Bitva s Čínou se blíží? Zaznělo varování před přehlíženým aspektem globalizace

Donald Trump ve všech svých veřejných vystoupeních odmítá dohody o volném obchodu, připomíná editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm konstatuje, že právě protekcionalismus byl klíčovým prvkem Trumpovy prezidentské kampaně.

Čína není Mexiko či Kanada

Trump v kampani sliboval, že napraví "dvojí nejhorší dědictví" z Clintonovy éry, tedy Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a přijetí Číny do Světové obchodní organizace (WTO), uvádí editorial. Dodává, že Trumpova rétorika vedla k uzavření nové smlouvy s Mexikem a Kanadou a ačkoliv není jasné, zda tyto změny nebudou pouze kosmetické, šéf Bílého domu - kterému skromnost a upřímnost nic neříká - označuje novou verzi NAFTA za "skutečně historickou".    

"Americký prezident, který dospěl k rozhodnutí, že 'obchodní vláky jsou dobré a jdou snadno vyhrát', dlouhé měsíce směřuje k bitvě s Pekingem," pokračuje The Guardian. Za problém označuje skutečnost, že Čína není Mexiko či Kanada, tedy země ochotné předstírat porážku, aby mohly klidně žít vedle Trumpa.

Čína je bojovná mocnost, v jejímž čele stojí nejsilnější vůdce za dlouhé dekády a má záměr získat si světový respekt, varuje prestižní server. To považuje za důvod, proč Čína na vrcholu jednání s USA roztrhala text, který obě země využívaly jako východisko pro všeobecnou obchodní dohodu.

Spojené státy v odvetě uvalily vyšší cla na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů, čímž vyvolaly strach, že mezi oběma zeměmi vypukne otevřená obchodní válka, poukazuje britský deník. Naznačuje, že v takovém případě by se světový obchod mohl propadnout o 2 % a světový HDP o 0,8 %.  

Ani jedna strana nechce ustoupit, ale zároveň mají obě důvody - byť odlišné - stáhnout se z bojiště, tvrdí renomovaný server. Poukazuje, že Čína považuje stávající dohody o světovém obchodu jako nástroj ke svému ekonomickému vzestupu.

Čínský vstup do WTO byl považován za prostředek, jak z Číny učinit ekonomiku západního stylu, což se ale nestalo, připomíná The Guardian. Vysvětluje, že Čína i tak rychle učinila ze svých chudých zemědělců dělníky vyrábějící exportní produkty, čímž podnítila hospodářský růst a zmírnila chudobu, ačkoliv celkový ekonomický vzestup země doprovázel růst vnitřních nerovností i napětí v bohatších zemích, které čínské výrobky dovážejí.     

"Západní zákazníci získali levné zboží, ale převážnou část nákladů nesou samotní Číňané," pokračuje editorial. Konstatuje, že přínos volného obchodu je silně roztříštěný a jeho nevýhody dopadají na chudé, méně schopné skupiny lidí, a proto se na Západě stal z volného obchodu obětní beránek, kdy politici Trumpova střihu prezentují cizince, ať Číňany či například Mexičany, jako zdroj problému.  

Pravidla světového obchodu je třeba přepsat

Globalizaci ve stávající podobě se často nedaří zajistit férovost a ekonomickou efektivitu, deklaruje britský deník. Tvrdí, že je něco jiného, pokud někdo přijde o práci na úkor někoho, kdo má stejné podmínky, než když jeho konkurent těží z volných zákonů na ochranu pracovníků, bezpečnosti a životního prostředí či odlišných daňových pravidel v cizích zemích.

Západní pracovníci tak přicházejí o zaměstnání v důsledku "neférových" praktik, což se stává politicky výbušným tématem, připomíná prestižní server. Odkazuje na ekonoma Daniho Rodrika, který tvrdí, že existuje silné spojení mezi vzestupem populistických hnutí a dopady globalizace.

V Británii se například ukázalo, že obyvatelé regionů, které dovoz zboží ovlivňuje více, ve větší míře hlasovali pro brexit, poukazuje The Guardian. Soudí tedy, že i obchodní válka mezi USA a Čínou pramení z globalizace, která nutí země otevírat své ekonomiky zahraničním firmám, aniž by příliš brala v potaz sociální následky.

Pokud se těmito následky někdo zabývá, je to bráno jako snaha bránit přístupu na vlastní trh, vysvětluje editorial. Doplňuje, že to, co Peking považuje za citlivá opatření nutná k zachování sociální stability a technologického pokroku, Washington považuje za překážky pro vlastní firmy.

"Pravidla světového obchodu je nutné přepsat, už jen proto, aby největší ekonomiky mohly poklidně obchodovat," nabádá prestižní deník. Nová pravidla podle něj musejí umožnit zemím volnější strategii pro naplňování "férového obchodu", který odpovídá jejich ekonomikám a společnostem.

V bohatších zemích by tak měla existovat ochrana trhu práce před sociálním dumpingem a zcizováním technologií, zatímco rozvojovým státům by mělo být umožněno sledovat nezávislou hospodářskou strategii, apeluje The Guardian. Zdůrazňuje, že za situace, kdy obchod ohrožuje zavedenou životní úroveň - ať prostřednictvím omezování pracovního práva či ochrany přírody -, by měly existovat nástroje pro nápravu. Trump tedy upozornil na některé problematické aspekty obchodu s Čínou, ale bojem s Pekingem je nenapraví, uzavírá editorial.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína globalizace Ekonomika

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy