Boj o Bílý dům: První debatu demokratů ovládla Warrenová, Trump reagoval jediným slovem

Budoucnost zdravotního pojištění v USA byla ve středu večer hlavním tématem první besedy kandidátů na demokratickou nominaci o Bílý dům, která zahájila dlouhý proces výběru nejvhodnějšího soupeře pro obhajujícího prezidenta Donalda Trumpa. Po dvě hodiny v kongresové hale v Miami debatovalo deset kandidátů, stejný počet jich zasedne k další debatě dnes večer místního času (v pátek brzy ráno SELČ).

Nutnost dvou úvodních debat si vynutil nebývale velký počet uchazečů o demokratickou nominaci, kterých je nyní pětadvacet. Pět z nich se v debatách nepředstaví, protože nesplnili přísná kritéria výběru, zejména vyšší procento preferencí v průzkumech veřejného mínění.

Při první besedě ve středu dominoval hlas massachusettské senátorky Elizabeth Warrenové, která požadovala "strukturální změny" americké ekonomiky a systém veřejného zdravotního pojištění bez účasti privátního sektoru. "Pro koho nynější ekonomika pracuje? Prospívá neustále se tenčící horní vrstvě společnosti. Je to prostě a jednoduše korupce. Musíme učinit strukturální směny," řekla Warrenová.

The economy is doing great for a thinner and thinner slice at the top. It’s time to build an economy that works for all of us. And I’ve got plans for that. #DemDebate pic.twitter.com/8oBa9a4TmB

— Elizabeth Warren (@ewarren) 27. června 2019

Debata, občas emotivní, se soustředila na problematiku přistěhovalectví, na boj proti chudobě, klimatické změny, prodej střelných zbraní, plánované rodičovství nebo jadernou smlouvu s Íránem, kterou Trump loni vypověděl. Osobních útoků na hlavu státu, která se netají úmyslem mandát napřesrok s přehledem obhájit, se kandidáti většinou vystříhali. Druhou hodinu debaty poznamenaly technické poruchy.

Newyorský starosta Bill de Blasio, který se rovněž hlásí do volebního boje proti Trumpovi, zdůraznil nutnost "boje za srdce a duši" Demokratické strany. Demokraté jsou v odporu proti Trumpovi jednotni, neshodnou se ale v názoru, kdo by se mu měl ve volbách postavit, poznamenala k tomu agentura AP.

Strana je rozdělena do dvou táborů z nichž jeden, reprezentovaný Warrenovou, ale především vermontským senátorem Berniem Sandersem, žádá bezplatnou zdravotní péči, dostupné vzdělání bez studentských dluhů, toleranci vůči migrantům a vyšší zdanění bohatých.

Druhý tábor, v jehož čele stojí bývalý viceprezident Joe Biden, prosazuje liberální přístup s umírněnými politickými recepty, které by ve volbách mohly přilákat i Trumpovy voliče. Sanders a Biden budou hlavními postavami druhé etapy debat.

BORING!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 27. června 2019

Prezident Trump se v době středeční debaty připravoval na cestu do Japonska, kde se zúčastní summitu skupiny hospodářsky nejsilnějších států světa G20. Před odletem potvrdil, že první debatu bude sledovat v prezidentském speciálu. Jeho první komentář na twitteru byl stručný: "NUDA!"

Související

Elizabeth Warren

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by požadoval, aby se ústřední součástí budoucí politiky americké centrální banky (Fed) stal boj proti rasovým nerovnostem v zaměstnanosti a mzdách. Informoval o tom server CNBC.

Více souvisejících

Elizabeth Warren Volby USA Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Joe Biden Bill de Blasio

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy