Trump míří do El Pasa a Daytonu. Jeho odpůrci chystají protesty

Americký prezident Donald Trump dnes navštíví Dayton ve státě Ohio a texaské El Paso, ve kterých při víkendových střelbách přišly o život více než tři desítky lidí. Prezidentovo přijetí v obou městech je podle agentury Reuters nejisté, neboť se čekají demonstrace jeho odpůrců.

Trump před odletem do Daytonu tvrdě kritizoval opozici a politické aktivisty, kteří ho viní z odpovědnosti za propastné rozdělení Ameriky. Kritici podle něj věc politizují. "Tihle lidé stojí jenom o politický prospěch," řekl prezident novinářům a upozornil na údajně levicové smýšlení daytonského vraha Connora Bettse.

Trump řekl, že podporuje kontrolní prověrky kupujících při nákupu střelných zbraní. "Chystám se na to," poznamenal. Není ale stoupencem zákazu prodeje útočných zbraní, protože prý v USA chybí politická vůle.

Americký Kongres podle Trumpa dělá pokroky v přípravě nové legislativy, která prodej zbraní reguluje. Prezident dokonce připustil, že "pokud se dostaneme dostatečně daleko", povolá kongresmany zpět do Washingtonu. Americký parlament má nyní pětitýdenní prázdniny, které poslanci nastoupili minulý týden.

Masakr v El Pasu je vyšetřován jako možný zločin z nenávisti. Pachatel je totiž dáván do souvislosti s anonymním manifestem, který se těsně před střelbou objevil na internetu a v němž se hovoří o "hispánské invazi do Texasu" a o plánu rozdělit Ameriku na území podle ras. To podle BBC zní jako ozvěna prezidentových vyjádření, Trump totiž často používá výraz "invaze" k popisu situace na hranicích s Mexikem.

Demokratická zákonodárkyně, která v Kongresu reprezentuje El Paso, uvedla, že se z tohoto důvodu nechce s šéfem Bílého domu setkat. "Odmítám se připojit bez rozhovoru o bolesti, kterou jeho (Trumpova) rasistická a nenávistná slova a činy způsobily naší komunitě a zemi," napsala Veronica Escobarová na twitteru.

I was told that @realDonaldTrump is “too busy” to have that conversation. I declined the invitation because I refuse to be an accessory to his visit. I refuse to join without a dialogue about the pain his racist and hateful words & actions have caused our community and country.

— Rep. Veronica Escobar (@RepEscobar) August 6, 2019

Escobarová není jediná, kdo dal najevo, že v El Pasu, kde převládá hispánské obyvatelstvo a kde část obětí masakru tvoří mexičtí občané, čeká Trumpa chladné přijetí. Místní rodák a uchazeč o demokratickou prezidentskou kandidaturu Beto O'Rourke prohlásil, že pro Trumpa "tady není místo".

Šéf Bílého domu by mohl čelit protestům i při své první zastávce v Daytonu, kde tamní demokratická starostka Nan Whaleyová vyzvala občany, aby se postavili prezidentovi, kterého chce kritizovat za neochotu řešit problém se zneužíváním zbraní.

Bílý dům hájí Trumpovu návštěvu v Daytonu a v El Pasu a obviňuje demokraty, že se snaží politicky zneužít národní tragédii. Mluvčí Bílého domu Hogan Gidley prohlásil, že je "směšné" obviňovat Trumpa ze střelby v El Pasu. "Musíte klást vinu lidem, kteří stiskli spoušť," prohlásil.

Muž, který o víkendu střílel v obchodním středisku Walmart v El Pasu, má na svědomí 22 lidských životů a 24 zraněných. Podezřelý Patrick Crusius (21) byl krátce poté zadržen a hrozí mu až trest smrti. Jen o několik hodin později se střílelo v Daytonu, kde policie po 30 vteřinách zabila čtyřiadvacetiletého Connora Bettse, jenž ovšem před jedním z místních barů stačil zavraždit devět lidí včetně vlastní sestry.

Související

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Donald Trump střelba v hypermarketu v El Pasu (3. 8. 2019) střelba v Ohiu (4. 8. 2019) Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 49 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy