HISTORIE - 666 je spolu s třináctkou jedním z „nejzlejších“ čísel na Západě. Zatímco třináctka jako nešťastné číslo vznikla v podstatě v rámci specifického výkladu Ježíšova příběhu lidovou slovesností, pojetí 666 jako „ďábelského čísla“ vzešlo přímo z biblického zdroje. Zjevení Janovo spojuje 666 s dravou šelmou, která na konci časů vystoupí z moře a bude nutit všechny lidi, aby ji uctívali a na její počest byli označení číslicí jejího jména, jenž je 666. Odborníci na Nový zákon se domnívají, autor Zjevení Janova alegoricky útočil na římského císaře. Zatím se ale badatelé neshodli, kdo měl být tímto císařem.
V novozákonním bádání existují dvě teorie, kdy bylo Zjevení napsáno a proti jakému císaři tedy protestovalo. První teorie datuje Zjevení kolem roku 68-69 po Kristu, v době vlády legendárního císaře Nerona. Druhé teorie spojuje Zjevení s vládou císaře Domiciána, okolo roku 81-96 po Kristu. Vlády obou císařů měly společné rysy. Za obou se zvýšila intenzita pronásledování křesťanů. Oba si též nárokovali uctívání své osoby v míře, které překračovala i mantinely zavedeného imperiálního kultu. Oba tak měli dobrý motiv, aby sloužili jako předobraz rouhavé šelmy, osvojující si božské tituly a pronásledující své nepřítele.
Nynější bádání se spíše obrací k tomu, že Zjevení vzniklo za císaře Nerona. I když Domicián pronásledoval křesťany – jako i jiné náboženské směry -, činil tak jako chladný diktátor, který usilovně snažil o potlačení jakékoliv náboženské konkurence vůči jeho kultu. Nero, na druhou stranu, si v masakrování křesťanů liboval dělal z toho „show“. Křesťany nechával v arénách zápasit s lvy. Za jeho vlády měl být zabit apoštol Petr i Pavel. Nerův vliv na křesťanství je tak významnější než Domiciánův a proto spíše on se hodí do role naprostého nepřítele křesťanství.
Pro Nera svědčí i další faktory. Nero byl nesnášen samotnými Římany, pro které představoval dekadentního, mocí opilého císaře orientálního typu. V Římě se objevovali konspirační teorie, že Nero nezemřel a znovu se vrátí v čele perské armády. Osmá kniha apokryfických Sibyliných věšteb (židovské a křesťanské apokalyptické texty z druhého století po Kristu, které si přisvojovali autoritu známé římské věštkyně Sibyly. Se Sibylinými věštbami, o kterých referují římští historikové, tyto apokryfy zřejmě neměly nic společného) několikrát zmiňuje apokalyptický Neronův návrat, přinášející sebou zkázu a smrt. Historik Gaius Suetonius upozorňoval na souvislost mezi numerickou hodnotou písmem ve jméně Neru a ve frázi „zavraždil vlastní matku.“ V obou případech má vyjít 1005 (v řečtině). Stejný postup zřejmě aplikoval autor Zjevení. Řecké hláskování „ Nero Caesar“ (Nero císař) v přepisu do hebrejštiny se rovná 666.
Imperiální kult
Steven J. Friesen ve své knize Imperial Cults and the Apocalypse of John: Reading Revelation in the Ruins argumentuje, že ačkoliv Zjevení Janovo bylo napsáno v době Neronově, Apokalypsa jako celek útočí nejenom na Nera, ale na imperiální kult a římskou vizi světa obecně. V imperiální době byl v centru celého kosmu císař, kterému příslušeli pocty vynahrazené bohům. Badatelé se nedokáží shodnout, jestli Římané skutečně věřili, že císař je bůh nebo zda je se jednalo pouze o politický nástroj, který podobně jako např. spartakiáda vyjadřoval příslušnost k určitému politickému systému. Ať je odpověď jakákoliv, pro křesťany byl imperiální kult problémem, protože v jejich očích stavěl císaře na úroveň Boha.
Jak vypovídá korespondence Plinia mladšího s císařem Trajánem, křesťané byli pronásledování především proto, že se nechtěli účastnit obřadů imperiálního kultu, které byly povinné pro obyvatele Římské říše. Imperátorové a další vysocí oficiálové říše to vnímali jako nebezpečný politický precedent. Imperiální kult byl pojítkem rozmanitých částí říše, jeho nedodržování tedy vysílalo signál neposlušnosti a možné rebelie, které se císařové vzhledem k už tak křehké povaze impéria, vzešlého z ohňů občanského války, chtěli mermomocí vyhnout.
Imperátoři obecně nevykazovali tendence nahrazovat místní náboženské kulty jedním imperiálním. Imperiální kult byl ve většině případů včleněn do již existujícího náboženského systému. Právě tato přizpůsobivost a široká popularita – imperiální kult byl často iniciován od lokálních komunit – imperiálního kultu zřejmě vysoce znepokojovala autora Zjevení. Jeho výpad proti tajemné šelmě, jakožto i zhýralému Babylónu (Římu), jsou kritikou svůdné moci impéria, před jehož mocí „budou klekat všichni obyvatelé země“ (Zj, 13:8).
Zjevení Janovo není jediným textem Nového zákona, který se vymezoval proti imperiální propagandě. Zatímco Zjevení však vizi světa zvěstovaného imperiální mocí apokalypticky odmítalo, autoři evangelií zaujímali vůči imperiální propagandě mnohem komplexnější postoj. Samotný název evangelium odkazuje na imperiální rétoriku, která za „dobrou zprávu“ (jak zní doslovný překlad termínu z řečtiny) označovala nástup imperátora na trůn. Evangelisté si osvojovali imperiální slovník, který pak používali na toho, kterého považovali za pravého vládce světa –Ježíše Krista. A toto stanovisko s nimi sdílel i autor Zjevení.
Související
Německé církve opouští rekordní počet věřících, podle odborníků kvůli obtěžování
Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy
křesťanství , římská říše , Nero (císař) , Satanismus , Bible
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
před 1 hodinou
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 2 hodinami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 3 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 4 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 4 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 5 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 6 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 7 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 8 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 9 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.
Zdroj: David Holub