Takzvaná Muellerova zpráva podtrhuje mnoho nedostatků americké demokracie, ale také odhaluje hlubší selhání, které udává širší ráz americké politiky, tvrdí politolog Timothy Frye v komentáři pro server Moscow Times. Profesor z Columbijské univerzity za toto selhání označuje mlčení expertů.
Překřičení experti
Mnozí z těch, kteří měli co k Muellerovu vyšetřování říct - akademici zbývající se Ruskem, politologové specializující se na volby a nezávislí bezpečnostní analytici - prakticky celou debatu přenechali politikům, kritizuje profesor. Vysvětluje, že před zveřejněním Muellerovy zprávy tak dominovaly dva hlasy.
První představovali "skutečně přesvědčení", kteří se snažili spojit i sebemenší důkazy v konspiraci obřích rozměrů, jejíž kořeny sahají až do roku 1987, uvádí Frye. Zdůrazňuje, že Muellerova zpráva sice přinesla drtivý popis ruských zásahů podporovaných Trumpovým týmem, ale zároveň neprokázala mnoho tvrzení, které tento tábor předkládal.
Druhý, mnohem slabší hlas patřil "skutečným skeptikům", kteří zlehčovali míru ruského vměšování do předvolební kampaně v USA, poukazuje odborník. V té souvislosti cituje druhou větu Muellerovy zprávy, která jasně říká, že "ruská vláda zasahovala do prezidentských voleb v roce 2016 rozsáhlým a systematickým způsobem".
Chybnost obou hlasů považuje politolog za běžný projev vyhroceného stranického boje v USA. "Hlubším selháním je mlčení expertní komunity, která nedokázala odpovídat na těžké otázky skutečně přesvědčených i skutečných skeptiků," píše Frye. Dodává, že až na několik výjimek byli experti překřičeni.
Akademici zabývající se Ruskem mohli čelit obecnému líčení ruské politiky coby show jednoho muže, deklaruje profesor. Vysvětluje, že moc ruského prezidenta Vladimira Putina je sice velká, ale neumožňuje mu samostatně plánovat a realizovat operace s cílem ovlivnit veřejné mínění v zahraničí.
Putin musí předávat část pravomocí a dohledu nad takovými operacemi zkorumpovaným byrokratům, nedisciplinovaným hackerům a tajným žoldákům, kteří mají vlastní zájmy a zdroje, poukazuje odborník. Doplňuje, že Putin také neudržuje blízké vztahy s každým byznysmenem v Rusku a pokud chceme pochopit, proč a jak Kreml vede hackerské operace v jiných zemích, experti na Rusko by měli poskytnout lepší obraz o tom, jak se v Moskvě skutečně dělá a realizuje politika
Vyvracení mýtů
Experti na volby se zase mohli vyjádřit k dopadu sociálních sítí na výsledek hlasování, konstatuje Frye. Připomíná, že většina akademických studií tvrdí, že sociální sítě mají mnohem menší vliv na volební účast a změnu voličských preferencí, než si běžní lidé myslí.
Volební experti, z nichž většina zastává přinejlepším skeptický postoj k dopadu ruských sociálních sítí na americké prezidentské volby v roce 2016, měli podle politologa tlačit na ty, kteří věří, že bez ruského úsilí by Donald Trump za svou protikandidátkou Hillary Clintonovou výrazně zaostal, aby předložili důkazy. "To není zlehčování závažnosti ruských snah podrýt prezidentský volby v roce 2016, ale je to výzva k většímu posouzení dopadu tohoto úsilí Kremlu," píše Frye.
Bezpečnostní analytici zase měli nabídnout klíčový kontext, který by umožnil realističtěji posoudit cíle a schopnosti Moskvy, tvrdí profesor. Soudí, že krom přiznání důvtipu ruským hackerům měli analytici vyvracet jejich časté líčení coby všemocné síly.
"Koneckonců, nizozemská vláda sledovala ruské hackery rok, aniž by se prozradila, a USA pochytaly útočníky na vedení Demokratické strany velmi rychle," pokračuje odborník. Zdůrazňuje, že nejde o zlehčování schopností Kremlu působit chaos v kyberprostoru, ale vyvracení mýtu o všemocných ruských tajných službách.
Experti především měli prezentovat střízlivou skepsi, žádat důkazy, uvádět na pravou míru to, co můžeme a naopak nemůžeme vědět, míní politolog. Vysvětluje, že jde o nejlepší způsob, jak mohou akademici zasahovat do politických otázek, avšak podobná slova se v komentářích před zveřejněním Meullerovy zprávy příliš neobjevovala.
Média pochopitelně neprahnou po jemných nuancích, na které mohou experti v podobných diskuzích poukazovat, ale zajímají se o co nejvyhrocenější politické názory, které zvyšují čtenost, přiznává profesor. Varuje, že takový přístup je ovšem rezignací na zodpovědnost a pokud chtějí akademici a nezávislí experti ovlivňovat politickou diskuzi, musejí najít způsob, jak prosadit svůj hlas v okolním rámusu.
"Nejde o výsadní problém Muellerovy zprávy a ruským zásahům do voleb. Ve skutečnosti se týká těch nejdůležitějších diskuzí dneška," zdůrazňuje Frye. Doufá, že v souvislosti s výpovědí vyšetřovatele Roberta Muellera v americkém Kongresu si experti a akademici povedou lépe.
Související
Trump omilostnil 15 spojenců. Mezi nimi exporadce a zabijáky civilistů v Iráku
Trump omilostnil svého exporadce Michaela Flynna, popřál mu fantastické Díkuvzdání
Robert Mueller (exšéf FBI) , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Hackeři
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková