Trumpovy zálety a kontakty s Ruskem? Výslech jeho exporadkyně skončil debaklem

Bývalá poradkyně prezidenta Donalda Trumpa Hope Hicksová strávila ve středu celý den na neveřejném slyšení v právním výboru Sněmovny reprezentantů, aniž poslancům zodpověděla jedinou otázku týkající se jejího působení v Bílém domě. Hicksová je považována za mimořádně informovanou osobu s důvěrnými znalostmi poměrů v prezidentské kanceláři. Bílý dům jí ale spolupráci s poslanci zakázal.

Zastupitelé chtěli získat informace, které by podpořily jejich podezření, že Trump mařil pátrání po ruském vlivu na americké prezidentské volby, které v roce 2016 vyhrál.

Chtěli vědět, zda má Hicksová poznatky o jakémkoli nepatřičném kontaktu Trumpova volebního štábu s Rusy, jaké události doprovázely propuštění šéfa FBI Jamese Comeyho z funkce v roce 2017, zda Trump vyvíjel nátlak na někdejšího ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a co se odehrávalo kolem pokusů zamlčet Trumpovy mimomanželské pletky.

Hicksová odmítla odpovědět na veškeré dotazy, které se týkaly jejího působení v Bílém domě. Odvolala se přitom na zásadu oddělení výkonné a zákonodárné moci, která exekutivě zapovídá sdělovat Kongresu podrobnosti o výkonu vládních funkcí. Šéf právního výboru Jerrold Nadler označit takovou zásadu za směšnou a prohlásil, že ji u soudu "zničí". O svém působení v Trumpově volebním štábu, tedy v době před nástupem nového prezidenta do funkce, Hicksová vypovídala, poslanci se prý ale nedozvěděli nic nového.

Republikánští členové právního výboru označili výslech Hicksové za ztrátu času s přihlédnutím k tomu, že podezření z ruského vměšování do amerických voleb dva roky zkoumal zvláštní tým FBI vedený Robertem Muellerem. Ruské vměšování tým potvrdil, nezvratné důkazy svědčící o snaze Trumpa vyšetřování mařit ale nenašel. "Po osmi hodinách slyšení jsme věděli totéž, co na začátku," řekl po slyšení Hicksové novinářům poslanec Doug Collins.

Prezident výslech své bývalé poradkyně průběžně komentoval na twitteru. Označil za velmi smutné, že "demokraté nechají skvělou Hope Hicksovou projít peklem".

So sad that the Democrats are putting wonderful Hope Hicks through hell, for 3 years now, after total exoneration by Robert Mueller & the Mueller Report. They were unhappy with result so they want a Do Over. Very unfair & costly to her. Will it ever end? Why aren’t they.......

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 19. června 2019

Trumpovy zatím nepříliš lichotivé preference v průzkumech by podle prezidenta byly vyšší, nebýt honů na čarodějnice, prolhaných médií a jejich zločineckých partnerů z Demokratické strany. "Stejně to vyhraju!" napsal prezident s odkazem na obhajobu svého mandátu v příštím roce. Podle průzkumů zatím Trump za svým hlavním demokratickým rivalem Joe Bidenem zaostává zhruba o deset procent.

Kongresové vyšetřování prezidentovy role v údajném spolčení jeho štábu s Ruskem bude nicméně pokračovat. V příštích dnech by měl ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb při neveřejném slyšení promluvit Felix Sater, ruský rodák, který se před americkými prezidentskými volbami podílel na dojednávání nerealizovaného projektu stavby Trumpova mrakodrapu v Moskvě.

Související

Více souvisejících

Hope Hicksová Donald Trump Sněmovna reprezentantů kongresu USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy