Vyšetřovatel Mueller bude vypovídat v Kongresu. Zavaří Trumpovi?

Bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který dva roky objasňoval ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, bude vypovídat v Kongresu 17. července. Oznámili to demokratičtí zákonodárci.

"S radostí oznamuji, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller bude na základě dnešního předvolání veřejně svědčit před právním výborem a výborem pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů 17. července," napsal na twitteru předseda právního výboru Jerrold Nadler.

I am pleased to announce that @HouseJudiciary and House Intel will have Special Counsel Robert Mueller testify in open session on July 17, pursuant to a subpoena issued this evening. https://t.co/wR0CEVqpJC We look forward to having Mr. Mueller testify, as do all Americans. pic.twitter.com/UEKihMEYXI

— (((Rep. Nadler))) (@RepJerryNadler) 26. června 2019

Nadler spolu s předsedou výboru pro zpravodajské služby Adamem Schiffem ve společném prohlášení uvedli, že zvláštní poradce souhlasil, že bude svědčit o zprávě, sepsané na závěr dvouletého vyšetřování. Ministerstvo spravedlnosti se podle agentury AP odmítlo vyjádřit.

Výbory téměř dva měsíce jednaly s Muellerem, který váhal a zdráhal se svědčit ohledně vyšetřování. "Americká veřejnost si zaslouží, aby slyšela přímo od vás o vašem vyšetřování a závěrech," uvedli předsedové obou výborů v dopise, který doprovázel předvolání.

Podezření z ruského vměšování do voleb dva roky zkoumal zvláštní tým FBI vedený Robertem Muellerem. Ruské vměšování tým potvrdil, nenašel však nezvratné důkazy svědčící o snaze Trumpa vyšetřování mařit.

Mueller v závěrečné vyšetřovací zprávě konstatoval, že Trump a ani žádný jiný Američan s Ruskem kvůli volbám tajně nespolupracoval. Otázku, zda republikánský prezident bránil průchodu spravedlnosti, nechal ovšem Mueller otevřenou, a právě tuto možnost nyní demokraté v Kongresu prověřují.

Muellerovu zprávu v polovině dubna zveřejnil ministr spravedlnosti William Barr, některé pasáže ale nechal začernit kvůli utajovaným informacím, neskončenému vyšetřování či ochraně soukromí.

Související

George Papadopoulos

Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.
Donald Trump

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Flynn dosud nebyl odsouzen. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Robert Mueller (exšéf FBI) Sněmovna reprezentantů kongresu USA Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy