Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je předpokladem míru?

V Bahrajnu dnes začala kontroverzní dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického mírového plánu řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Očekávání od konference jsou všeobecně nízká. Samotní Palestinci ji bojkotují a zástupci Izraele nebyli pozváni. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce od zemí a investorů v regionu získat přísliby podpory plánu rozvoje palestinských území v hodnotě 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun).

Konferenci zahájil Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který za mírovým plánem stojí. Připustil, že prosperita Palestinců není možná bez spravedlivého a trvalého politického řešení konfliktu. Dodal ale, že výsledkem úsilí o rozvoj palestinského hospodářství by mohl být "opravdový mír, který vede k prosperitě". "Vidíme tu obrovský potenciál," řekl Kushner a zdůraznil, že Bílý dům zaměřuje své úsilí na odblokování mírového procesu.

Ekonomický plán je podle něj "nezbytným předpokladem" vyřešení dříve neřešitelné politické situace. "Vypracovali jsme dosud nejkomplexnější ekonomický plán vytvořený speciálně pro Palestince a širší Blízký východ," prohlásil Kushner před ministry financí arabských zemí, šéfy mezinárodních finančních institucí, včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, a manažery a investory z desítek států. Na konferenci však chybí oficiální palestinská i izraelská delegace.

"Můžeme tento region proměnit z oběti minulých konfliktů v model pro obchod a pokrok na celém světě," řekl Kushner. "Můj přímý vzkaz Palestincům je, že navzdory tomu, co vám v minulosti říkali ti, kteří vás zklamali, prezident Trump a Amerika vás neopustili," prohlásil Kushner.

Palestinci americký plán odmítli, přestože má pro ně v příštích deseti letech vytvořit miliony pracovních míst. Palestinci tvrdí, že ekonomický plán je zbytečný, dokud nebudou vyjasněny otázky ukončení izraelské okupace a nezávislosti Palestiny. Vyřešit je třeba otázky hranic, statusu Jeruzaléma či osudu palestinských uprchlíků.

Také dnes tisíce Palestinců v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu proti konferenci v bahrajnské Manámě demonstrovaly a pálily Trumpovy podobizny.

Mnoho blízkovýchodních expertů pochybuje, zda bohaté arabské státy budou ochotny do palestinské ekonomiky investovat dříve, než se podaří vyřešit základní politický spor mezi Izraelci a Palestinci.

Politická část amerického mírového plánu je přitom dosud tajná a Trumpova administrativa se odmítá přihlásit k řešení, které by spočívalo ve vzniku nezávislého palestinského státu vedle izraelského. Kushner dnes potvrdil, že o politických tématech se v Manámě jednat nebude. "K těm se dostaneme v pravý čas," poznamenal.

Bahrajnské konference se účastní představitelé Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Egypta, Jordánska či Maroka. Naopak Libanon nebo Irák se neúčastní. Izraelští vládní činitelé pozváni nebyli, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se o konferenci vyjádřil pochvalně.

Spojené státy očekávají, že se jim podaří získat investory pro rozvoj palestinských území. Jejich mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu zhruba 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů.

Pro projekty na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy má být určeno 27,5 miliardy dolarů, pro palestinské komunity v Egyptě 9,1 miliardy, v Jordánsku 7,4 miliardy a v Libanonu 6,3 miliardy dolarů. Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, vysokých technologií, turistiky a zemědělství.

Související

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.
Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jared Kushner Izrael palestina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 21 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 29 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Ve své pravidelné ranní operační zprávě to dnes uvedl ukrajinský generální štáb.

Zdroj: ČTK

Další zprávy