"Prezident nebyl očištěn!" Mueller ve sněmovně USA rozcupoval Trumpa

Bývalý vyšetřovatel ruského vlivu na prezidentské volby v USA Robert Mueller dnes v právním výboru Sněmovny reprezentantů potvrdil fakta ze své zprávy o vyšetřování a řekl, že nemůže prezidenta Donalda Trumpa plně zprostit viny z bránění spravedlnosti. Mueller také sdělil, že Trumpovo tvrzení, že jej zpráva plně očišťuje, není správné. Přitakal tomu, že Trump může být obviněn, až odejde z úřadu. Bývalý ředitel FBI odpovídal na otázky k vyšetřování ruského vlivu na kampaň poprvé veřejně a před kamerami. Podle agentury Reuters slyšení nijak neusnadnilo snahu některých demokratů zahájit proces Trumpova odvolání. Prezident nečekal na ukončení slyšení a už během něj označil Muellerovo svědectví za vítězství pro Bílý dům.

Muellerův tým vliv Ruska na Trumpovu kampaň vyšetřoval 22 měsíců a dospěl k závěru, že Rusko do voleb v roce 2016 zasahovalo, avšak Trump ani nikdo jiný v USA s Rusy tajně nespolupracoval. Nedospěl ale k jednoznačnému závěru pokud jde o otázku, zda Trump bránil průchodu spravedlnosti. "Prezident nebyl očištěn z činů, které údajně spáchal," sdělil Mueller.

Dostavil se před právní výbor a před výbor pro zpravodajské služby. První z nich se zaměřil na druhou část Muellerovy zprávy, která se týká údajné Trumpovy snahy vyšetřování mařit, druhý se věnoval úvodní části, která pojednává o ruském vměšování.

Mueller ve velmi stručných odpovědích před právním výborem potvrzoval údaje ze své zprávy, jejíž obsah byl zčásti zveřejněn na jaře. Řekl, že nenašel dostatek důkazů o Trumpově vině při spolčování s Rusy, a potvrdil rovněž, že prezident odmítl vypovídat před jeho týmem.

V druhém slyšení pak řekl, že usiloval o předvolání Trumpa a nakonec od toho upustil z obavy, že by se vyšetřování příliš táhlo, protože prezident by se bránil předvolání právní cestou. Trump odpověděl na otázky písemně a Mueller připustil, že interview by bylo užitečnější.

Pozornost vzbudila jeho debata s členem právního výboru Tedem Lieuem. Poslanec se ptal, zda by uvažoval o obvinění Trumpa, kdyby se neřídil politikou ministerstva spravedlnosti nevznášet obvinění z trestné činnosti proti prezidentovi, který je v úřadu. Mueller na to přitakal, avšak před druhým výborem se k této věci vrátil a řekl, že jak stojí ve zprávě a jak řekl na začátku, jeho tým nedospěl k závěru, že prezident spáchal zločin. Trump už po zveřejnění zprávy tvrdil, že je plně očištěn. Mueller dnes na dotaz, zda tedy svou zprávou prezidenta plně zbavil viny, řekl, že ne.

Padla také otázka týkající se údajného Muellerova zájmu stát se znovu ředitelem FBI, jak tvrdí Trump. Tuto funkci Mueller zastával v letech 2001 až 2013 a Trump tvrdil, že v roce 2017 o ni měl zájem znovu, ale neprošel při výběrovém rozhovoru. Den po něm byl v květnu 2017 jmenován zvláštním vyšetřovatelem. Trump a republikáni mnoho měsíců tvrdili, že Muellera jako kandidáta do čela FBI Trump odmítl. Mueller dnes řekl, že při setkání nefiguroval jako zájemce o tuto funkci. Trump v dnešním tweetu napsal, že doufá, že to Mueller neřekl pod přísahou, protože výběrovému rozhovoru byli přítomni svědci včetně viceprezidenta Mika Pence.

Mueller se odmítl odchýlit od dikce své zprávy a k dotazu, zda se ho Trump snažil coby vyšetřovatele odvolat kvůli tomu, že prověřoval možnost, že prezident bránil spravedlnosti, řekl, že tak je to uvedeno ve zprávě.

Kritický byl Mueller k Trumpově obdivu k serveru WikiLeaks, který zveřejnil v době kampaně citlivé informace o Trumpově soupeřce Hillary Clintonové. Mueller řekl, že označit tento obdiv za problematický je slabé slovo. Na adresu Ruska Mueller řekl, že zasahuje do kampaně i teď a bude chtít ovlivnit volby v roce 2020.

So Democrats and others can illegally fabricate a crime, try pinning it on a very innocent President, and when he fights back against this illegal and treasonous attack on our Country, they call It Obstruction? Wrong! Why didn’t Robert Mueller investigate the investigators?

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 24, 2019

Analytici listu The New York Times, kteří se ke slyšení vyjadřovali, dospěli k závěru, že Mueller neposkytl nic, co dříve nebylo známo. Mueller obsah zprávy shrnul do tří bodů - ruská vláda zasahovala do amerických voleb; nedospělo se k závěru, že členové Trumpovy kampaně v tom s ruskou vládou spolupracovali; důraz se kladl na objasnění pokusů vyšetřování bránit. "Nakonec jsme dospěli k závěru, že nerozhodneme, zda prezident spáchal zločin," sdělil Mueller.

Jak napsala agentura Reuters, demokraté doufají, že Muellerova výpověď před kamerami ve Sněmovně oslabí Trumpovu šanci na znovuzvolení. Republikáni prezidenta brání a demokraty za předvolání Muellera kritizují.

Trump v ranním tweetu napsal, že "demokraté a ostatní" se snaží vymyslet zločin a připsat ho "naprosto nevinnému prezidentovi". Později tweetoval během slyšení, několikrát citoval reportéry stanice Fox News. Nakonec sám napsal, že musí demokratům poděkovat, že slyšení zorganizovali. Jeho starší syn Donald Muellera zesměšnil za to, že údajně není obeznámen s detaily zprávy a že podivuhodně snadno rozuměl otázkám kladeným demokraty, ale nikoli republikány. Prezidentův právník Rudy Giuliani poukázal na Muellerovo časté zaváhání a požadavky na zopakování otázek. Mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová slyšení označila za katastrofu pro demokraty.

Související

George Papadopoulos

Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek udělil milost 15 lidem a dalším pěti zmírnil jejich tresty. Omilostněn byl bývalý prezidentův poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulos odsouzený v kauze ruského vměšování do voleb nebo dva někdejší republikánští zákonodárci, kteří patřili mezi první Trumpovy podporovatele na politické scéně.
Donald Trump

Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Flynn dosud nebyl odsouzen. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Robert Mueller (exšéf FBI) Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy