V Bahrajnu dnes začala kontroverzní dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického mírového plánu řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Očekávání od konference jsou všeobecně nízká. Samotní Palestinci ji bojkotují a zástupci Izraele nebyli pozváni. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce od zemí a investorů v regionu získat přísliby podpory plánu rozvoje palestinských území v hodnotě 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun).
Konferenci zahájil Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který za mírovým plánem stojí. Připustil, že prosperita Palestinců není možná bez spravedlivého a trvalého politického řešení konfliktu. Dodal ale, že výsledkem úsilí o rozvoj palestinského hospodářství by mohl být "opravdový mír, který vede k prosperitě". "Vidíme tu obrovský potenciál," řekl Kushner a zdůraznil, že Bílý dům zaměřuje své úsilí na odblokování mírového procesu.
Ekonomický plán je podle něj "nezbytným předpokladem" vyřešení dříve neřešitelné politické situace. "Vypracovali jsme dosud nejkomplexnější ekonomický plán vytvořený speciálně pro Palestince a širší Blízký východ," prohlásil Kushner před ministry financí arabských zemí, šéfy mezinárodních finančních institucí, včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, a manažery a investory z desítek států. Na konferenci však chybí oficiální palestinská i izraelská delegace.
"Můžeme tento region proměnit z oběti minulých konfliktů v model pro obchod a pokrok na celém světě," řekl Kushner. "Můj přímý vzkaz Palestincům je, že navzdory tomu, co vám v minulosti říkali ti, kteří vás zklamali, prezident Trump a Amerika vás neopustili," prohlásil Kushner.
Palestinci americký plán odmítli, přestože má pro ně v příštích deseti letech vytvořit miliony pracovních míst. Palestinci tvrdí, že ekonomický plán je zbytečný, dokud nebudou vyjasněny otázky ukončení izraelské okupace a nezávislosti Palestiny. Vyřešit je třeba otázky hranic, statusu Jeruzaléma či osudu palestinských uprchlíků.
Také dnes tisíce Palestinců v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu proti konferenci v bahrajnské Manámě demonstrovaly a pálily Trumpovy podobizny.
Mnoho blízkovýchodních expertů pochybuje, zda bohaté arabské státy budou ochotny do palestinské ekonomiky investovat dříve, než se podaří vyřešit základní politický spor mezi Izraelci a Palestinci.
Politická část amerického mírového plánu je přitom dosud tajná a Trumpova administrativa se odmítá přihlásit k řešení, které by spočívalo ve vzniku nezávislého palestinského státu vedle izraelského. Kushner dnes potvrdil, že o politických tématech se v Manámě jednat nebude. "K těm se dostaneme v pravý čas," poznamenal.
Bahrajnské konference se účastní představitelé Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Egypta, Jordánska či Maroka. Naopak Libanon nebo Irák se neúčastní. Izraelští vládní činitelé pozváni nebyli, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se o konferenci vyjádřil pochvalně.
Spojené státy očekávají, že se jim podaří získat investory pro rozvoj palestinských území. Jejich mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu zhruba 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů.
Pro projekty na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy má být určeno 27,5 miliardy dolarů, pro palestinské komunity v Egyptě 9,1 miliardy, v Jordánsku 7,4 miliardy a v Libanonu 6,3 miliardy dolarů. Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, vysokých technologií, turistiky a zemědělství.
Související
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
USA (Spojené státy americké) , Jared Kushner , Izrael , palestina
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 45 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek