Britský velvyslanec v USA odstoupil kvůli depeším. Zlověstný precedens, obává se komentátor

Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch, který v uniklých diplomatických depeších kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, odstoupil. Oznámilo to dnes britské ministerstvo zahraničí. Darroch své rozhodnutí podle agentury Reuters zdůvodnil tím, že je pro něj nemožné velvyslanecký úřad dále zastávat.

Trump v posledních dnech na Darrocha opakovaně na twitteru útočil, nazval ho mimo jiné velkým hlupákem a nabubřelým bláznem a prohlásil, že s ním Spojené státy již nebudou jednat.

The wacky Ambassador that the U.K. foisted upon the United States is not someone we are thrilled with, a very stupid guy. He should speak to his country, and Prime Minister May, about their failed Brexit negotiation, and not be upset with my criticism of how badly it was...

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 9. července 2019

Obsah diplomatických depeší, který zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční". "Ve skutečnosti nevěříme, že tato vláda se stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně neohrabanou a méně diplomaticky nešikovnou," napsal v jedné ze zpráv.

Velvyslanecký úřad opouští předčasně, jmenován byl totiž do konce letošního roku. V rezignačním prohlášení poděkoval všem v Británii i v USA, kteří ho v posledních obtížných dnech podpořili. Darrocha se zastala britská vláda včetně ministra zahraničí Jeremyho Hunta a premiérky Theresy Mayové, ač uvedli, že se s velvyslancovými názory neztotožňují. Vládní představitelé nicméně zdůrazňovali, že úkolem velvyslance je předávat do Londýna upřímné informace.

Končící premiérka Mayová při dnešních interpelacích v dolní komoře parlamentu označila Darrochovo rozhodnutí opustit velvyslaneckou pozici za politováníhodné. "Spojenému království sloužil celý život a za to mu dlužíme obrovskou vděčnost," řekla. Dodala, že s odcházejícím velvyslancem dnes ráno mluvila. Zatím není jasné, zda nového ambasadora v USA vybere ona nebo nový premiér, který by ji měl vystřídat už za dva týdny.

V médiích je Darrochův odchod spojován i s úterním vyjádřením možného nástupce Mayové Borise Johnsona, který ve večerní televizní debatě s Huntem několikrát odmítl odpovědět na otázku, zda by po případném nástupu do Downing Street velvyslance ponechal ve funkci. Zdroje z Darrochova okolí řekly britským novinářům, že diplomat rozhodnutí učinil právě po zhlédnutí televizního duelu. Podle konzervativního poslance a Huntova náměstka Alana Duncana Johnson washingtonského velvyslance "nechal na holičkách".

Bývalý londýnský starosta ale dnes v reakci na Darrochovu rezignaci vinu za vývoj svaloval na osobu, která vypustila do médií citlivé depeše. Darrocha označil za skvělého diplomata. "Není správné, aby byly kariéry a vyhlídky státních zaměstnanců zatahovány do politických debat," citovala Johnsona agentura Reuters.

"Kdykoli jsem jakožto ministr zahraničí navštívil Washington, byl jsem ohromen Kimovou profesionalitou a jeho intelektem," sdělil médiím ministr zahraničí Hunt. Zároveň vyjádřil pobouření ohledně úniku "výběru" z jeho diplomatických komunikací. "Nikdy k tomu nemělo dojít," napsal o velvyslancově odchodu na twitteru.

and from @LordRickettsP "Kim has been an outstanding public servant with a distinguished career in the highest-profile jobs. It should not have ended like this. He has been taken out by an act of political sabotage. What does this say about the state of our country?"

— Jim Pickard (@PickardJE) 10. července 2019

Někteří komentátoři po oznámení rezignace varují před ohrožením tradičního fungování diplomacie, kde je obsazení velvyslanectví čistě na vládě země, kterou zastupují. "Aby bylo jasno, rezignace sira Kima Darrocha je historický moment, a nikoli v dobrém smyslu. Tohle je zlověstný precedens," napsal na twitter hlavní politický zpravodaj listu Financial Times Jim Pickard.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů. Analýza

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Více souvisejících

diplomacie Velká Británie USA (Spojené státy americké) Donald Trump Boris Johnson Jeremy Hunt (britský politik) Kim Darroch (diplomat)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy