Blíží se Apokalypsa? USA poprvé uznaly satanistickou organizace za církev

První satanská organizace byla v USA prohlášena za náboženskou církev. Satanský chrám (The Satanic Temple) je tak osvobozena od daní a může pořádat veřejná shromáždění. Jeho představitelé to vnímají jako velké vítězství, které jim umožňuje bojovat s konzervativními křesťanskými organizacemi rovným způsobem.

„ S potěšením oznamujeme, že vůbec poprvé v historii byla satanistická organizace uznána federální vládou USA jako církev,“ oznámila organizace Satanský chrám hrdě na svých webových stránkách minulý týden. „ Satanský chrám nedávno obdržel oznámení od IRS ( Internal Revenue Service, americký finanční úřad – poznámka redakce) potvrzující náš status.“

Církve jsou v USA osvobozeny od federální daně z příjmu. Uznání jejich církevního statusu jim taktéž umožňuje pořádat veřejná shromáždění. Obojí nyní může uplatňovat nyní i Satanský chrám.

Satanský chrám byl zpočátku proti tomu, aby mu bylo přiznáno na osvobození se od placení daní. Nyní to však přijal s odůvodněním, že to organizaci umožní „pomoci lépe prosadit naše nároky na rovný přístup“. Spoluzakladatel Satanského chrámu, Lucien Greaves, už v roce 2017 tvrdil, že je nutné, aby i nevěřící „trvali na tom, že ateistické a sekulární neziskové organizace, prosazující odlišné náboženské názory a/nebo názory na náboženství, jsou také oprávněnými příjemci osvobození od náboženských daní. “

Ačkoliv se organizace hlásí k satanismu, nepatří pod Církev satanovu, založenou Antonem LaVeyem. Spíše než za náboženskou organizaci je Satanský chrám považovaný za politickou organizaci, která za svůj primární cíl vnímá ochranu separaci a církve a státu, který je dle ní ohrožována „teokratickými“ ambicemi konzervativního křesťanského hnutí, které za prezidentství Donalda Trumpa výrazně posílilo (viceprezident Mike Pence je velmi horlivým konzervativním křesťanem).

Podle Satanského chrámu mají konzervativní křesťané neúměrná privilegia v americké společnosti které jim umožňují získávat od federálních vlád zdroje pro prosazování jejich agendy. „Toto uznání pomůže zajistit, aby Satanský chrám měl stejný přístup k veřejným prostorům jako jiné náboženské organizace, potvrdil naše postavení u soudu při boji s náboženskou diskriminací a umožnil nám požádat o vládní dotace založené na víře,“ píše Satanský chrám.

Podle serveru The Stranger, Satanský chrám představuje vizi „současného satanismu“, který není tolik o uctívání Satana, ale spíše o progresivním aktivismu, prosazujícím „protimýtus“ vůči koncepci USA jako (konzervativně) křesťanského národa. Satanský chrám uskutečnil několik akcí, které byly namířené proti konzervativnímu křesťanskému hnutí jako dodávání menstruační krve ženám, který ji potřebují; protesty vůči odpůrcům potratů či pořádání satanských poškolních klubů, které mají poskytovat „svobodně myslící“ alternativu evangelickým poškolním programům.

Zřejmě největší pozornost si organizace vysloužila postavením vysoké sochy démona Bafometa vedle sochy Destara přikázání, postavené před Oklahoma State Capitol. Organizace tvrdila, že tím chce bojovat za náboženskou svobodu. Nejvyšší soud v Oklahomě rozhodl, že socha Desatera přikázání. Socha Bafometa nakonec našla domov, spolu s Desaterem přikázáními, před Arkansas State Capitol.

Co je církev?

Případ Satanského chrámu znovu otevírá otázku, jak definovat církev a náboženství obecně. Vzhledem k tomu, že církve jsou osvobozeny od daní, to není jen akademická otázka. IRS přiznává, že nehodnotí to, zda-li je obsah doktríny organizací aspirující na církevní status skutečně náboženský. Její jediné kritérium je, zdali je víra „skutečně a upřímně držena“ a zdali akce organizace jsou legální. Podle kritiků však vágní pravidla IRS znamenají, že v podstavě jakákoliv náboženská organizace se může pokusit vyhnout se placení daní tím, že se prohlásí za církev. Např. Scientologická církev dle některých odborníků vzniklo jako náboženství právě kvůli tomu, aby se vyhnula placení daní.

V odborném bádání se obvykle rozlišuje mezi církví a kultem. Podle klasického dělení sociologa Maxe Webera církev je inkluzivní organizace, jejíž členství není spojeno s vědomým výběrem. Do církve se tedy člověk může pouze narodit, nikoliv v ní však věřit. Naopak kult bývá exkluzivní náboženskou organizací, kde členství předpokládá víru vědomé rozhodnutí jedince pro právě tento typ hlásané víry.

Toto rozdělení bývá často využíváno církvemi, které kultu přisuzují charakteristiky nebezpečné, „hříšné“ a „heretické“ sekty. Nicméně religionisté upozorňují, že hranice mezi kultem a církví jsou propustné a v průběhu času se mění. Např. křesťanství začínalo též jako kult, který byl odmítán „církevními“ náboženstvími Římského impéria s tím, že se jedná o zvrácenou sektu pořádající temné rituály, při kterých jsou obětováni děti.

Křesťanské církve podobně odmítají satanistické organizace s podobnou rétorikou. Podle satanistů je to vrchol pokrytectví. The Staranger zmiňuje webový příspěvek anonymního satanisty v roce 2014, který byl reakcí na odsouzení údajných černých mší pořádaných satanisty ze strany arcibiskupa katolické církve v Bostonu. „To je katolická církev v Bostonu, která zakrývá desetiletí znásilnění dětí, pohybuje kněžími, kryje je, nechává je pokračovat v znásilňování a zneužívání dětí a pak má žaludek na to říci, že to co děláme, je hříšné?“

Související

Bible, ilustrační foto

Šelma nebo Antikrist: Kdo nebo co se skrývá za tajemným číslem 666?

HISTORIE - 666 je spolu s třináctkou jedním z „nejzlejších“ čísel na Západě. Zatímco třináctka jako nešťastné číslo vznikla v podstatě v rámci specifického výkladu Ježíšova příběhu lidovou slovesností, pojetí 666 jako „ďábelského čísla“ vzešlo přímo z biblického zdroje. Zjevení Janovo spojuje 666 s dravou šelmou, která na konci časů vystoupí z moře a bude nutit všechny lidi, aby ji uctívali a na její počest byli označení číslicí jejího jména, jenž je 666. Odborníci na Nový zákon se domnívají, autor Zjevení Janova alegoricky útočil na římského císaře. Zatím se ale badatelé neshodli, kdo měl být tímto císařem.

Více souvisejících

Satanismus Církev Náboženství USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 43 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy