Donald Trump ve všech svých veřejných vystoupeních odmítá dohody o volném obchodu, připomíná editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm konstatuje, že právě protekcionalismus byl klíčovým prvkem Trumpovy prezidentské kampaně.
Čína není Mexiko či Kanada
Trump v kampani sliboval, že napraví "dvojí nejhorší dědictví" z Clintonovy éry, tedy Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a přijetí Číny do Světové obchodní organizace (WTO), uvádí editorial. Dodává, že Trumpova rétorika vedla k uzavření nové smlouvy s Mexikem a Kanadou a ačkoliv není jasné, zda tyto změny nebudou pouze kosmetické, šéf Bílého domu - kterému skromnost a upřímnost nic neříká - označuje novou verzi NAFTA za "skutečně historickou".
"Americký prezident, který dospěl k rozhodnutí, že 'obchodní vláky jsou dobré a jdou snadno vyhrát', dlouhé měsíce směřuje k bitvě s Pekingem," pokračuje The Guardian. Za problém označuje skutečnost, že Čína není Mexiko či Kanada, tedy země ochotné předstírat porážku, aby mohly klidně žít vedle Trumpa.
Čína je bojovná mocnost, v jejímž čele stojí nejsilnější vůdce za dlouhé dekády a má záměr získat si světový respekt, varuje prestižní server. To považuje za důvod, proč Čína na vrcholu jednání s USA roztrhala text, který obě země využívaly jako východisko pro všeobecnou obchodní dohodu.
Spojené státy v odvetě uvalily vyšší cla na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů, čímž vyvolaly strach, že mezi oběma zeměmi vypukne otevřená obchodní válka, poukazuje britský deník. Naznačuje, že v takovém případě by se světový obchod mohl propadnout o 2 % a světový HDP o 0,8 %.
Ani jedna strana nechce ustoupit, ale zároveň mají obě důvody - byť odlišné - stáhnout se z bojiště, tvrdí renomovaný server. Poukazuje, že Čína považuje stávající dohody o světovém obchodu jako nástroj ke svému ekonomickému vzestupu.
Čínský vstup do WTO byl považován za prostředek, jak z Číny učinit ekonomiku západního stylu, což se ale nestalo, připomíná The Guardian. Vysvětluje, že Čína i tak rychle učinila ze svých chudých zemědělců dělníky vyrábějící exportní produkty, čímž podnítila hospodářský růst a zmírnila chudobu, ačkoliv celkový ekonomický vzestup země doprovázel růst vnitřních nerovností i napětí v bohatších zemích, které čínské výrobky dovážejí.
"Západní zákazníci získali levné zboží, ale převážnou část nákladů nesou samotní Číňané," pokračuje editorial. Konstatuje, že přínos volného obchodu je silně roztříštěný a jeho nevýhody dopadají na chudé, méně schopné skupiny lidí, a proto se na Západě stal z volného obchodu obětní beránek, kdy politici Trumpova střihu prezentují cizince, ať Číňany či například Mexičany, jako zdroj problému.
Pravidla světového obchodu je třeba přepsat
Globalizaci ve stávající podobě se často nedaří zajistit férovost a ekonomickou efektivitu, deklaruje britský deník. Tvrdí, že je něco jiného, pokud někdo přijde o práci na úkor někoho, kdo má stejné podmínky, než když jeho konkurent těží z volných zákonů na ochranu pracovníků, bezpečnosti a životního prostředí či odlišných daňových pravidel v cizích zemích.
Západní pracovníci tak přicházejí o zaměstnání v důsledku "neférových" praktik, což se stává politicky výbušným tématem, připomíná prestižní server. Odkazuje na ekonoma Daniho Rodrika, který tvrdí, že existuje silné spojení mezi vzestupem populistických hnutí a dopady globalizace.
V Británii se například ukázalo, že obyvatelé regionů, které dovoz zboží ovlivňuje více, ve větší míře hlasovali pro brexit, poukazuje The Guardian. Soudí tedy, že i obchodní válka mezi USA a Čínou pramení z globalizace, která nutí země otevírat své ekonomiky zahraničním firmám, aniž by příliš brala v potaz sociální následky.
Pokud se těmito následky někdo zabývá, je to bráno jako snaha bránit přístupu na vlastní trh, vysvětluje editorial. Doplňuje, že to, co Peking považuje za citlivá opatření nutná k zachování sociální stability a technologického pokroku, Washington považuje za překážky pro vlastní firmy.
"Pravidla světového obchodu je nutné přepsat, už jen proto, aby největší ekonomiky mohly poklidně obchodovat," nabádá prestižní deník. Nová pravidla podle něj musejí umožnit zemím volnější strategii pro naplňování "férového obchodu", který odpovídá jejich ekonomikám a společnostem.
V bohatších zemích by tak měla existovat ochrana trhu práce před sociálním dumpingem a zcizováním technologií, zatímco rozvojovým státům by mělo být umožněno sledovat nezávislou hospodářskou strategii, apeluje The Guardian. Zdůrazňuje, že za situace, kdy obchod ohrožuje zavedenou životní úroveň - ať prostřednictvím omezování pracovního práva či ochrany přírody -, by měly existovat nástroje pro nápravu. Trump tedy upozornil na některé problematické aspekty obchodu s Čínou, ale bojem s Pekingem je nenapraví, uzavírá editorial.
Související

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
USA (Spojené státy americké) , Čína , globalizace , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
včera

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
včera

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
včera

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
včera

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
včera

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
včera

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
včera

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
včera
Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.
Zdroj: Libor Novák