Trumpova vláda omezí výuku nebo právní pomoc pro malé migranty

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa omezí nebo zcela zruší vyučování, právní pomoc nebo sportovní aktivity pro nezletilé migranty, kteří přebývají ve federálních centrech. Odůvodňuje to tím, že nebývalý nápor běženců na jižní hranici Spojených států úřady donutil podniknout úsporná opatření. Informují o tom americká média.

Ve více než stovce zařízení pro migranty ve Spojených státech v současnosti žije asi 13.200 nezletilých, mezi nimiž jsou dospívající migranti, kteří se na cestu do USA vypravili sami, a malé děti, které byly odděleny od rodičů, napsal The New York Times. Účastní se hodin angličtiny, matematiky nebo občanské nauky. U většiny center jsou také sportoviště, kam děti mohou chodit.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že odbor, který má péči o nezletilé migranty na starosti, nařídil omezit nebo zastavit financování "aktivit, které nejsou přímo nutné pro ochranu životů a bezpečnosti". Jde o vzdělávání, právní služby a volnočasové aktivity.

Zástupci federálních úřadů upozorňují americký Kongres, že čelí dramatickému přílivu mladistvých migrantů na jižní hranici a požádali ho o dodatečných 2,9 miliardy dolarů (66,3 miliardy korun) na zajištění základní péče o ně a na rozšíření stávajících center, napsal The Washington Post. Finance na stávající programy dojdou koncem tohoto měsíce.

Úsporná opatření kritizuje právník Carlos Holguin, který zastupuje nezletilé migranty. "Co přijde na řadu dál? Pitná voda? Jídlo? (...) Kde se zastaví?", cituje ho The Washington Post. Nejmenovaný zaměstnanec střediska pro mladistvé migranty řekl, že ho i jeho kolegy plánované škrty vyděsily, protože vyučování a sport jsou nezbytné pro to, aby zadržované děti a mladiství zůstali tělesně i duševně zdraví.

"Pokud pro ně nebudete mít žádnou organizovanou zábavu nebo fyzickou aktivitu, co budete dělat, necháte jen jen sedět v místnostech?", ptá se.

Statisíce lidí ze Střední Ameriky se každoročně snaží utéct přes Mexiko do Spojených států před chudobou a násilím ve svých domovských zemích. Na jižní hranicích Spojených států pohraničníci letos v květnu zadrželi 144.000 lidí bez potřebných dokladů. To je o 32 procent více než v dubnu a v měsíčním úhrnu nejvíce od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta předloni v lednu.

Související

Více souvisejících

Donald Trump uprchlíci USA (Spojené státy americké) vláda USA

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy