Skutečný stav americké armády? Experti nemají pro USA dobré zprávy

Vojenská přehlídka americké armády ku příležitosti Dne nezávislosti podle odborníků z vlivných amerických think-tanků ukazuje její zastaralost. Přehlídku dokonce označili za „roadshow starožitností“. Podle nich si však v současné době, kdy Rusko a Čínu provádí výraznou modernizaci armády, si však USA nemohou dovolit zůstat pozadu.

Thomas Mahnken z Center for Strategic and Budgetary Assessments and Roger Zakheim z Ronald Reagan Institute ve svém společném článku pro server The Atlantic upozorňují, že ač si USA – pokud se nejedná o konec vítězné války – na vojenské parády příliš nepotrpí, dá se z nich mnohé vyčíst, pokud se uskuteční. 

Dle jejich soudu se sice americký prezident Donald Trump mohl bít v prsa a tvrdit, že „náš národ je silnější dnes než byl kdykoliv předtím“, realita je však poněkud jiná. Na přehlídce byly např. k vidění tanky M-1 Abrams a bojové vozidlo M-2 Bradley, které americká armáda stále používá, ačkoliv jsou z sedmdesátých a osmdesátých let.

Známky věku vykazoval i strategický bombardér, využívající technologii stealth, B-2 Spirit, ačkoliv v jeho případě oba experti uznávají, že je to letadlo, které má stále co nabídnout. Upozorňují však, že americká armáda těchto letounů má míně, než originálně zamýšlela (132, v současnosti jich má 20). Podobně málo je stíhaček F-22 Raptors.  Letecká síla USA je polovina velikosti, kterou měla před pádem Berlínské zdi a průměrný věk pro letoun je 26 let. 

Podle expertů je též v případě letectva alarmující, že ty letadla nevyužívající technologii stealth se stávají stále více zbytečnými, jak Čína a Rusko se pokouší vytvořit ty nejschopnější detekční systémy, nemluvně o vlastních rychlých letadlech nejnovější generace.

Odborníci poukazují, že řada vojenských technologií, které USA použije ve válkách budoucnosti, jako nepojmenovaný bezpilotní letoun MQ-9 Reaper přezdívaný Predátor či řada nástrojů pro vedení kyberválky. Chyběly též speciální jednotky.

Jejich absence dle expertů naznačuje, že americká armáda stále setrvává v minulosti. Bylo by to prý ještě zřetelnější, kdyby přestavila některé své zbraně, jako nukleární taktické rakety. Bylo by prý vidět, že se nejedná o nejmodernější rakety, s jakými se na svých vojenských parádách chlubí Rusko a Čína, ale zastaralé střely z dob studené války.

USA přitom stále dávají na armádu stále mnohem víc, než Čína a Rusko dohromady. Experti však poukazují, že většina těchto příspěvků nejde do modernizace armády, ale do udržení nákladných vojenských operací v Iráku a Afghánistánu v rámci doktríny boje s terorismem.

Trumpova administrativa se pomalu, ale jistě, začíná přeorientovávat na nové protivníky, kteří namísto vyloženě asymetrického boje jsou schopní vést hybridní válku a mají i značné prostředky pro válku klasického střihu mezi dvěma mocnými armádami. Dle expertů však rozvoj vojenských schopností USA není dostatečný.

Pokud USA chtějí být schopné Rusku a Číně čelit, musí se věnovat více svým kybernetických schopnostem. Měly by též přijít s lepšími vojenskými návrhy, které je udrží nad konkurencí. Jinak jim hrozí, že jejich příští ukázka vojenské síly nebude rozhodně vítěznou přehlídkou, varují experti. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) bombardér B-2 F-22 Raptor

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy