"Maso 2.0"... Jak budou Američané říkat umělému masu?

Maso bez porážky, čisté maso, maso 2.0, falešné maso či syntetické maso: termínů pro označení alternativ pro normální maso, které jsou vyrobeny z rostlin nebo ze zvířecích buněk, je mnoho. Někoho nadchnou, jiný skřípe zuby, píše agentura AFP.

"Pokud jde o produkty ze zvířecích buněk, lidé se skutečně neshodnou," prohlašuje Matt Ball, mluvčí sdružení The Good Food Institute, které tyto alternativy propaguje.

První burger vyrobený ve zkumavce způsobil v roce 2013, že o něm tisk psal jako o Frankenburgeru. Někdy se mluvilo o laboratorním masu či umělém masu. Později se rozšířil termín čisté maso a nedávno i maso na bázi buněk.

Aby The Good Food Institute zjistil nejlepší výraz, který by konzumentům vyhovoval, zveřejnil loni v září studii o tom, jak jsou mezi lidmi různé názvy umělého masa rozšířené.

Ve Spojených státech bude ministerstvo zemědělství pověřeno označit nové produkty, až přijdou v roce 2021 na trh. Úřady budou pravděpodobně vyžadovat přesné a podrobné termíny, aby se v nich zorientovali i alergici, říká Matt Ball.

Maso vyrobené z buněk, jak se dělá dnes, má svou texturou daleko ke steaku z nízkého roštěnce, grilovanému kuřeti či vepřové pečeni. Chuť je velkou neznámou. Konzistence běžného masa vzniká jeho zráním po porážce.

Ve Spojených státech se chovatelé snaží o to, aby nenastala situace jako u mléčných výrobků, kdy se začaly prodávat rostlinné nápoje pod názvem mandlové či kokosové mléko.

Sdružení amerických chovatelů dobytka (USCA) soudí, že název maso musí být vyhrazen jen pro maso zvířete, které se normálně narodilo, vyrostlo a bylo tradičním způsobem poraženo.

"Konkurence na pultech řeznictví je vítaná, když jsou pravidla hry jasná," říká jeho mluvčí Lia Biondová.

Americká asociace producentů hovězího (NCBA) ještě nezaujala postoj k produktům na bázi živočišných buněk, protože nezná jejich přesné složení.

Nepodpoří termíny, které jsou nevědecké, jako je čisté maso, protože by to pak vypadalo, že běžné maso je špinavé, konstatuje zástupkyně NCBA Danielle Becková.

Pokud jde o produkty na bázi rostlin, NCBA je radikálnější a soudí, že některé příbalové informace jsou dost zavádějící. "Používají slovo maso, a to může spotřebitele mýlit," říká Jim Dinklage, chovatel dobytka ze státu Nebraska.

Otázkou pojmenování masa se začali zabývat i někteří zákonodárci. Missouri se stal loni v létě prvním z amerických států, který oficiálně definoval maso jako potravinu vzešlou ze zvířat. Podobné texty se projednávají i jinde.

Ve Francii poslanci loni schválili předpis týkající se zejména produktů spojujících termíny steak, šunka či párek s potravinami obsahujícími významnou složku rostlinného původu.

V Německu, kde se většinou hovoří o náhražce masa, koncem loňského roku ministerstvo zemědělství zveřejnilo doporučení, podle něhož má být na balení výrobek označen jako vegetariánský či veganský.

Související

Ministerstvo zemědělství

Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Více souvisejících

Maso USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy