Alkohol bývá často nazýván metlou lidstva. Nová studie publikované v akademickém časopise Journal of Studies on Alcohol and Drugs se to zdá potvrzovat. Výzkumníci zjistili, že jeden z pěti dospělých v USA, tj. asi 53 milionu lidí, zakusil nějaký typ škody kvůli pití někoho jiného.
Studie probíhala od dubna 2014 a 2015. Výzkumníci se otázali vzorku 8 750 dospělých Američanů (starších 18 let), zda v posledních měsících utrpěli některý z 10 různých druhů škod v důsledku pití někoho jiného.
Mezi tyto škody patřilo: obtěžování; pocit ohrožení nebo strachu; zničení věcí; vandalizace majetku; napadení; fyzické poškození; účast v dopravní nehodě; cestování ve vozidle s opilým řidičem; rodinné a manželské potíže; finanční problémy.
Studie zjistila, že 21% žen a 23% mužů zažilo v uplynulém roce alespoň jeden druh škody. Nejčastějším bylo obtěžování, které uvedlo 16% respondentů.
Mezi muži a ženami existují značné rozdíly, co se týče škod v důsledku pití někoho jiného. Po obtěžování ženy za nejčastější škody zmiňovaly rodinné a manželské potíže, finanční problémy a škody souvisejících s řízením jako jezdění s opilým řidičem či zkušenost autonehody způsobené někým, kdo pil.
Pro muže byly škody související s řízením těmi nejčastějšími po obtěžovaní, následované zničením věcí, vandalismem majetku a fyzickým napadením.
Zatímco ženy se potýkaly častěji s negativními důsledky pití blízké osoby jako je rodinný příslušník či partner, muži častěji uváděli, že jim vznikla škoda v důsledku pití cizince.
Kromě generových faktorů velkou roli v tom, jestli byla daná osoba poškozena pitím někoho druhého, hrál i věk. Lidé ve věku 18-25 let byli častěji vystavěni těmto škodám. Lidé v tomto věkovém období ukazují největší známky alkoholismu.
Podle studie pití cizí osoby způsobilo škodu u téměř poloviny mužů a žen, kteří sami byli těžkými konzumenty alkoholu. Dokonce i lidé, kteří pili jen lehce, zakoušeli v porovnání s abstinenty dvojnásobný až trojnásobný výskyt obtěžování, hrozeb a škod způsobených řízením v opilosti.
Podle autorů studie musí být svoboda pít alkohol vyvážena ochranou těch, co by mohli zakoušet negativní důsledky kvůli pití někoho jiného. Výzkumníci proto navrhují zvýšení daní z alkoholu. Tvrdí, že jiné studie ukázaly, že to vede k snížení nadměrného pití a tedy oslabení škod způsobených jiným osobám než konzumentovi alkoholu.
„Kontrolní politiky, jako je stanovení cen alkoholu, zdanění, snížená dostupnost a omezování reklamy, mohou být nejúčinnějšími způsoby, jak snížit nejen konzumaci alkoholu, ale také škody způsobené alkoholem jiným osobám než je pijan,“ tvrdí Madhabika B. Nayaková z Alcohol Research Group, vedoucí týmu, který stojí za studií.
Český kontext
Česko se spolu s Francií dělí o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle Barbory Orlíkové z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se v posledním roce v psychiatrických ambulancích léčilo cca 21 000 lidí z problémů spojených s alkoholem.
Dle Orlíkové se v ČR nachází 1,6 milionu lidí, kteří rizikově pijí alkohol. Asi 900 000 z nich je ve vysokém riziku problémů spojených s alkoholem včetně závislosti. Asi 600 000 lidí pije alkohol denně a asi 100 000 lidí pije denně nadměrné dávky alkoholu, pět a více alkoholických nápojů denně.
Nadměrné pití ČR ročně stojí asi 56,6 miliardy korun, a to za ztrátu produktivity, léčbu či kvůli kriminalitě, invaliditě a předčasným úmrtím. Odpovídá to asi 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tvrdí to studie o společenských nákladech konzumace alkoholu, kterou pro Úřad vlády vypracoval Institut pro zdravotní ekonomiku iHeta.
Institut doporučuje zvýšit daně u alkoholu. Dle jeho propočtů by zvýšení daně u alkoholu o deset procent vedlo ke snížení spotřeby alkoholu o 4,4 procenta. Zvýšení daní na alkohol jako recept na snížení spotřeby alkoholu viděl i bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který minulý rok po osmi letech odešel ze své funkce. Vobořil kritizuje vládu, že sice zvyšuje daně u tvrdého alkoholu, ale plánuje je snížit u piva.
Související
České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?
Alkohol ročně zabíjí miliony lidí. WHO zveřejnila znepokojivou statistiku
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 43 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek