Bílý dům omezil příspěvky ve výši 8,8 miliardy dolarů. Tyto peníze přitom neziskové zdravotní organizace využívaly také v boji proti viru HIV, tuberkulóze či malárii.

Boj o potraty v USA

Hlavní omezování potratů však probíhá na domácí půdě. Řada amerických států přichází s opatřeními ,které mají za cíl výrazně omezit či zcela zamezit poskytování potratů. Texasští poslanci například chtějí prosadit zákon, který by umělou interrupci klasifikoval jako vraždu, která je zde stále trestána smrtí.

Podle stanice BBC v prvním měsíci tohoto roku skoro 30 států uvedlo v platnost nějako formu zákazu potratů v jejich legislativě. Patnáct z nich přímo pracuje s takzvanými „zákony o tepu srdce“ (heartbeat bills), které zakazují potrat poté, co je možné poprvé zaslechnout tep srdce plodu. To je většinou po šesti týdnech těhotenství.

Mnohé ženy však v této době často ani vůbec nevědí, že jsou těhotné. Podle lékařských studií začnou ženy cítit ranní nevolnost až po devíti týdnech těhotenství a pouze polovina žen zažila těhotenské příznaky na konci pátého týdne těhotenství.

Louisiana taktéž odsouhlasila podobné zákony s tím, že dobu prosloužila na 15 týdnů. Podle DW počet klinik poskytujících potraty v zemi od roku 2010 klesl ze sedmi na tři. Zdravotníci si stěžují, že pracují ve velmi napjatých podmínkách, kdy před nimi regulérně protestují odpůrci potratů, jejichž útoky začínají být více a více osobní. Podle nich se restrikce dotknou především nejchudších žen, které budou muset jet na potratové kliniky do jiných států.

Americký prezident Trump je velkým odpůrcem potratů. Už ve své prezidentské volební kampani se zavázal, že zastaví státní dotace organizaci Planned Parenthood (Plánované rodičovství), která poskytuje zdravotní péči těhotným ženám včetně interrupcí. Jeho dekret, podle něhož by americké státní kliniky nesměly nabízet klientkám přerušení těhotenství jako metodu plánového rodičovství, byl nicméně zablokován federálním soudem v americkém státě Washington ve čtvrtek. Předběžné opatření má platnost pro celé Spojené státy až do vynesení pravomocného verdiktu.

Potraty jsou v USA legální od roku 1973, kdy byl uzavřen legendární a kontroverzní případ „Roe vs. Wade“. Rozsudek Nejvyššího soudu přisuzuje ženám právo na potrat až do doby, kdy plod je schopen žít mimo dělohu, což bývá obecně na počátku třetího trimestru, 28 týden v těhotenství.

Zastánci potratů se obávají, že Trump by mohl docílil zvrácení a přehodnocení tohoto rozhodnutí. Naznačuje to dle nich jmenování konzervativních soudců, kteří jsou odpůrců potratů, do nejvyššího soudu, kteří v něm nyní převažují. Jedním z nich je Brett Kavanaugh, který byl obviněn pokusu o znásilnění.

DW nicméně upozorňuje, že jako postupují protipotratoví aktivisté, tak aktivně jednají i zastánci potratů. Státy New York,Vermont a Virginie zavedly zákony na ochranu práv žen na potraty. Demokraté ve státě Illinois zase představili legislativu, která by rozšířila přístup k službám potratů.

Potraty jsou jedním z ústředních témat americké politiky. Postoj k nim slouží jako dělící linie jak mezi dvěma hlavními stranami americké politiky, Republikány a Demokraty, tak mezi hlavními politickými ideologiemi v USA, konzervatismem a liberalismem. Odpor vůči potratům mají především bílí evangeličtí křesťané, kteří tvoří jádro Trumpova voličstva. Podle průzkumů až 81% jich mu vyjadřuje podporu.

Související

Michelle Obamová je současná první dáma Spojených států amerických.

Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy

Mezi výraznými osobnostmi, které v boji o Bílý dům vyjádřily podporu Kamale Harrisové, nechybí ani bývalá první dáma Michelle Obamová. Během první zastávky v rámci svého turné se rozhodla apelovat na americké muže. Obamová jim konkrétně vzkázala, že prezidentské volby mohou rozhodovat o životě a smrti jejich partnerek. 

Více souvisejících

potraty USA (Spojené státy americké) OSN Donald Trump Zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy