Britský velvyslanec v USA odstoupil kvůli depeším. Zlověstný precedens, obává se komentátor

Britský velvyslanec ve Spojených státech Kim Darroch, který v uniklých diplomatických depeších kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, odstoupil. Oznámilo to dnes britské ministerstvo zahraničí. Darroch své rozhodnutí podle agentury Reuters zdůvodnil tím, že je pro něj nemožné velvyslanecký úřad dále zastávat.

Trump v posledních dnech na Darrocha opakovaně na twitteru útočil, nazval ho mimo jiné velkým hlupákem a nabubřelým bláznem a prohlásil, že s ním Spojené státy již nebudou jednat.

The wacky Ambassador that the U.K. foisted upon the United States is not someone we are thrilled with, a very stupid guy. He should speak to his country, and Prime Minister May, about their failed Brexit negotiation, and not be upset with my criticism of how badly it was...

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 9. července 2019

Obsah diplomatických depeší, který zveřejnil nedělník Mail on Sunday, vyvolal na obou stranách Atlantiku kritické reakce. Darroch za poslední dva roky do Londýna mimo jiné vzkázal, že prezident Trump je "nestabilní" a "neschopný" a jeho vláda "nešikovná" či "naprosto nefunkční". "Ve skutečnosti nevěříme, že tato vláda se stane nějak podstatněji normálnější, méně nefunkční, méně nepředvídatelnou, méně rozdělenou, méně neohrabanou a méně diplomaticky nešikovnou," napsal v jedné ze zpráv.

Velvyslanecký úřad opouští předčasně, jmenován byl totiž do konce letošního roku. V rezignačním prohlášení poděkoval všem v Británii i v USA, kteří ho v posledních obtížných dnech podpořili. Darrocha se zastala britská vláda včetně ministra zahraničí Jeremyho Hunta a premiérky Theresy Mayové, ač uvedli, že se s velvyslancovými názory neztotožňují. Vládní představitelé nicméně zdůrazňovali, že úkolem velvyslance je předávat do Londýna upřímné informace.

Končící premiérka Mayová při dnešních interpelacích v dolní komoře parlamentu označila Darrochovo rozhodnutí opustit velvyslaneckou pozici za politováníhodné. "Spojenému království sloužil celý život a za to mu dlužíme obrovskou vděčnost," řekla. Dodala, že s odcházejícím velvyslancem dnes ráno mluvila. Zatím není jasné, zda nového ambasadora v USA vybere ona nebo nový premiér, který by ji měl vystřídat už za dva týdny.

V médiích je Darrochův odchod spojován i s úterním vyjádřením možného nástupce Mayové Borise Johnsona, který ve večerní televizní debatě s Huntem několikrát odmítl odpovědět na otázku, zda by po případném nástupu do Downing Street velvyslance ponechal ve funkci. Zdroje z Darrochova okolí řekly britským novinářům, že diplomat rozhodnutí učinil právě po zhlédnutí televizního duelu. Podle konzervativního poslance a Huntova náměstka Alana Duncana Johnson washingtonského velvyslance "nechal na holičkách".

Bývalý londýnský starosta ale dnes v reakci na Darrochovu rezignaci vinu za vývoj svaloval na osobu, která vypustila do médií citlivé depeše. Darrocha označil za skvělého diplomata. "Není správné, aby byly kariéry a vyhlídky státních zaměstnanců zatahovány do politických debat," citovala Johnsona agentura Reuters.

"Kdykoli jsem jakožto ministr zahraničí navštívil Washington, byl jsem ohromen Kimovou profesionalitou a jeho intelektem," sdělil médiím ministr zahraničí Hunt. Zároveň vyjádřil pobouření ohledně úniku "výběru" z jeho diplomatických komunikací. "Nikdy k tomu nemělo dojít," napsal o velvyslancově odchodu na twitteru.

and from @LordRickettsP "Kim has been an outstanding public servant with a distinguished career in the highest-profile jobs. It should not have ended like this. He has been taken out by an act of political sabotage. What does this say about the state of our country?"

— Jim Pickard (@PickardJE) 10. července 2019

Někteří komentátoři po oznámení rezignace varují před ohrožením tradičního fungování diplomacie, kde je obsazení velvyslanectví čistě na vládě země, kterou zastupují. "Aby bylo jasno, rezignace sira Kima Darrocha je historický moment, a nikoli v dobrém smyslu. Tohle je zlověstný precedens," napsal na twitter hlavní politický zpravodaj listu Financial Times Jim Pickard.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů. Analýza

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Více souvisejících

diplomacie Velká Británie USA (Spojené státy americké) Donald Trump Boris Johnson Jeremy Hunt (britský politik) Kim Darroch (diplomat)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy