Argentinský prezident odvrací pravděpodobnou porážku. Slibuje finanční úlevy

Argentinský prezident Mauricio Macri dnes představil soubor ekonomických opatření, která mají pomoci lidem zasaženým hospodářskou krizí. Jde zejména o zvýšení sociálních dávek, snížení daní z příjmu a zmrazení cen benzinu, uvedla agentura Reuters. Macri tak učinil po drtivé porážce v nedělních předběžných volbách, které výrazně snížily jeho šance na znovuzvolení. Argentinské peso se ale z hlubokého propadu nevzpamatovalo.

Zisk téměř 48 procent hlasů pro levicového kandidáta Alberta Fernándeze proti 32 procentům hlasů pro Macriho v předběžných volbách podle analytiků výrazně snížilo šance současné hlavy státu, že v říjnových prezidentských volbách získá druhý mandát. Takzvané primárky v zemi fungují od roku 2011 a jsou určitým sítem pro účast politických stran v parlamentních volbách, které se uskuteční spolu s volbami hlavy státu. V případě volby prezidenta mají primárky funkci jakéhosi průzkumu veřejného mínění.

Stoupenec volného trhu Macri podle deníku El País v projevu sebekriticky uznal, že Argentinci jsou unaveni jeho liberální ekonomickou politikou a potřebují finanční úlevy. Soubor ekonomických opatření, který má zmírnit dopady současné hospodářské krize, proto počítá s 90denním zmrazením cen benzinu, snížením daní z příjmu pro dva miliony lidí, vyplacením prémie zaměstnancům ve veřejném sektoru i zvýšením přídavků na malé děti nezaměstnaných rodičů.

Nová Macriho opatření mají přijít státní rozpočet na 678 milionu dolarů (bezmála 16 miliard Kč) a těžit by z nich mohlo až 17 milionů Argentinců.

Překvapivý výsledek nedělního hlasování ovlivnil i finančními trhy, investoři totiž vidí v případném vítězství opozičního kandidáta Fernándeze větší rizika než v pokračování dosavadní tržně orientované vlády. Argentinské peso hned v pondělí zareagovalo největším poklesem vůči dolaru od roku 2015, přechodně ztrácelo více než 30 procent, než část ztrát smazalo. Během dneška pokles přesahoval 12 procent, nakonec ale měna uzavřela se ztrátou 7,14 procenta na 60,20 pesos za dolar. Od neděle peso odepsalo zhruba čtvrtinu hodnoty.

Favorit říjnového prezidentského klání Alberto Fernández dnes varoval, že Argentina může přijít o veškeré devizové rezervy i o podporu ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Konzervativní politik Macri stojí v čele Argentiny od prosince 2015, kdy vyhrál volby s programem tržně orientovaných reforem. Přízeň voličů ale ztratil v důsledku špatných hospodářských výsledků, zejména vysoké inflace, nezaměstnanosti a restriktivních opatření, která zahájila jeho vláda kvůli podmínkám úvěru od MMF v objemu 57 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč).

Z vysokých sociálních dávek a dotací veřejných služeb se Argentinci těšili za vlády prezidentky Cristiny Fernándezové (2007 až 2015). Její éra však skončila hospodářskou krizí a obviněním z korupce.

Související

Vlajka Argentiny

Argentina obrací doleva. Prezidentem bude Albert Fernández, vyhrál už v 1. kole

Argentinským prezidentem byl už v nedělním prvním kole voleb hlavy státu zvolen kandidát středolevé koalice Fronta všech Albert Fernández, když získal téměř 48 procent hlasů. Vyplývá to podle místních médií z oficiálních výsledků voleb po sečtení více než 97 procent hlasů. Volební účast činila přibližně 78 procent. Dosavadní argentinský prezident Mauricio Macri, který mandát obhajoval, vítězství opozičního kandidáta uznal a blahopřál mu.
Ilustrační foto

Jižní Amerika se vzpamatovává z blackoutu. Katastrofa nabrala i politický rozměr

V Argentině, kterou v neděli postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, se po 13 hodinách podařilo obnovit dodávky na 98 procentech území. Podle deníku Clarín to oznámilo ministerstvo energetiky. Krátce předtím byly už obnoveny i dodávky ve všech postižených oblastech v Uruguayi. Příčina výpadku, který postihl na 50 milionů lidí a který místní média označují za historický, se vyšetřuje.

Více souvisejících

Mauricio Macri argentina

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 51 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy