Konspirační teorie? Bushův muž bez okolků promluvil

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump učiní cokoliv, aby k sobě den co den poutal pozornost, včetně šíření rasistických frází a konspiračních teorií, kritizuje Michael Gerson v komentáři pro server Washington Post. Bývalý poradce a speechwriter někdejšího amerického prezidenta George W. Bushe nechce v tomto směru Trumpa přirovnávat k drogově závislému, ale jde podle něj o vhodnou metaforu.

Žádná novinka

Gerson věří, že šíření lživého tvrzení o Trumpově závislosti by se zajisté setkalo se vřelým přijetím u části americké levice, s pobouřením v pravicově populistických kruzích a křikem centristů, kteří by vyjadřovali obavy o americkou demokracii. Přesto Gerson věří, že i tato lež, pokud by byla prosazována s dostatečným zápalem, by se mohla uchytit.

Namísto toho se bývalý Bushův poradce zaměřil na poslední pokus Trumpa strhnout na sebe pozornost, konkrétně na sdílení lživé pomluvy na Twitteru, že bývalý americký prezident Bill Clinton byl zapleten do zjevné sebevraždy znemožněného finančníka Jeffreyho Epsteina.

"Konspirační teorie nejsou v americké politice novinkou," vysvětluje Gerson. Připomíná, že v minulosti byly ještě hojnější a silnější a mnoho Američanů například věřilo lžím, že federalisté byli placeni Brity, že katoličtí přistěhovalci do USA byli papežskou infiltrací a že Spojené státy zatáhla do druhé světové války židovská klika.

Stávající konspirační teorie se podle Gersona liší ve dvou věcech: Zaprvé, šíří se hojně a rychle prostřednictvím internetu a často na sociálních sítích, kde rezonují a bývají zveličována zaslepená tvrzení. Současná technologie tedy poskytuje konspiračním teoretikům iluzi, že jejich pohled je široce sdílený, přičemž právě konspirační teoretici nové technologie dobře ovládají, čímž dělají z inovací spojence lží, uvádí bývalý prezidentský speechwriter.

Zadruhé, nejprominentnější a nejviditelnější Američan - Donald Trump - konspirační myšlenky často využívá a legitimizuje, poukazuje Gerson. Konstatuje, že vědecká literatura o konspiračních teoriích líčí jejich zastánce jako společenské outsidery bez politické moci, ale současným problémem není nechvalně známý hlasatel Alex Jones či pochybná sociální síť 8chan, ale americký prezident, který často účelově fabuluje.  

Trump se uchýlil ke konspiračním teoriím, aby zpochybnil legitimitu prezidentství Baracka Obamy, kterého následně obvinil z instalace odposlechů ve svém mrakodrapu, připomíná bývalý Bushův poradce. Dodává, že Trump také vymýšlel konspirační teorie o volebních podvodech pro případ, že by prezidentské volby v roce 2016 dopadly v jeho neprospěch.

Současný prezident rovněž živil konspirační teorie o "hlubokém státu", když se snažil zdiskreditovat vyšetřování vedené Robertem Muellerem, doplňuje Gerson. Zmiňuje i Trumpovo tvrzení, že větrné elektrárny způsobují rakovinu a že otec jeho soupeře z republikánských primárek, Teda Cruze, se podílel na spiknutí, které vedlo k vraždě prezidenta Johna Kennedyho.

Složitá a zhoubná výzva

Šéf Bílého domu tak činí, jelikož mu vyhovuje faktografický chaos, soudí Gerson. Tvrdí, že občas Trump využívá konspirační myšlenky, aby ovlivnil vnímání důležitých témat, jako když obvinil mexickou vládu, že záměrně vysílá zločince a násilníky do USA, a navzdory všem důkazům označil uprchlíky za trojského koně a teroristickou hrozbu s jasným cílem vystupňovat nenávist vůči cizincům.

"Konspirační teorie jsou mimořádně složitou a zhoubnou společenskou výzvou," píše Gerson. Odkazuje na studie, které zjistily, že vystavení protivládním konspiračním myšlenkám snižuje důvěru ve vládní instituce, i když jsou vyvráceny silnými důkazy, stejně jako na zjištění, že lidé, kteří si vyslechli konspirační teorie o smrti princezny Diany, pozměnili svůj názor na událost, aniž by si to sami uvědomili.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To je pochopitelně problém pro společenské vědy, konstatuje někdejší speechwriter. Ptá se, jak je možné zkoumat skutečný vliv konspiračních teorií, když i samotné položení otázky ovlivňuje odpověď respondentů. Stejně tak jde o problém pro novináře, především pak komentátory, podotýká Gerson. Pokládá otázku, zda reakce na Trumpem šířená obvinění ve skutečnosti neslouží prezidentovým cílům, zda se osvětlování jeho tvrzení nemíjí účinkem, ačkoliv mlčení tváří v tvář lžím se může jevit jako ústupek.

To, že jasně nevíme, jak vzít konspiračním teoriím vítr z plachet, mám ukazuje, jak tyto teorie poškozují demokratický politický systém, míní Gerson. Vysvětluje, že konspirační teorie mají občas přímý vliv na lidské chování, jako v případě očkování, jehož míra klesá. Konspirační teorie také odvádějí pozornost od důležitých témat - Trump se k nim uchýlil ve chvíli, kdy chtěl utnout debatu o držení zbraní v USA -, připomíná bývalý prezidentský poradce. Dodává, že podobné teorie podporují cynismus a apatii vůči politice, čímž oslabují demokratický dialog.

"Pokud se náš soused mýlí, můžeme jej nebo ji zkusit přesvědčit. Pokud je náš soused součástí zlého spiknutí, není jiná možnost než jej nebo ji odhalit a porazit," vysvětluje Gerson. Obává se, že konspirační teorie dokážou podrýt víru v pravdu, jelikož poskytují argumenty, které posilují konkrétní názor, bez ohledu na jeho absurditu či škodlivost a to, co je účelné, staví nad to, co je reálné a správné.  

To vše může vést k různé reakci, konstatuje Gerson. Sám se domnívá, že namísto vyvracení konkrétních konspiračních teorií bychom se měli soustředit na charakter politiků, kteří je využívají, protože jde o lháře a nepřátele samosprávy.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Konspirační teorie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy