První satanská organizace byla v USA prohlášena za náboženskou církev. Satanský chrám (The Satanic Temple) je tak osvobozena od daní a může pořádat veřejná shromáždění. Jeho představitelé to vnímají jako velké vítězství, které jim umožňuje bojovat s konzervativními křesťanskými organizacemi rovným způsobem.
„ S potěšením oznamujeme, že vůbec poprvé v historii byla satanistická organizace uznána federální vládou USA jako církev,“ oznámila organizace Satanský chrám hrdě na svých webových stránkách minulý týden. „ Satanský chrám nedávno obdržel oznámení od IRS ( Internal Revenue Service, americký finanční úřad – poznámka redakce) potvrzující náš status.“
Církve jsou v USA osvobozeny od federální daně z příjmu. Uznání jejich církevního statusu jim taktéž umožňuje pořádat veřejná shromáždění. Obojí nyní může uplatňovat nyní i Satanský chrám.
Satanský chrám byl zpočátku proti tomu, aby mu bylo přiznáno na osvobození se od placení daní. Nyní to však přijal s odůvodněním, že to organizaci umožní „pomoci lépe prosadit naše nároky na rovný přístup“. Spoluzakladatel Satanského chrámu, Lucien Greaves, už v roce 2017 tvrdil, že je nutné, aby i nevěřící „trvali na tom, že ateistické a sekulární neziskové organizace, prosazující odlišné náboženské názory a/nebo názory na náboženství, jsou také oprávněnými příjemci osvobození od náboženských daní. “
Ačkoliv se organizace hlásí k satanismu, nepatří pod Církev satanovu, založenou Antonem LaVeyem. Spíše než za náboženskou organizaci je Satanský chrám považovaný za politickou organizaci, která za svůj primární cíl vnímá ochranu separaci a církve a státu, který je dle ní ohrožována „teokratickými“ ambicemi konzervativního křesťanského hnutí, které za prezidentství Donalda Trumpa výrazně posílilo (viceprezident Mike Pence je velmi horlivým konzervativním křesťanem).
Podle Satanského chrámu mají konzervativní křesťané neúměrná privilegia v americké společnosti které jim umožňují získávat od federálních vlád zdroje pro prosazování jejich agendy. „Toto uznání pomůže zajistit, aby Satanský chrám měl stejný přístup k veřejným prostorům jako jiné náboženské organizace, potvrdil naše postavení u soudu při boji s náboženskou diskriminací a umožnil nám požádat o vládní dotace založené na víře,“ píše Satanský chrám.
Podle serveru The Stranger, Satanský chrám představuje vizi „současného satanismu“, který není tolik o uctívání Satana, ale spíše o progresivním aktivismu, prosazujícím „protimýtus“ vůči koncepci USA jako (konzervativně) křesťanského národa. Satanský chrám uskutečnil několik akcí, které byly namířené proti konzervativnímu křesťanskému hnutí jako dodávání menstruační krve ženám, který ji potřebují; protesty vůči odpůrcům potratů či pořádání satanských poškolních klubů, které mají poskytovat „svobodně myslící“ alternativu evangelickým poškolním programům.
Zřejmě největší pozornost si organizace vysloužila postavením vysoké sochy démona Bafometa vedle sochy Destara přikázání, postavené před Oklahoma State Capitol. Organizace tvrdila, že tím chce bojovat za náboženskou svobodu. Nejvyšší soud v Oklahomě rozhodl, že socha Desatera přikázání. Socha Bafometa nakonec našla domov, spolu s Desaterem přikázáními, před Arkansas State Capitol.
Co je církev?
Případ Satanského chrámu znovu otevírá otázku, jak definovat církev a náboženství obecně. Vzhledem k tomu, že církve jsou osvobozeny od daní, to není jen akademická otázka. IRS přiznává, že nehodnotí to, zda-li je obsah doktríny organizací aspirující na církevní status skutečně náboženský. Její jediné kritérium je, zdali je víra „skutečně a upřímně držena“ a zdali akce organizace jsou legální. Podle kritiků však vágní pravidla IRS znamenají, že v podstavě jakákoliv náboženská organizace se může pokusit vyhnout se placení daní tím, že se prohlásí za církev. Např. Scientologická církev dle některých odborníků vzniklo jako náboženství právě kvůli tomu, aby se vyhnula placení daní.
V odborném bádání se obvykle rozlišuje mezi církví a kultem. Podle klasického dělení sociologa Maxe Webera církev je inkluzivní organizace, jejíž členství není spojeno s vědomým výběrem. Do církve se tedy člověk může pouze narodit, nikoliv v ní však věřit. Naopak kult bývá exkluzivní náboženskou organizací, kde členství předpokládá víru vědomé rozhodnutí jedince pro právě tento typ hlásané víry.
Toto rozdělení bývá často využíváno církvemi, které kultu přisuzují charakteristiky nebezpečné, „hříšné“ a „heretické“ sekty. Nicméně religionisté upozorňují, že hranice mezi kultem a církví jsou propustné a v průběhu času se mění. Např. křesťanství začínalo též jako kult, který byl odmítán „církevními“ náboženstvími Římského impéria s tím, že se jedná o zvrácenou sektu pořádající temné rituály, při kterých jsou obětováni děti.
Křesťanské církve podobně odmítají satanistické organizace s podobnou rétorikou. Podle satanistů je to vrchol pokrytectví. The Staranger zmiňuje webový příspěvek anonymního satanisty v roce 2014, který byl reakcí na odsouzení údajných černých mší pořádaných satanisty ze strany arcibiskupa katolické církve v Bostonu. „To je katolická církev v Bostonu, která zakrývá desetiletí znásilnění dětí, pohybuje kněžími, kryje je, nechává je pokračovat v znásilňování a zneužívání dětí a pak má žaludek na to říci, že to co děláme, je hříšné?“
Související
Dvouhlavý ploštěnec nebo opilý cestovatel časem: Nejpodivnější objevy a příhody roku 2017
Šelma nebo Antikrist: Kdo nebo co se skrývá za tajemným číslem 666?
Satanismus , Církev , Náboženství , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 56 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák