Alkohol bývá často nazýván metlou lidstva. Nová studie publikované v akademickém časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs se to zdá potvrzovat. Výzkumníci zjistili, že jeden z pěti dospělých v USA, tj. asi 53 milionu lidí, zakusil nějaký typ škody kvůli pití někoho jiného.
Studie probíhala od dubna 2014 a 2015. Výzkumníci se otázali vzorku 8 750 dospělých Američanů (starších 18 let), zda v posledních měsících utrpěli některý z 10 různých druhů škod v důsledku pití někoho jiného.
Mezi tyto škody patřilo: obtěžování; pocit ohrožení nebo strachu; zničení věcí; vandalizace majetku; napadení; fyzické poškození; účast v dopravní nehodě; cestování ve vozidle s opilým řidičem; rodinné a manželské potíže; finanční problémy.
Studie zjistila, že 21% žen a 23% mužů zažilo v uplynulém roce alespoň jeden druh škody. Nejčastějším bylo obtěžování, které uvedlo 16% respondentů.
Mezi muži a ženami existují značné rozdíly, co se týče škod v důsledku pití někoho jiného. Po obtěžování ženy za nejčastější škody zmiňovaly rodinné a manželské potíže, finanční problémy a škody souvisejících s řízením jako jezdění s opilým řidičem či zkušenost autonehody způsobené někým, kdo pil.
Pro muže byly škody související s řízením těmi nejčastějšími po obtěžovaní, následované zničením věcí, vandalismem majetku a fyzickým napadením.
Zatímco ženy se potýkaly častěji s negativními důsledky pití blízké osoby jako je rodinný příslušník či partner, muži častěji uváděli, že jim vznikla škoda v důsledku pití cizince.
Kromě generových faktorů velkou roli v tom, jestli byla daná osoba poškozena pitím někoho druhého, hrál i věk. Lidé ve věku 18-25 let byli častěji vystavěni těmto škodám. Lidé v tomto věkovém období ukazují největší známky alkoholismu.
Podle studie pití cizí osoby způsobilo škodu u téměř poloviny mužů a žen, kteří sami byli těžkými konzumenty alkoholu. Dokonce i lidé, kteří pili jen lehce, zakoušeli v porovnání s abstinenty dvojnásobný až trojnásobný výskyt obtěžování, hrozeb a škod způsobených řízením v opilosti.
Podle autorů studie musí být svoboda pít alkohol vyvážena ochranou těch, co by mohli zakoušet negativní důsledky kvůli pití někoho jiného. Výzkumníci proto navrhují zvýšení daní z alkoholu. Tvrdí, že jiné studie ukázaly, že to vede k snížení nadměrného pití a tedy oslabení škod způsobených jiným osobám než konzumentovi alkoholu.
„Kontrolní politiky, jako je stanovení cen alkoholu, zdanění, snížená dostupnost a omezování reklamy, mohou být nejúčinnějšími způsoby, jak snížit nejen konzumaci alkoholu, ale také škody způsobené alkoholem jiným osobám než je pijan,“ tvrdí Madhabika B. Nayaková z Alcohol Research Group, vedoucí týmu, který stojí za studií.
Český kontext
Česko se spolu s Francií dělí o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle Barbory Orlíkové z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se v posledním roce v psychiatrických ambulancích léčilo cca 21 000 lidí z problémů spojených s alkoholem.
Dle Orlíkové se v ČR nachází 1,6 milionu lidí, kteří rizikově pijí alkohol. Asi 900 000 z nich je ve vysokém riziku problémů spojených s alkoholem včetně závislosti. Asi 600 000 lidí pije alkohol denně a asi 100 000 lidí pije denně nadměrné dávky alkoholu, pět a více alkoholických nápojů denně.
Nadměrné pití ČR ročně stojí asi 56,6 miliardy korun, a to za ztrátu produktivity, léčbu či kvůli kriminalitě, invaliditě a předčasným úmrtím. Odpovídá to asi 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tvrdí to studie o společenských nákladech konzumace alkoholu, kterou pro Úřad vlády vypracoval Institut pro zdravotní ekonomiku iHeta.
Institut doporučuje zvýšit daně u alkoholu. Dle jeho propočtů by zvýšení daně u alkoholu o deset procent vedlo ke snížení spotřeby alkoholu o 4,4 procenta. Zvýšení daní na alkohol jako recept na snížení spotřeby alkoholu viděl i bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který minulý rok po osmi letech odešel ze své funkce. Vobořil kritizuje vládu, že sice zvyšuje daně u tvrdého alkoholu, ale plánuje je snížit u piva.
Související
České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?
Alkohol ročně zabíjí miliony lidí. WHO zveřejnila znepokojivou statistiku
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 18 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 51 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 52 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.
Zdroj: Jan Hrabě