
Vojenská přehlídka americké armády ku příležitosti Dne nezávislosti podle odborníků z vlivných amerických think-tanků ukazuje její zastaralost. Přehlídku dokonce označili za „roadshow starožitností“. Podle nich si však v současné době, kdy Rusko a Čínu provádí výraznou modernizaci armády, si však USA nemohou dovolit zůstat pozadu.
Thomas Mahnken z Center for Strategic and Budgetary Assessments and Roger Zakheim z Ronald Reagan Institute ve svém společném článku pro server The Atlantic upozorňují, že ač si USA – pokud se nejedná o konec vítězné války – na vojenské parády příliš nepotrpí, dá se z nich mnohé vyčíst, pokud se uskuteční.
Dle jejich soudu se sice americký prezident Donald Trump mohl bít v prsa a tvrdit, že „náš národ je silnější dnes než byl kdykoliv předtím“, realita je však poněkud jiná. Na přehlídce byly např. k vidění tanky M-1 Abrams a bojové vozidlo M-2 Bradley, které americká armáda stále používá, ačkoliv jsou z sedmdesátých a osmdesátých let.
Známky věku vykazoval i strategický bombardér, využívající technologii stealth, B-2 Spirit, ačkoliv v jeho případě oba experti uznávají, že je to letadlo, které má stále co nabídnout. Upozorňují však, že americká armáda těchto letounů má míně, než originálně zamýšlela (132, v současnosti jich má 20). Podobně málo je stíhaček F-22 Raptors. Letecká síla USA je polovina velikosti, kterou měla před pádem Berlínské zdi a průměrný věk pro letoun je 26 let.
Podle expertů je též v případě letectva alarmující, že ty letadla nevyužívající technologii stealth se stávají stále více zbytečnými, jak Čína a Rusko se pokouší vytvořit ty nejschopnější detekční systémy, nemluvně o vlastních rychlých letadlech nejnovější generace.
Odborníci poukazují, že řada vojenských technologií, které USA použije ve válkách budoucnosti, jako nepojmenovaný bezpilotní letoun MQ-9 Reaper přezdívaný Predátor či řada nástrojů pro vedení kyberválky. Chyběly též speciální jednotky.
Jejich absence dle expertů naznačuje, že americká armáda stále setrvává v minulosti. Bylo by to prý ještě zřetelnější, kdyby přestavila některé své zbraně, jako nukleární taktické rakety. Bylo by prý vidět, že se nejedná o nejmodernější rakety, s jakými se na svých vojenských parádách chlubí Rusko a Čína, ale zastaralé střely z dob studené války.
USA přitom stále dávají na armádu stále mnohem víc, než Čína a Rusko dohromady. Experti však poukazují, že většina těchto příspěvků nejde do modernizace armády, ale do udržení nákladných vojenských operací v Iráku a Afghánistánu v rámci doktríny boje s terorismem.
Trumpova administrativa se pomalu, ale jistě, začíná přeorientovávat na nové protivníky, kteří namísto vyloženě asymetrického boje jsou schopní vést hybridní válku a mají i značné prostředky pro válku klasického střihu mezi dvěma mocnými armádami. Dle expertů však rozvoj vojenských schopností USA není dostatečný.
Pokud USA chtějí být schopné Rusku a Číně čelit, musí se věnovat více svým kybernetických schopnostem. Měly by též přijít s lepšími vojenskými návrhy, které je udrží nad konkurencí. Jinak jim hrozí, že jejich příští ukázka vojenské síly nebude rozhodně vítěznou přehlídkou, varují experti.
Související

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. ARMY) , bombardér B-2 , F-22 Raptor
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
před 1 hodinou

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
před 2 hodinami

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno před 3 hodinami

Živě Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
před 3 hodinami

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
před 3 hodinami

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
před 6 hodinami

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
před 7 hodinami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 8 hodinami

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 9 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 10 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 10 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 12 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 18 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera
Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“
Zdroj: Libor Novák