Trump porazil Obamu. První kandidátská debata demokratů sklidila značnou kritiku

Demokratická strana má ke korunovaci vyzyvatele Donalda Trumpa v prezidentských volbách daleko. Takový je závěr amerických komentátorů po první kandidátské debatě, kterou strana uspořádala ve dvou etapách v Miami. Postavení dosavadního favorita na demokratickou nominaci Joea Bidena je podle agentury AP křehké a jeho soupeři se v debatách od sebe vzájemně nijak výrazně neodlišili.

Dvě dvouhodinové debaty, v nichž se prezentovalo 20 kandidátů, podle komentářů spíš potvrdily rozkol v řadách americké opozice, která pracně hledá cesty, jak Trumpovi zablokovat druhý mandát. Volby se budou konat příští rok v listopadu a dosavadní prezident se netají záměrem je s přehledem vyhrát.

Může umírněný Biden přilákat bělošské voliče z nižší společenské vrstvy, kteří ve volbách v roce 2016 demokraty opustili ve prospěch Trumpa? Nebo je lepší využít energie levicového křídla hlásajícího reformu kapitalismu a dalekosáhlé intervence do hospodářského systému USA? ptají se komentátoři. Převáží Bidenovy mnohaleté politické zkušenosti oproti nezkušenému Trumpovi, nebo demokraté potřebují čerstvé tváře typu kalifornské senátorky Kamaly Harrisové?

Hodnocení debat je většinou kritické. List The New York Times v komentáři napsal, že demokraté se posouvají doleva, odpuzují umírněné voliče a vystavují se nebezpečí, že jejich nominant nebude volitelný. Chtějí změnit systém zdravotního pojištění, s nímž je 70 procent Američanů spokojeno. Mluví o rozvrácené ekonomice sloužící bohatým, přičemž 71 procent Američanů považuje stav ekonomiky za dobrý. Populismem bojují proti populismu, což je předem prohraný zápas, soudí komentátor newyorského listu David Brooks.

"Kamala Harrisová bodovala, Joe Biden to přežil, ale nikdo v debatách neprokázal, že dokáže Trumpa porazit," shrnula výsledek prvního měření sil demokratických kandidátů komentátorka televize Fox News Liza Peeková. "Voliči mohou zvolit Bidena a vrátit se do průměrnosti Obamovy éry nebo můžou zvolit pokrokáře typu Elizabeth Warrenové či Bernieho Sanderse, kteří nenávidí úspěch a chtějí zničit americký sen. Z toho, co jsme viděli, Trumpa neporazí nikdo," shrnula hodnocení konzervativní televizní stanice.

List The Washington Post dnes seřadil proti sobě vítěze a poražené z první kandidátské debaty. Mezi vítěze zařadil prezidenta Trumpa. "Čekalo se, že debata bude z velké části o Trumpovi, ale kandidáti většinou bojovali mezi sebou," napsal list. Mezi poražené list zařadil bývalého prezidenta Baracka Obamu, vůči jehož politice mělo několik diskutujících demokratů výhrady. Hlavním poraženým je ale podle washingtonského listu, stejně jako podle zpravodajských serverů The Hill nebo RealClearPolitics, bývalý viceprezident Joe Biden.

Konzervativní časopis The Federalist na svém webu poukázal na radikalismus demokratů a napsal, že mezi jejich kandidáty nejsou žádní umírnění. "Lidem, kteří se ptají, zda mezi demokraty jsou centristé nebo umírnění, kteří by mohli oslovit nezávislé voliče a ohrozit Donalda Trumpa ve volbách 2020, první debata otázku zodpověděla: nejsou," uvedl dnes časopis.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Barack Obama USA (Spojené státy americké) Prezident USA Volby USA

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy