Sněmovně USA došla trpělivost, bude hlasovat o žalobě na ministra Barra

Američtí demokraté zesilují tlak na republikánskou vládu a Bílý dům ve snaze pohnat k odpovědnosti osoby, které opakovaně odmítají spolupracovat s Kongresem na prošetření údajných prohřešků prezidenta Donalda Trumpa. Vedení Sněmovny reprezentantů ovládané demokraty oznámilo, že bude příští úterý hlasovat o žalobě na ministra spravedlnosti Williama Barra a bývalého Trumpova poradce Dona McGahna za pohrdání Kongresem.

Vůdce sněmovní demokratické většiny Steny Hoyer vydal v pondělí prohlášení, podle něhož Trumpova vláda "systematicky odmítá odpovídat na otázky Kongresu a reagovat na obsílky, což je největší sabotáž v amerických dějinách". Kongres má odpovědnost dohlížet na činnost vlády jménem amerického lidu, připomněl poslanec.

#Barr rapidly ascended to the top of the Trump apologist heap. A thoroughly corrupt and dangerous individual. And smug as they come. https://t.co/1igGZ2a5hV

— Peter Daou (@peterdaou) 1. června 2019

Právní výbor Sněmovny reprezentantů už minulý týden odhlasoval, že Barr by měl být obviněn z pohrdání zákonodárným sborem. Dopustil se ho údajně tím, že odmítl poslancům poskytnout necenzurovanou zprávu o výsledcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016. Dokument v březnu vypracovala skupina vyšetřovatelů FBI, v plném znění ale zveřejněn nebyl.

Část vedení Demokratické strany v noci na dnešek na uzavřeném zasedání záměr obvinit Barra podpořila, napsala agentura AP. Strana je pod silným tlakem radikálního křídla, aby Sněmovna reprezentantů zahájila proces ústavní žaloby Trumpa. I když vzhledem k republikánské většině v Senátu nemá procedura zvaná impeachment příliš nadějí na úspěch, podle demokratů by alespoň usnadnila předvolávat pracovníky Bílého domu ke slyšení a vymáhat citlivé dokumenty.

K zahájení impeachmentu vyzvala vedení demokratů skupina více než čtyřiceti demokratických poslanců v dopisu adresovaném šéfovi právního výboru Jerroldu Nadlerovi.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která je nejvyšší představitelkou demokratů v Kongresu, ale zatím ústavní žalobu na Trumpa odmítá podat. Dává přednost systematickému shromažďování důkazů, které by pozdější případnou žalobu co nejpřesvědčivěji podpořily.

Související

Více souvisejících

Sněmovna reprezentantů kongresu USA William Barr Don McGahn USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy