Blíží se Apokalypsa? USA poprvé uznaly satanistickou organizace za církev

První satanská organizace byla v USA prohlášena za náboženskou církev. Satanský chrám (The Satanic Temple) je tak osvobozena od daní a může pořádat veřejná shromáždění. Jeho představitelé to vnímají jako velké vítězství, které jim umožňuje bojovat s konzervativními křesťanskými organizacemi rovným způsobem.

„ S potěšením oznamujeme, že vůbec poprvé v historii byla satanistická organizace uznána federální vládou USA jako církev,“ oznámila organizace Satanský chrám hrdě na svých webových stránkách minulý týden. „ Satanský chrám nedávno obdržel oznámení od IRS ( Internal Revenue Service, americký finanční úřad – poznámka redakce) potvrzující náš status.“

Církve jsou v USA osvobozeny od federální daně z příjmu. Uznání jejich církevního statusu jim taktéž umožňuje pořádat veřejná shromáždění. Obojí nyní může uplatňovat nyní i Satanský chrám.

Satanský chrám byl zpočátku proti tomu, aby mu bylo přiznáno na osvobození se od placení daní. Nyní to však přijal s odůvodněním, že to organizaci umožní „pomoci lépe prosadit naše nároky na rovný přístup“. Spoluzakladatel Satanského chrámu, Lucien Greaves, už v roce 2017 tvrdil, že je nutné, aby i nevěřící „trvali na tom, že ateistické a sekulární neziskové organizace, prosazující odlišné náboženské názory a/nebo názory na náboženství, jsou také oprávněnými příjemci osvobození od náboženských daní. “

Ačkoliv se organizace hlásí k satanismu, nepatří pod Církev satanovu, založenou Antonem LaVeyem. Spíše než za náboženskou organizaci je Satanský chrám považovaný za politickou organizaci, která za svůj primární cíl vnímá ochranu separaci a církve a státu, který je dle ní ohrožována „teokratickými“ ambicemi konzervativního křesťanského hnutí, které za prezidentství Donalda Trumpa výrazně posílilo (viceprezident Mike Pence je velmi horlivým konzervativním křesťanem).

Podle Satanského chrámu mají konzervativní křesťané neúměrná privilegia v americké společnosti které jim umožňují získávat od federálních vlád zdroje pro prosazování jejich agendy. „Toto uznání pomůže zajistit, aby Satanský chrám měl stejný přístup k veřejným prostorům jako jiné náboženské organizace, potvrdil naše postavení u soudu při boji s náboženskou diskriminací a umožnil nám požádat o vládní dotace založené na víře,“ píše Satanský chrám.

Podle serveru The Stranger, Satanský chrám představuje vizi „současného satanismu“, který není tolik o uctívání Satana, ale spíše o progresivním aktivismu, prosazujícím „protimýtus“ vůči koncepci USA jako (konzervativně) křesťanského národa. Satanský chrám uskutečnil několik akcí, které byly namířené proti konzervativnímu křesťanskému hnutí jako dodávání menstruační krve ženám, který ji potřebují; protesty vůči odpůrcům potratů či pořádání satanských poškolních klubů, které mají poskytovat „svobodně myslící“ alternativu evangelickým poškolním programům.

Zřejmě největší pozornost si organizace vysloužila postavením vysoké sochy démona Bafometa vedle sochy Destara přikázání, postavené před Oklahoma State Capitol. Organizace tvrdila, že tím chce bojovat za náboženskou svobodu. Nejvyšší soud v Oklahomě rozhodl, že socha Desatera přikázání. Socha Bafometa nakonec našla domov, spolu s Desaterem přikázáními, před Arkansas State Capitol.

Co je církev?

Případ Satanského chrámu znovu otevírá otázku, jak definovat církev a náboženství obecně. Vzhledem k tomu, že církve jsou osvobozeny od daní, to není jen akademická otázka. IRS přiznává, že nehodnotí to, zda-li je obsah doktríny organizací aspirující na církevní status skutečně náboženský. Její jediné kritérium je, zdali je víra „skutečně a upřímně držena“ a zdali akce organizace jsou legální. Podle kritiků však vágní pravidla IRS znamenají, že v podstavě jakákoliv náboženská organizace se může pokusit vyhnout se placení daní tím, že se prohlásí za církev. Např. Scientologická církev dle některých odborníků vzniklo jako náboženství právě kvůli tomu, aby se vyhnula placení daní.

V odborném bádání se obvykle rozlišuje mezi církví a kultem. Podle klasického dělení sociologa Maxe Webera církev je inkluzivní organizace, jejíž členství není spojeno s vědomým výběrem. Do církve se tedy člověk může pouze narodit, nikoliv v ní však věřit. Naopak kult bývá exkluzivní náboženskou organizací, kde členství předpokládá víru vědomé rozhodnutí jedince pro právě tento typ hlásané víry.

Toto rozdělení bývá často využíváno církvemi, které kultu přisuzují charakteristiky nebezpečné, „hříšné“ a „heretické“ sekty. Nicméně religionisté upozorňují, že hranice mezi kultem a církví jsou propustné a v průběhu času se mění. Např. křesťanství začínalo též jako kult, který byl odmítán „církevními“ náboženstvími Římského impéria s tím, že se jedná o zvrácenou sektu pořádající temné rituály, při kterých jsou obětováni děti.

Křesťanské církve podobně odmítají satanistické organizace s podobnou rétorikou. Podle satanistů je to vrchol pokrytectví. The Staranger zmiňuje webový příspěvek anonymního satanisty v roce 2014, který byl reakcí na odsouzení údajných černých mší pořádaných satanisty ze strany arcibiskupa katolické církve v Bostonu. „To je katolická církev v Bostonu, která zakrývá desetiletí znásilnění dětí, pohybuje kněžími, kryje je, nechává je pokračovat v znásilňování a zneužívání dětí a pak má žaludek na to říci, že to co děláme, je hříšné?“

Související

Bible, ilustrační foto

Šelma nebo Antikrist: Kdo nebo co se skrývá za tajemným číslem 666?

HISTORIE - 666 je spolu s třináctkou jedním z „nejzlejších“ čísel na Západě. Zatímco třináctka jako nešťastné číslo vznikla v podstatě v rámci specifického výkladu Ježíšova příběhu lidovou slovesností, pojetí 666 jako „ďábelského čísla“ vzešlo přímo z biblického zdroje. Zjevení Janovo spojuje 666 s dravou šelmou, která na konci časů vystoupí z moře a bude nutit všechny lidi, aby ji uctívali a na její počest byli označení číslicí jejího jména, jenž je 666. Odborníci na Nový zákon se domnívají, autor Zjevení Janova alegoricky útočil na římského císaře. Zatím se ale badatelé neshodli, kdo měl být tímto císařem.

Více souvisejících

Satanismus Církev Náboženství USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 55 minutami

před 2 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 5 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně

Do Štědrého dne zbývají pouhé dva dny, ovšem i v úterý 24. prosince se obchody ještě na pár hodin otevřou. Každopádně předvánoční nákupní horečka vrcholí. Po Vánocích totiž znovu nakoupíte až v pátek 27. prosince.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy