Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je předpokladem míru?

V Bahrajnu dnes začala kontroverzní dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického mírového plánu řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Očekávání od konference jsou všeobecně nízká. Samotní Palestinci ji bojkotují a zástupci Izraele nebyli pozváni. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce od zemí a investorů v regionu získat přísliby podpory plánu rozvoje palestinských území v hodnotě 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun).

Konferenci zahájil Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který za mírovým plánem stojí. Připustil, že prosperita Palestinců není možná bez spravedlivého a trvalého politického řešení konfliktu. Dodal ale, že výsledkem úsilí o rozvoj palestinského hospodářství by mohl být "opravdový mír, který vede k prosperitě". "Vidíme tu obrovský potenciál," řekl Kushner a zdůraznil, že Bílý dům zaměřuje své úsilí na odblokování mírového procesu.

Ekonomický plán je podle něj "nezbytným předpokladem" vyřešení dříve neřešitelné politické situace. "Vypracovali jsme dosud nejkomplexnější ekonomický plán vytvořený speciálně pro Palestince a širší Blízký východ," prohlásil Kushner před ministry financí arabských zemí, šéfy mezinárodních finančních institucí, včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, a manažery a investory z desítek států. Na konferenci však chybí oficiální palestinská i izraelská delegace.

"Můžeme tento region proměnit z oběti minulých konfliktů v model pro obchod a pokrok na celém světě," řekl Kushner. "Můj přímý vzkaz Palestincům je, že navzdory tomu, co vám v minulosti říkali ti, kteří vás zklamali, prezident Trump a Amerika vás neopustili," prohlásil Kushner.

Palestinci americký plán odmítli, přestože má pro ně v příštích deseti letech vytvořit miliony pracovních míst. Palestinci tvrdí, že ekonomický plán je zbytečný, dokud nebudou vyjasněny otázky ukončení izraelské okupace a nezávislosti Palestiny. Vyřešit je třeba otázky hranic, statusu Jeruzaléma či osudu palestinských uprchlíků.

Také dnes tisíce Palestinců v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu proti konferenci v bahrajnské Manámě demonstrovaly a pálily Trumpovy podobizny.

Mnoho blízkovýchodních expertů pochybuje, zda bohaté arabské státy budou ochotny do palestinské ekonomiky investovat dříve, než se podaří vyřešit základní politický spor mezi Izraelci a Palestinci.

Politická část amerického mírového plánu je přitom dosud tajná a Trumpova administrativa se odmítá přihlásit k řešení, které by spočívalo ve vzniku nezávislého palestinského státu vedle izraelského. Kushner dnes potvrdil, že o politických tématech se v Manámě jednat nebude. "K těm se dostaneme v pravý čas," poznamenal.

Bahrajnské konference se účastní představitelé Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Egypta, Jordánska či Maroka. Naopak Libanon nebo Irák se neúčastní. Izraelští vládní činitelé pozváni nebyli, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se o konferenci vyjádřil pochvalně.

Spojené státy očekávají, že se jim podaří získat investory pro rozvoj palestinských území. Jejich mírový plán počítá s vytvořením investičního fondu zhruba 50 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun) a zahrnuje 179 rozvojových projektů.

Pro projekty na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy má být určeno 27,5 miliardy dolarů, pro palestinské komunity v Egyptě 9,1 miliardy, v Jordánsku 7,4 miliardy a v Libanonu 6,3 miliardy dolarů. Investice mají jít do zdravotnictví, školství, energetiky a vodního hospodářství, vysokých technologií, turistiky a zemědělství.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jared Kushner Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 45 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy